شنبه 17 خرداد 1399
در بازدید جمعی از اصحاب رسانه هندوستان از حوزه هنری مطرح شد

قزوه: امروزه سیاست جای فرهنگ را گرفته است/ یامین پور: رسانه، صحنه اصلی جنگ با آمریکاست

بازدید هیات رسانه ای هند از حوزه هنری
    -     کد خبر: 4865
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/17|17:09
جمعی از اصحاب رسانه هندوستان و اساتید دانشگاه این کشور، امروز چهارشنبه ۱۷ مردادماه ضمن بازدید از حوزه هنری، دیداری صمیمانه با مسعود شجاعی طباطبایی معاون هنری حوزه هنری، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، وحید یامین‌پور رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری و جمعی دیگر از هنرمندان و ادبای این نهاد انقلابی داشتند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در نشست صمیمانه با اصحاب رسانه کشور هندوستان که امروز چهارشنبه 17 مرداد هم‌زمان با روز خبرنگار، در حوزه هنری برگزار شد، ضمن معرفی حوزه هنری و فعالیت های آن اظهار کرد: اندیشه تشکیل حوزه هنری را رهبران کشورمان ارائه کرده اند. آیت‌الله خامنه‌ای هنرمند و شاعر هستند و در اندیشه شان این بوده که مرکز هنر و اندیشه اسلامی راه‌اندازی شود و پیش از ایشان، امام خمینی (ره) هم چنین اندیشه ای داشته اند.

وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و ادبی ایران و هندوستان گفت: فرهنگ ما با هندوستان به گونه‌ای مشترک است که نسخ خطی به زبان فارسی در هندوستان بیشتر از ایران است. همچنین بخشی از کتاب های تذکره، شعر و ... فارسی در سرزمین هندوستان نوشته شده است.

قزوه افزود: اگر کمپانی هند شرقی شکل نمی‌گرفت، تعداد فارسی‌زبانان دنیا امروز بسیار بیشتر از این بود و شاید زبان فارسی امروز زبان اول یا دوم جهان می شد. انگلیس با استعمار هند، ضربه بزرگی به زبان فارسی زد. زبان فارسی، زبان علم، فرهنگ و ادبیات است و ای‌کاش این زبان از زبان اول و دوم هند برداشته نمی شد.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری همچنین با تاکید بر اینکه خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو جزو قدیمی ترین خانه فرهنگ های ایران در جهان است، عنوان کرد: در طول سال های بسیاری که خانه فرهنگ ایران در هند دایر شده، فعالیت های بسیاری در این کشور داشته ایم. اما متاسفانه نتوانسته ایم در ابعاد رسانه ای این فعالیت ها را تشریح و ارائه کنیم.

قزوه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امروزه سیاست جای فرهنگ را گرفته است، گفت: انقلاب اسلامی ایران کاملا فرهنگی است و دو رهبر بزرگ کشورمان هر دو شاعر و اهل اندیشه هستند. متاسفانه سیاست جای فرهنگ را گرفته است. سیاست مدارای ما باید به فرهنگ هم تسلط داشته باشند.

 

وحید یامین‌پور، رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری، نیز در پاسخ به پرسشی که برخی از اعضای هیئت هندی درباره شرایط کنونی کشور ایران داشتند، گفت: امروز ایران در مواجه با بالاترین تحریم‌ها قرار دارد و هر چند روز یک بار، ترامپ فشار جدید و تحریم جدیدی علیه ایران وضع می‌کند. اما باید توجه داشته باشید که ایران را با هیچ کشوری به‌ویژه کشورهای منطقه مقایسه نکنید. ما چهل سال است که با آمریکا و اسرائیل جنگ اقتصادی، سیاسی و نظامی داریم و قرار نیست با این تحریم ها و فشارها، صحنه را خالی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه صحنه اصلی جنگ با آمریکا رسانه است، گفت: آمریکا در طول این سال ها هر کجا را خواسته بمباران کرده است، اما یک هواپیمایش حتی به طور اشتباه از آسمان ایران عبور نکرده است. آمریکا توان جنگ نظامی با ایران را ندارد، بلکه تمام توان خود را به سمت رسانه برده است.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری در تشریح جنگ رسانه ای، عنوان کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران، می خواهیم با بیرون از مرزها ارتباط برقرار کنیم، اما آمریکا و اسرائیل تلاش می کنند ایران را محدود کنند. هر کجا که شبکه ها و رسانه های انقلاب اسلامی قدرت پیدا کرده اند و مخاطب داشته اند، دشمنان نظام همچون آمریکا و انگلیس، سیگنال های ما را زده اند و اجازه ادامه ارتباط نداده اند. این جنگ، به این معنا است که جمهوری اسلامی ایران نمی خواهد در کشور دیگر مخاطب داشته باشد.

یامین‌پور همچنین گفت: صفحه‌ای در اینستاگرام داشتم با بیش از 300 هزار فالور، دی ماه سال گذشته این صفحه توسط اینستاگرام بسته شد و بعد از پیگیری هایی که کردم، اعلام کردند که در صفحه ام ترویج خشونت می کردم و منظورشان از ترویج خشونت، حمایت از انقلاب اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: شرایطی که امروز بر سوریه حادث شده است، ابتدا برای ایران در نظر گرفته بودند و تلاش داشتند تا کشور را چند پاره کنند. اما متوجه نبودند که از سطح فرهنگی مردم کشورمان بوده اند. در ایران تا به حال نشنیده‌ایم که درگیری مذهبی رخ دهد.

 

مسعود شجاعی طباطبایی، معاون هنری حوزه هنری، نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه ایران درگیر جنگی جدی است، افزود: این جنگ از ابتدای انقلاب اسلامی رقم خورده است و به شکلی جدی توسط آمریکا و اسرائیل دنبال می‌شود. نزدیک به 250 شبکه فارسی زبان برای مردم کشورمان برنامه تولید می کنند و تمام این برنامه ها در ضدیت با نظام و جمهوری اسلامی است.

وی افزود: من هم صفحه اینستاگرامی داشتم که بسته شد و از ورود به 22 کشور منع شده ام. در واقع من برای آن‌ها به واسطه قلم و زبان کاریکاتور که زبانی بین‌المللی است، تهدید به حساب می‌آیم.

طباطبایی همچنین برای همکاری در برگزاری برنامه‌های فرهنگی، هنری و ادبی به‌ویژه به صورت آنلاین در هندوستان اعلام آمادگی کرد.

 

دکتر عبدلرحمان، از پیش‌کسوتان عرصه رسانه هند که در این دیدار حاضر بود، ضمن تقدیر و تشکر از میزبانی حوزه هنری، عنوان کرد: اشتراکاتی را که آقای قزوه به آن اشاره کردند قبول دارم. روابط فرهنگی و تاریخی که بین ایران و هند وجود دارد، ارتباط احساسی است و هر بار که درباره ایران فکر می کنم، همیشه آن را با تاریخ طلایی و تمدن بزرگ متصور می‌شوم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 17 دانشگاه بزرگ در هند زبان فارسی را ارائه کرده‌اند و هنوز هم نویسندگان هندی به زبان فارسی کتاب می‌نویسند و منتشر می‌کنند. فعالیت فرهنگی ایران در هند همیشه گسترده بوده و جایگاه ویژه‌ای داشته است و امیدوارم این روابط گسترده از جانب ایران نیز در هند اتفاق بیفتد. وقتی امروز وارد این مرکز شدم و از نمایشگاه‌ها بازدید کردم و گالری تجسمی را دیدم تحت تاثیر قرار گرفتم. مردم هندوستان به چنین فضاهایی و چنین فعالیت‌هایی نیاز دارند.

در این نشست همچنین عبدالحمید ضیائی (شاعر و مدرس فلسفه) و بلرام شکلا (شاعر و استاد زبان سانسکریت هند) حضور داشتند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال