یکشنبه 22 تیر 1399
فرمانی، بازیگر نمایش «پمپ» از کردستان:

تئاتر بچه‌های مسجد پل ارتباطی میان تئاتر آماتور و حرفه‌ای است

بهزاد فرمانی
    -     کد خبر: 4859
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/17|15:34
بهزاد فرمانی، بازیگر نمایش «پمپ»، در سیزهمین جشنواره سراسری تئاتر بچه‌های مسجد گفت: جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد پل ارتباطی میان علاقه‌مندان و مستعدان تئاتر از گروه‌های آماتور با گروه‌های حرفه‌ای تئاتر کشور است.

بهزاد فرمانی، بازیگر نمایش «پمپ» که از استان کردستان به کارگردانی «یونس صحرارو» برای شرکت در سیزهمین جشنواره سراسری تئاتر بچه‌های مسجد حضور یافته است، در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی پایگاه خبری حوزه هنری گفت: جشنواره تئاتر بچه های مسجد در سیزدهمین دوره خود به نسبت سال گذشته وضعیت بهتری دارد. چرا که سال گذشته و در دوره دوازدهم به صورت رقابتی بود. اما سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد به شیوه همایشی برگزار می‌شود. این موضوع از آن جهت ارزش و اهمیت دارد که همه بازیگران کم سن و سال هستند و به این ترتیب فضای رقابتی خیلی مناسب این سطح سنی نیست. در حال حاضر بازیگران نمایش های شرکت کننده در این جشنواره نیازی به دریافت جوایز انفرادی نداشته و بیشتر به کسب تجربه احتیاج دارند.

فرمانی افزود: تئاتر بعد از گذشت سال‌ها ورود به ایران هنوز ناشناخته است. بسیاری از مردم ما یا شناختی از تئاتر ندارند و یا آن را شکل و شیوه‌ای از مطربی می‌دانند. تئاتر بچه های مسجد موجب قرابت بیشتر عموم مردم با این هنر جادویی است. چرا که نمایش‌های این جشنواره در مساجد که با عموم مردم سرو کار دارد اجرا می‌شود. هنگامی که تئاتر را به میان مردم بیاوریم و به موضوعات اجتماعی و مرتبط با همان مردم بپردازیم، بی‌شک مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به تجربه اجرای تئاتر در شهر خود پیش از آغاز مرحله نهایی جشنواره سیزدهم تئاتر بچه های مسجد گفت: ما پس از اجرای نمایش خود در مساجد شهر خود، با برخوردهای متفاوت و دوست داشتنی از سوی مردم مسجدی مواجه شدیم. آنچه برای ما جلب توجه می‌کرد؛ تفاوت ادبیات مردم مسجدی با مخاطبان حرفه‌ای تئاتر پس از اجرای تئاتر بود. طبق معمول در پایان هر اجرای نمایش تماشاگران به گروه و بازیگران خسته نباشید می‌گویند. اما مردم مسجدی به ما «قبول حق باشد ان‌شاءالله» می‌گفتند. آن‌ها فعالیت هنری در مسجد با مضامین اخلاقی، مذهبی و اجتماعی را نوعی عبادت و راز و نیاز با خدا می‌دانستند.
بسیاری از هنرمندان و علاقه‌مندان شرکت کننده در جشنواره تئاتر بچه های مسجد با شور و شوق رشد و شکوفایی استعدادهای خود در این رویداد فرهنگی و هنری حضور یافته‌اند. این جشنواره می‌تواند نقطه شروعی برای آن‌ها باشد. همچنین کسب تجربه، برقراری ارتباط گسترده تر با دیگر گروه های تئاتری و هنرمندان حرفه ای تئاتر از جمله گروه داوری جشنواره از دیگر مزایای جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد برای هنرمندان کم تجربه این رویداد فرهنگی و هنری است.

فرمانی ادامه داد: وجود چهره‌های مطرح و موفق تئاتر کشور در این جشنواره از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که صحبت‌های آن‌ها برای شرکت کنندگان تاثیر بیشتری خواهد داشت. شاید اگر یکی از کارگردان‌های نمایش‌های این جشنواره به بازیگران خود گوشزد کند که تحصیلات هنری خود را ادامه دهند و مطالعه‌های خود را بیشتر کنند خیلی توجهی نکنند. اما اگر یکی از چهره‌های مطرح تئاتر و تلویزیون کشور چنین پیشنهاد و تاکیدی داشته باشند، بی شک تاثیری چند برابری خواهد داشت.

این هنرمند جوان تئاتر کشور در پایان گفت: جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد پل ارتباطی میان علاقه‌مندان و مستعدان تئاتر از گروه‌های آماتور با گروه‌های حرفه‌ای تئاتر کشور است.

گفتنی است، سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد ۱۶ تا ۱۹ مردادماه در قزوین برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال