یکشنبه 5 خرداد 1398
رئیس حوزه هنری یزد:

فعالیت درعرصه خبرنگاری روحیه جهادی می‌طلبد

روز خبرنگار
    -     کد خبر: 4854
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/17|15:38
سرویس : استانها
محمدصادق کوچک‌زاده امیدآفرینی، شفاف‌سازی و بیان واقعیت‌های جامعه را مهم‌ترین رسالت خبرنگاران دانست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رئیس حوزه هنری استان یزد با تبریک فرا رسیدن ۱۷ مرداد، روز خبرنگار و گرامیداشت سالروز شهادت محمود صارمی، فعالیت در این عرصه را کاری جهادی دانست.

محمدصادق کوچک‌زاده افزود: بی تردید در دنیای پرتلاطم امروز با توجه به گستردگی رسانه‌ها، فعالیت در عرصه خبر و اطلاع‌رسانی سخت و طاقت‌فرسا است؛ از این رو خبرنگار باید با روحیه جهادی، برای ادای تکلیف و به خاطر خدا وارد این عرصه شود وگرنه هیچ توجیهی ندارد.

وی با اشاره به اینکه خبرنگاران قشری سخت‌کوش و تلاشگر هستند، مهم‌ترین رسالت این قشر شجاع و دلسوز را امیدآفرینی، شفاف‌سازی و بیان واقعیت‌های جامعه برشمرد.

کوچک‌زاده افزود: خبرنگار آئینه تمام‌نمایی است که صادقانه واقعیت‌ها، دغدغه‌ها و مشکلات مردم را به مسئولان و پیام مسئولان را به آحاد جامعه منتقل و افکار عمومی را هدایت می‌کند. این امر تنها در حوزه داخلی ظهور و بروز ندارد بلکه در حوزه روابط بین‌الملل هم صدق می‌کند.

رئیس حوزه هنری استان با بیان اینکه خبرنگار، محدود به یک مرز جغرافیایی نیست، اظهار داشت: خبرنگاران ملیت‌های مختلف اگر بخواهند رسالت خود را به‌درستی انجام دهند می‌بایست بر مبنای اصول اخلاقی، بی‌طرفی، امانت‌داری، صداقت و رعایت اصول حرفه‌ای این شغل حساس عمل کنند؛ اما شاهدیم این آرمان که به عنوان یک رسالت برای خبرنگار تصویر شده، گاه دستخوش یک سری ناملایمات و سوء استفاده مافیای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قرار می‌گیرد.

کوچک‌زاده در همین زمینه افزود: صاحبان زر و زور و تزویر تلاش می‌کنند با استفاده از قدرت رسانه و استثمار دیگران، بر جامعه اِعمال نفوذ داشته باشند و در این میان یکی از جذاب‌ترین و مهم‌ترین اقشاری که می‌توانند بر آن‌ها نفوذ داشته باشند خبرنگاران و اصحاب رسانه هستند. بنابراین فعالیت در این حرفه همواره باید با هوشیاری، بصیرت، نکته‌سنجی، درایت و دشمن شناسی همراه باشد.

وی با بیان اینکه کشور ما امروز در موقعیت حساسی قرار دارد، گفت: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب به «پیچ تاریخی» اشاره کردند، الان همه حس می‌کنیم در درون آن پیچ تاریخی قرار داریم. در این شرایط حساس باید عده‌ای جلودار باشند و اطلاعات کافی را به گوش مردم برسانند و یکی از این طلایه‌داران به طور قطع خبرنگاران هستند.

رئیس حوزه هنری یزد در ادامه بر حمایت از خبرنگاران و اهالی رسانه تأکید کرد و گفت: این قشر فعال و بی‌توقع به عنوان سفیران روشنگری و حقیقت‌طلبی باید از طرف مدیران رسانه‌ هدایت و حمایت شوند و مسئولان، ضابطین قضایی و نخبگان هم آن‌ها را مورد حمایت کامل قرار دهند تا خبرنگار حرف حق را از طریق ابزارهایی که دارد بیان و افکار عمومی را هدایت کند؛ البته خبرنگاران هم باید به طور دقیق به رسالت خود آگاه باشند.

کوچک‌زاده ادامه داد: با توجه به اهمیت و جایگاه رسانه، قوای مقننه، مجریه و قضائیه باید شأن خبرنگار را مورد توجه قرار دهند تا خبرنگار به عنوان یک جهادگر در جامعه تلقی شود. خبرنگار اگر جهادگر نباشد نمی‌تواند جان و آبرو و زندگی خود را در معرض خطر قرار دهد و به خاطر اصلاح جامعه قلم بزند.

وی با بیان اینکه تیغ رسانه برنده است و رفتار، قلم و نوع نگاه یک خبرنگار به موضوعات اثرگذار است، افزود: گاهی یک خبرنگار با یک تیتر، کشور را از مخمصه نجات می‌دهد. یک خبرنگار شجاع با سرعت، دقت و صحت با یک تیتر مناسب مسیری را برای برخورد قضایی با اخلال‌گران و توطئه‌گران باز کرده و با همراهی و مطالبه افکار عمومی جلو یک توطئه یا زیان گرفته شده است.

وی همچنین از خبرنگار به عنوان پاسدار و امانت‌دار حق‌الناس در حوزه افکار عمومی یاد کرد و بیان داشت: اگر جایگاه این قشر ‌در جامعه به‌درستی تبیین شود بسیاری از مشکلات به راحتی و سهولت برطرف می‌شود.

این مسئول افزود: ما هنوز آن‌طور که باید نتوانسته‌ایم از ظرفیت خبرنگاران به عنوان یک سرباز در نظام جمهوری اسلامی استفاده کنیم.

کوچک‌زاده خاطرنشان کرد: گاهی وظیفه خبرنگار نقد واقعیت‌های جامعه است. او مانند یک هنرمند می‌کوشد با اطلاع‌رسانی، تلنگر و گوشزد کردن اشتباهات، شرایط را برای اصلاح امور ایجاد کند.

رئیس حوزه هنری استان با بیان اینکه این انقلاب با خون نزدیک به ۳۰۰ هزار شهید آبیاری و به درختی تناور تبدیل شده، تصریح کرد: استراتژی ما در مقابل عوامل نفوذی، ضد انقلاب و منافقین باید مشخص باشد و در این میان خبرنگاران و رسانه‌ها نقشی اساسی و تأثیرگذار دارند. خبرنگاران می‌توانند با شفاف‌سازی وقایع و ارائه اطلاعات درست به مردم به گونه‌ای عمل کنند که افراد فریب‌خورده‌ای که رفتار خلاف شرع و غیر قانونی انجام می‌دهند با افکار عمومی مواجه شده و خود مردم جلو رفتار و فعالیت آن‌ها را بگیرند.

کوچک‌زاده ادامه داد: به نظر من وقتی واقعیت‌ها را با صراحت، شفافیت و صادقانه به اطلاع مردم برسانیم، مردم به رغم کاستی‌ها و مشکلات اقتصادی، تهدیدها و تحریم‌ها را تحمل می‌کنند و تحت تأثیر شبکه‌های مجازی معاند و ابزارهای رسانه‌ای دشمن قرار نمی‌گیرند و با آن‌ها همراه نخواهند شد و این اقدام امیدآفرین است.

وی با اشاره به حضور خبرنگاران در جنگ‌ها از جمله جنگ عراق و آمریکا، نبرد ۳۳ روزه حزب‌الله لبنان با رژیم صهیونیستی و جنگ سوریه بیان داشت: خبرنگاران به عنوان عنصری که باید امنیت و مصونیت داشته باشند با حضور در صحنه‌های نبرد با تحمل فشارهای زیاد و حتی مجروح شدن و نثار جان خود تلاش می‌کنند اخبار مرتبط را به صورت زنده و مستقیم به اطلاع انبوه مخاطبان رسانه‌ها برسانند. در جنگ سوریه به‌رغم سانسور خبری و غوغاسالاری رسانه‌های جبهه استکبار، این خبرنگاران متعهد و آگاه بودند که با به خطر انداختن جان خویش واقعیت‌ها و حقایق این جنگ خانمانسوز را برای مردم حقیقت‌طلب دنیا ارسال می‌کردند و همین اطلاع‌رسانی درست و امیدآفرینی یکی از دلایل پیروزی جبهه مقاومت بود.

کوچک‌زاده ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار به‌ویژه شهیدان محمود صارمی و محسن خزایی که در سوریه به فیض شهادت نائل آمد، اظهار داشت: شهدای گران‌قدر عرصه خبر و اطلاع‌رسانی با آگاهی از مشکلات کار در خارج از کشور در راستای عمل به رسالت خود قدم در این راه گذاشتند و برای تحقق آرمان‌شان به شهادت رسیدند.

رئیس حوزه هنری یزد در پایان با تبریک روز بزرگداشت مقام خبرنگار، این روز شکوهمند را فرصتی مغتنم برای تشکر از زحمات و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و بدون چشم داشت نیک‌اندیشان سخت‌کوش و کم‌توقع جبهه آگاهی و اطلاع‌رسانی دانست و از تلاش خالصانه تمام خبرنگاران استان به ویژه خبرنگاران فعال در حوزه فرهنگ، هنر و ادب قدردانی کرد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال