چهارشنبه 5 تیر 1398
حجت‌الاسلام سلیمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

روحیه جهادی مسیری موثر برای تحقق اهداف علمی انقلاب است

سلیمی
    -     کد خبر: 4839
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/16|13:14
عضو کمیسیون آموزش مجلس درباره جهاد دانشگاهی گفت: روحیه جهادی رمز موفقیت است که می‌توان با آن اهداف علمی انقلاب اسلامی را محقق کرد.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره جهاد دانشگاهی و خیزش علمی کشور در دوران انقلاب گفت: انقلاب اسلامی درسال 57 یک انقلاب سیاسی نبود بلکه این دگرگونی تمامی لایه‌های اجتماعی و فرهنگی کشور را نیز تحت تاثیر قرار داد. روحیه جهادی یکی از موهبت‌هایی بود که به واسطه انقلاب در میان ملت ایران ظهور کرد و توانستند با روحیه جهادی بزرگ‌ترین موانع را از سر راه برداشته و شرایط را برای یک خیزش چشمگیر فراهم کنند.

وی ادامه داد: جهاد در لغت معنای مشخصی دارد. زمانی که عرصه های مختلفی از نظام اسلامی در خطر باشد با حکم جهاد که یک واجب کفایی است، مردم حضور یافته و آن خطر را از جامعه اسلامی دور می کنند. ما در دوران پیش از انقلاب با خطر عقب‌ماندگی علمی، غربگرایی و کم‌رنگ شدن فرهنگ اسلامی مواجه بودیم. از همین رو پس از انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) جهاد را راه نزدیک، مطمئن و کارسازی برای خروج از مشکلات در نظر گرفتند. جهاد سازندگی یکی از همین عرصه‌های موفق جهاد بود و جهاد علمی که به عنوان یک پشتوانه قوی برای راهبرد جامعه مد نظر قرار گرفت.

این نماینده مجلس تصریح کرد: جهاد دانشگاهی، ایجاد شد تا همانند یک سیستم یک پارچه تقویت کننده به تولید علم سرعت ببخشد و بتواند شرایط علمی کشور را در حد انتظار قرار دهد. ما در زمان پیش از انقلاب یک کشور وارد کننده علم بودیم و در بسیاری از عرصه‌ها تنها مصرف کننده به حساب می‌آمدیم اما امروز به کمک همان روحیه جهادی در علم و دانشگاه توانسته‌ایم در عرصه پزشکی، عرصه نانوفناوری، هسته‌ای و ده‌ها رشته دیگر انحصار کشورهای اروپایی و آمریکایی را بشکنیم و به عنوانی یک استواره مطرح علمی در جهان مطرح شویم.

حجت‌الاسلام سلیمی با بیان اینکه جهاد یک کار مستمر است خاطرنشان کرد: جهاد مقطعی نیست و باید در همه لحظات ادامه یابد تا موفقیت نهایی کسب شود. اگر امروز دلخوش بشویم که جهاد کرده‌ایم و موفقیت‌هایی به دست آمده، پس باید از سرعت خود کم کنیم، چنین نیست. در میدان جنگ تا زمانی که دشمن حضور دارد باید مبارزه باشد؛ در صورت کم شدن قوای دفاعی دشمن جلو آمده و دست به حمله ای سهمگین‌تر می‌زند. از همین رو باید تلاش کنیم و از پا نایستیم و سعی کنیم به سرعت رشد علمی کشور بیفزاییم.

وی درباره روحیه جهادی در فضای علمی گفت: روحیه جهادی یکی از ویژگی‌های ممتاز فضای علمی است. اگر بخواهیم همانند یک اداره در دانشگاه کار کنیم و پس از پایان ساعت کاری به همان راندمان پایین از محل کار برویم، قطعا چنین موفقیت‌هایی کسب نمی‌شود. اگر امروز در درمان ناباروری یکی از قطب‌های قاره آسیا هستیم، به واسطه تلاش شبانه‌روزی و همین روحیه جهادی است که باید آن را ارزشی مقدس و دستاوردی گرانبها دانست.

عضو کمیسیون آموزش مجلس خاطرنشان کرد: روحیه جهادی مسیری موثر برای کسب اهداف علمی انقلاب است. ما اهداف بسیار مهم، دشوار و ارزشمندی برای فضای علمی جمهوری اسلامی ترسیم کرده‌ایم؛ این اهداف تنها با طی مسیر جهادی محقق می‌شود و رمز بزرگ پیروزی ملت ایران خواهد بود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال