یکشنبه 5 خرداد 1398
دبیر جشنواره فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای:

فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای یک پیام در عصر رسانه​ها است/ حمایت از تولید ایرانی در دوازدهمین دوره جشنواره

علی قربانی
    -     کد خبر: 4838
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/16|11:58
علی قربانی، دبیر دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای، گفت: اخلاق، سبک زندگی و خانواده مهم‌ترین رویکرد جشنواره «فیلم ۱۰۰» حوزه هنری است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، علی قربانی دبیر دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «فیلم 100» هم‌زمان با انتشار فراخوان این رویداد سینمایی گفت: جشنواره «فیلم 100» امسال با تغییرات کیفی و موضوعی و با رویکرد اخلاق و سبک زندگی طراحی شده و امیدواریم با بهره‌گیری از تجربه دوره‌های گذشته حرکت مناسب، موثر و متفاوتی را رقم بزنیم.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه تولیدات کوتاه و فیلم‌های ثانیه‌ای در جامعه امروز خاطرنشان ساخت: داشتن پیام و این مسئله که فیلم​ساز تا چه میزانی می​تواند در یک زمان کوتاه این پیام را منتقل کند از مشخصه​های اصلی فیلم‌های 100 ثانیه​ای است و چه بهتر که این پیام بر پایۀ نگاهی اخلاق‌مدارانه عنوان شود؛ مسئله‌ای که نیاز امروز جامعۀ بشری است.

دبیر جشنواره بین‌المللی «فیلم 100» با بیان اینکه جشنواره در دوره دوازدهم در قالب بخش‌های مسابقه سینمای 100 ثانیه‌ای ایران شامل: بخش اصلی، بخش مسیر تجربه (مسابقه فیلم‌های مستند، داستانی و پویانمایی)، مسابقه سینمای 100 ثانیه‌ای جهان در زمینه فیلم های داستانی، مستند و پویانمایی برگزار می‌شود عنوان کرد: هم‌زمان با سال حمایت از تولید ملی و حمایت از کالای ایران بخش ویژه جشنواره در این دوره به این موضوع اختصاص داده شده است.

وی اضافه کرد: حمایت از تولید ایرانی (ایران ساخت)، حمایت از تولید کالا و خدمت دانش‌بنیان ایرانی، فرهنگ تولید محصولات باکیفیت ایرانی، پویش ملی و حمایت مردمی از تولید کالا و خدمات دانش‌بنیان باکیفیت ایرانی، تأثیرات مخرب خرید کالاهای خارجی، واردات بی‌رویه و غیرقانونی (قاچاق کالا)، معرفی کسب‌و‌کارهای نوین و استارت‌آپ‌ها، تولید ثروت از علم و فنّاوری و معرفی اقتصاد دانش‌بنیان از جمله موضوعاتی است که در این بخش ویژه مورد توجه قرار می‌گیرد.

قربانی، اخلاق و سبک زندگی، ترویج مفاهیم اخلاقی همچون قانون‌مداری، گذشت، سعۀ صدر، ایثار، ترویج الگوی انسان انقلاب اسلامی، خانوادۀ الگوی ایرانی اسلامی، فرهنگ اصیل ایرانی و نگاه دوباره به زندگی و زدودن غبار روزمرگی از موضوعات این دوره جشنواره عنوان کرد و یادآور شد: تلاشمان بر این بود تا سراغ موضوعات و مفاهیمی برویم که در جامعه معاصر کاربردی و اثرگذار باشد.

 به گفته وی، ساخت فیلم​هایی با زمان حداکثر 100 ثانیه در کوتاه​ترین زمان ممکن و با کلیتی منسجم کاری بسیار مشکل است و فیلم​ساز می‌باید داستانی را بیان کند که آغاز، میانه و پایان داشته باشد و بتواند بر مخاطب تأثیر بگذارد؛ چرا که بر این بارویم فیلم 100 یک فیلم کامل است؛ با تمام مشخصات یک فیلم و با تکیه بر دو عنصر ایجاز و خلاقیت؛ نه یک تیزر تبلیغاتی است، نه نماهنگ و نه بخشی از یک فیلم بلند.

 دبیر جشنواره «فیلم 100» تصریح کرد: فیلم 100ثانیه‌ای رسانه‌ای نو و مناسب است برای ابزارهای جدید که با قابلیت تأثیرگذاری بسیار بالا در جهان پرشتاب و پرهیاهوی امروز می‌تواند ثانیه‌هایی مخاطب بی‌وقت و کم‌حوصله را به خود مشغول کند و در کنار انتقال مفهوم و پیام خود لذت بصری و زیبایی‌شناسانه هم به او هدیه کند.

وی با بیان اینکه جشنواره «فیلم 100» با برنامه‌ریزی منسجم و بلندمدت در حال انجام است یادآور شد: خوشبختانه از زمان انتشار فراخوان تا آخرین مهلت دریافت آثار یک بازه زمانی مناسب را پیش‌بینی کردیم که این تدبیر می‌تواند کمک کند تا علاقه‌مندان و متقاضیان به شرکت در جشنواره با صبر و حوصله نسبت به تولید اثر یا آثارشان اقدام کنند. علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره تا دی‌ماه فرصت دارند آثارشان را به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.

دبیر جشنواره بین‌المللی «فیلم 100» این گونه آثار را برای شرایط امروز جامعه مفیدتر و موثرتر خواند و عنوان کرد: شتاب زندگی در جامعه امروز بالاست. در عصر پرشتاب امروز که اوقات فراغت معنای واقعی‌اش را از دست داده و چرخه پرسرعت روند فعالیت و رومزگی اجازه تمرکز و فراغت را نمی‌دهد، ضریب وقت‌های خالی و حوصله مردم هم به‌شدت پایین است. شاید از دلایل دوری بخش‌هایی از مردم با سینِما همین باشد. در این شرایط بدون شک، بسته‌های فرهنگی و تفریحی سهل‌الوصول و فیلم‌های کوتاه و ثانیه‌ای حرف اول را می‌زنند. به‌ویژه اینکه با رشد تکنولوژی الکترونیک و توسعه فضاهای مجازی و گسترش روزافزون دامنه شبکه‌های اجتماعی، زندگی پیوندی ناگسستنی با این فضاها دارد؛ پس بهترین، موثرترین و آگاهی‌بخش‌ترین محصول، عرضه فیلم‌های کوتاه در این ظرفیت‌هاست.

به اعتقاد وی، فیلم کوتاه نیاز جامعه امروز است. سینمای کوتاه سینمایی خلاق‌تر، جسورتر و کنجکاوتر است. رشد صنعت، تکنولوژی و فضاهای مجازی این مکانیسم را ایجاد کرده تا از این فرایند کاربردی‌تر استفاده کنیم. این استفاده هم در حیطه فرهنگ‌سازی و تعالی فرهنگی جامعه می‌تواند باشد و هم در گستره مقاصد تبلیغی، آموزشی و کاربردی.

شایان ذکر است، دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «فیلم 100» به همت حوزه هنری اسفندماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال