شنبه 23 آذر 1398
به بهانه برگزار «سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد»

معرفی کتاب «دِین» شامل خاطرات بچه‌های مسجد جزایری اهواز

 کتاب «دِین» شامل خاطرات بچه‌های مسجد جزایری اهواز
    -     کد خبر: 4827
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/16|10:35
کتاب «دِین» خردادماه سال گذشته از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد و منبع مناسبی برای ایده‌پردازی و اقتباس نگارش نمایشنامه تئاتر بچه‌های مسجد است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد آوردگاهی است برای تازه‌واردان تئاتر کشور که برای رشد و توسعه خود نیازمند قرار گرفتن در مسیری هستند تا آن‌ها را به قله‌های شکوفایی استعدادهایشان برساند. شاید بسیاری از هنرمندان جوان تئاتر امروز با تئاتر بچه‌های مسجد هیچ‌گونه آشنایی و پیشینه‌ای از آن نداشته باشن؛ چرا که حدود دو دهه متوالی برگزاری آن متوقف شد. اما پیش‌کسوتان تئاتر کشور می‌دانند که این جشنواره چه خدمات ارزنده‌ای را به تئاتر حرفه‌ای کشور کرده‌ و چه نوجوانان و جوانان مستعد و توانایی را به تئاتر کشور افزوده است.

این روزها بار دیگر تئاتر بچه‌های مسجد با پیگیری‌های یکی از متولدین همین جشنواره یعنی کوروش زارعی به عنوان مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری جان گرفته و فعالیت‌های خود را آغاز کرده است. از آنجایی که جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد با علاقه‌مندان کم سن و سال به تئاتر در مساجد برگزار می‌شود، با تمامی مزایایی که برای تئاتر کشور دارد، خود با مشکلاتی مواجه است. یکی از این مشکلات، ایده و نمایشنامه مناسب برای اجرا در مساجد است. یکی از راه‌های مناسب برای تامین ایده جهت نگارش نمایشنامه ویژه تئاتر بچه‌های مسجد مراجعه به رمان‌های ادبی ایرانی و خاطره‌نگاری‌های چاپ شده است. در این میان می‌توان به کتاب «دِین» اشاره کرد. این کتاب شامل خاطرات بچه‌های مسجد جزایری اهواز به اهتمام علی‌رضا مسرتی است.

کتاب «دِین» خردادماه سال گذشته از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد. این کتاب در چهار فصل نوشته شده است. فصل اول به معرفی مسجد جزایری اهواز و بچه‌هایی که در آن رفت و آمد می‌کنند با همان حس و حال واقعیشان می‌پردازد. فصل دوم کتاب «دِین» به شروع دوران انقلاب اسلامی در ایران و فعالیت‌های مسجد جزایری اختصاص دارد. همچنین فصل سوم کتاب با «صبح پیروزی» آغاز می‌شود؛ فصلی که مطالب بیشتر و پر هیجانی را به مخاطب ارائه می‌دهد. اما فصل چهارم کتاب «دِین» بیش از فصل‌های دیگر کتاب جذابیت دارد؛ چرا که با آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و ورود مسجد جزایری اهواز و بچه‌هایش به دفاع مقدس همراه است.

مسرتی، نویسنده کتاب «دِین»، در مورد اثرش می‌گوید: این کتاب روایت بخش‌های کوچکی از دفاع مقدس است. من فقط وقایع‌نگاری و خاطره‌نویسی کردم؛ کار بزرگ را شهدا کرده‌اند. مسائل ناگفته بسیار زیاد است. اگر می‌خواستیم مفصل‌تر به آن ها اشاره کنیم، شاید کتاب به 5 تا 10 جلد می‌کشید.

در پشت جلد کتاب، بخشی از متن این‌گونه آمده‌ است:

تو عالم خواب معاونش، مصیب، رو دید و گفت:

«دلم برای تو و بقیه شهدای واحد خیلی تنگ شده» و با التماس ازش پرسید:

«بگو از کدوم راهکار رفتی که به این مقام رسیدی؟»

مصیب جواب داد: «راهکار اشک.»

از فردای اون روز تا صبح شهادتش روز و شبی نبود که اشک تو چشماش نباشه.

به هر بهانه، روضه، نماز، نماز شب، و حتی توجیه نیروها گریه می‌کرد؛

با صدای بلند، بی‌ریایِ بی‌ریا!

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال