شنبه 17 خرداد 1399
غفاری‌قدیر در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

نبود روحیه مطالبه‌گری در جامعه نخبگانی جهان اسلام اصلی‌ترین مشکل حقوق بشر است

غفاری
    -     کد خبر: 4815
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/17|09:55
کارشناس مسائل بین‌الملل درباره حقوق بشردر جهان امروز گفت: نخبگان هر جامعه پیشگام اقشار مختلف مردم باید روحیه مطالبه‌گری داشته باشند تا بتوانند با راهبرد فعال دغدغه حقوق بشری را در سطح جامعه گسترش دهند.

جلال غفاری‌قدیر، کارشناس مسائل بین‌الملل، درباره حقوق بشر در جهان امروز و نقش نخبگان گفت: نخبگان در هر جامعه پیوند دهنده باید ها، دغدغه ها و اهداف با بدنه کلان جامعه هستند، آن‌ها باید جامعه بیرونی و جامعه درونی را مرتبط کنند و به عنوان یک مرجعیت ویژه جایگاه مهم و تعیین کننده خود را به نحو احسن نشان دهند. از همین رو حقوق بشر و نقض آن توسط استکبار جهانی و به طور اخص آمریکا یکی از همین مسائل است که نخبگان باید با ایجاد بستر مناسب علمی سطح آگاهی و دغدغه‌مندی مردم را چه در جمهوری اسلامی ایران و چه در جهان اسلام بالا ببرند.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب بارها جامعه نخبگانی کشور را به سمت مطالبه گری و رویکرد فعال دعوت کرده اند، جامعه نخبگانی جهان اسلام باید کشورهای مسلمان را نسبت به بحث حقوق بشر اسلامی و چارچوب حقوق بشر انسانی و نه استکباری پیش ببرند. آن‌ها باید نسبت به وقایع، مصادره واژگانی و تحریف واقعیت واکنش نشان دهند و مسیر پیشگام علمی را فعال کرده و سپس سایر بخش های جامعه اعم از نویسندگان، هنرمندان و مردم در این مسیر حرکت کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: متاسفانه جامعه اسلامی یکی از متضررین اصلی حقوق بشر آمریکایی است، و بیشترین ضرر از طرف آمریکا و غرب به جامعه اسلامی وارد شده است؛ اما متاسفانه جامعه نخبگانی مسلمانان و البته جمهوری اسلامی یک رویکرد مطالبه‌گر نبوده است. از همین رو به دلیل همان بازتاب نخبگان به سمت جامعه که بیان شد، این دغدغه به شکل سراسری و یکپارچه شکل نگرفته است.

غفاری با بیان اینکه باید جامعه دانشگاهی کشور در سطح منطقه و در سطح جهان پیشگام باشد، تاکید کرد: انقلاب اسلامی یکی از آرمان های مهمش در یکپارچگی جهان اسلام برای رفع ظلم و مبارزه با ظالم تعریف می شود، برگزاری نشست های علمی، کنگره ها و تولید علم در حوزه حقوق بشر می تواند این جریان را در میان نخبگان ایجاد کند، زمانی که دغدغه اصلی در میان نخبگان به وجود آمد با مطالعه مصادیق نقض حقوق بشر توسط غرب حس مطالبه گری به غلیان می افتد و رفته رفته در بدنه جامعه نیز این مسئله به یک مسئله پایدار تبدیل می شود و می توان گفت که حقوق بشر غیر آمریکایی که دغدغه حمایت از مظلوم و مبارزه با ظالم را دارد به خوبی ترسیم و عملیاتی می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دانشکده‌های حقوق، دانشکده‌های علوم سیاسی، خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای باید در مسیر آگاهی درست حرکت کنند، مقدمه و زمینه مطالبه گری و دغدغه مندی را فراهم کنند، جامعه علمی پیشگام می‌تواند مسیر را برای عبور بهتر رسانه ها، هنرمندان و سایر اقشار هموار کند، هم فکری و تبادل اطلاعات در سطح نخبگان کشورهای اسلامی می تواند جریان ساز باشد و در نهایت منجر به تشکیل یک جبهه حق علیه ظالمانی شود که به اسم حقوق بشر علیه خود حقوق بشر  فعالیت می کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال