چهارشنبه 29 اسفند 1397
علیرضا قبادی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

خیزش علمی، فرهنگی و هنری نیازمند امروز جامعه دانشگاهی است

جهاد دانشگاهی
    -     کد خبر: 4797
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/15|09:15
هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در آستانه روز تشکیل جهاد دانشگاهی، گفت: جهاد دانشگاهی یک نیاز اساسی برای جامعه علمی کشور بود که باید با همان توان نخست ادامه یابد.

علیرضا قبادی، فرهنگ‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی، درباره جهاد دانشگاهی گفت: واژه جهاد نشان دهنده یک خیزش دغدغه‌مندانه برخاسته از یک نیاز بسیار جدی و حیاتی است. واژه جهاد به طور اخص به معنای اعلان جنگ برای دفاع از ارزش‌های اسلامی در میان جنگ تعبیر می‌شود اما به طور عام به هر نوع خیزش عمومی برای برپایی و یا از میان برداشتن مانعی بر سر راهی مقدس را می‌توان جهاد خواند.

وی ادامه داد: در سال‌های ابتدایی انقلاب، جهاد سازندگی تشکیل شد تا آثار خرابی و ویرانی‌ها را از میان بردارد. با شروع جنگ این جهاد در دو جبهه دفاع از کشور و سازندگی کشور ادامه یافت اما پس از مدتی دریافتیم برای رشد و توسعه کشور باید در حوزه های علمی نیز جهاد کنیم و روحیه جهادی در جبهه‌های علمی و دانشگاهی و فناوری‌های نوین نیز باید شکل بگیرد. از همین رو جهاد دانشگاهی رقم خورد.

این استاد دانشگاه گفت: در جهاد دانشگاهی در ابتدا علوم فنی مهندسی و پزشکی مورد توجه قرار گرفت اما کم‌کم اهمیت علوم انسانی، هنر و فرهنگ نیز بر همه هویدا شد و دریافتند که باید این خیزش علمی در تمامی رشته‌ها و حوزه‌های دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد.

قبادی با بیان اینکه فضای علمی در کشور نیازمند موج های جهادی گوناگون است، تاکید کرد: هر زمان که شرایط سکون بر یک تفکر حاکم شود، ابتکار عمل، ایده‌پردازی و خلاقیت کم‌سو می‌شود. از همین رو باید ایجاد موج و خیزش‌های متناوب به وجود بیاید تا جامعه دانشگاهی کشور از حرکت نایستند. جهاد دانشگاهی یعنی روحیه دانشگاهیان باید جهادی عمل کند، برخیزد، تلاش کند و راه‌های نرفته را کشف و نزدیک‌ترین مسیر را برای اهداف تعیین شده برود.

وی ادامه داد: ما در طول 4 دهه  هر زمان که جهادی حرکت کردیم، دستاوردهای بزرگی را به چنگ آوردیم، همین انرژی هسته ای یکی از نشان های تفکر جهادی است. در حوزه ژنتیک، درمان ناباروری، سلول های بنیادین و ده‌ها رشته دیگر در حوزه فنی مهندسی و تجربی این مسئله قابل استناد است. اما در حوزه فرهنگ و هنر متاسفانه کم کاری صورت گرفته است و تلاش های امروز پاسخ‌گوی نیاز جامعه و جایگاه متصور برای اهداف تعیین شده نیست. ما در حوزه علوم انسانی به پژوهش بهای درستی ندادیم؛ سعی کردیم با ترجمه و راه‌حل های غیر بومی مسیر را طی کنیم. اما اگر همه این ها را بررسی کنیم خواهیم دید کشف راه‌های بومی و طی مسیرهایی که خودمان با پای خودمان طی کرده‌ایم می‌تواند بهترین‌ها را رقم بزند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در حوزه‌های فرهنگ و هنر، علوم انسانی، دیدگاهای بومی در بازه ای مورد توجه قرار نگرفت و نوعی دیدگاه غربی در دانشگاه‌ها ایجاد شد اما رهبر انقلاب با نشان دادن مسیر درست مبنی بر بومی‌سازی علوم انسانی تذکر دادند که دانشگاه‌ها باید در مسیر بومی‌سازی و نگاه به درون حرکت کند، بحث درون‌زایی علمی یکی از مهم‌ترین مسائل است که باید در حوزه فرهنگ و هنر به آن توجه شود. متاسفانه در بسیاری از رشته‌های فرهنگی به‌ویژه در رشته‌های محض علوم انسانی ما در مسیری حرکت می‌کنیم که شایسته انقلاب نیست؛ زیرا می‌توانستیم با فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد نیروهای جهادی و خلاق امروز برداشت مناسبی داشته باشیم.

قبادی با بیان اینکه  نیازسنجی فرهنگی یکی از اولویت‌های جهاد دانشگاهی است خاطرنشان کرد: فضای امروز دانشگاه‌ها به سمتی پیش می‌رود که از کیفیت کارها کاسته می‌شود. از همین رو نباید بگذاریم از سرعت تولید علم در کشور کاسته شود. باید جایگاه ایران در رتبه‌های علمی حفظ شود. از همین رو باید با یک جهاد علمی  نیازسنجی فرهنگی صورت بگیرد تا بتوانیم جلوی این مسیر را گرفته و قطار تولید علم را بر روی ریل بومی‌سازی تنظیم کنیم تا بتوانیم اهداف تعیین شده را کسب کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال