یکشنبه 5 خرداد 1398
حسین‌زاده در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه‌هنری:

نظر مخاطبین در تولید آثار در اولویت است/ برگزاری جلسات نقد آثار با حضور نوجوانان

نمایشنامه «سحرگاه سوم»
    -     کد خبر: 4791
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/13|13:11
معاون فرهنگی حوزه هنری کودک و نوجوان گفت: جلسات نقد و بررسی آثار با حضور کودکان و نوجوانان برگزار می شود؛ زیرا اولویت در تولید و انتشار آثار، نظر مخاطبین است.

حمید حسین‌زاده، معاون فرهنگی حوزه هنری کودک و نوجوان، درباره برنامه‌های این مجموعه فرهنگی گفت: حوزه هنری کودک و نوجوان برای مخاطبین کودک و نوجوان آثار متنوعی تولید می‌کند که می‌توان به تولید رمان و داستان، فیلم کوتاه، نمایشنامه و مجموعه شعر اشاره کرد. از همین رو سعی می‌کند برای هر اثر در تمامی رشته‌ها نظر مخاطبین را در نظر بگیرد و حتی بعضی از آثار را بر مبنای نظر مخاطبین خود اصلاح کند. معمولا مسائل گوناگونی در خلال تولید آثار وجود دارد که از چشم بزرگ‌سالان مغفول می‌ماند؛ در حالی که کودکان با دقت بالای خود به نکاتی اشاره می‌کنند که می‌توان با اصلاح آنها سطح کیفیت کار را ارتقا داد. 

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که به صورت دوره‌ای در مدارس برگزار می‌شود طرح خوانش رمان‌ها قبل از چاپ است که توسط دانش‌آموزان در مدارس برگزار می‌شود و در پایان نظر آن‌ها پیرامون رمان خوانده شده جمع‌آوری می‌شود و در صورت اجماع بر سر یک موضوع آن مسئله در رمان اصلاح می‌شود. در این برنامه کودکان و نوجوانان داوطلب در مدرسه حضور داشته و رمان مورد نظر توسط خود دانش‌آموزان خوانده می‌شود سپس در یک جلسه نقد و بررسی به نقد اثر می‌پردازند.

معاون فرهنگی حوزه هنری کودک نوجوان تصریح کرد: تا به امروز نزدیک به 50 عنوان رمان در این طرح خوانده شده یا برای خوانش آن‌ها برنامه‌ریزی شده است، در این هفته نیز آخرین اثر ابراهیم حسن‌بیگی  توسط 25 دانش‌آموز خوانده و بررسی می‌شود. این طرح نظرخواهی تنها پیرامون کتاب خلاصه نمی‌شود بلکه در تمامی بخش‌ها این مسئله مورد توجه قرار می‌گیرد. به طوری که در هفته گذشته در یاسوج اکران فیلم سینمایی داشتیم و در آنجا جلسه نقد و بررسی با حضور مخاطبین کودک و نوجوان برگزار شد و نکات ارزنده نیز مطرح شد.

حسین‌زاده با بیان اینکه تولید آثار باید هدفمند باشد، تاکید کرد: زمانی که یک محصول فرهنگی برای کودک و نوجوان تولید می‌شود باید بتواند بخشی از دغدغه‌های او را مرتفع کند، از همین رو حضور کارشناسان و کسانی که صاحب‌نظر هستند می‌تواند در هدفمند بودن و دقیق بودن تولید آثار بسیار راهگشا باشد؛ اما باید توجه کرد که خود مخاطبین هم می‌توانند به عنوان یک راهنمای اثرگذار در مسیر تولید کاری کنند که سایر خوانندگان، بینندگان و کسانی که در معرض این اثر قرار می‌گیرند بتوانند بهره بیشتری از آن ببرند.

گفتنی‌ست؛ نمایشنامه «سحرگاه سوم» به قلم سید حسین‌ فدایی‌حسین  به همت حوزه هنری کودک و نوجوان توسط انتشارات سوره مهر در 48 صفحه چاپ و منتشر شده است.

یادآور می‌شود، مراسم رونمایی و بررسی این اثر  یک‌شنبه 14 مردادماه 1397 ساعت 10:30 در سالن سلمان هراتی حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه نرسیده به پل حافظ برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال