دوشنبه 28 مرداد 1398
سخنگوی جبهه ملی ایران در برنامه تلویزیونی شوکران:

جبهه ملی از درون دچار فروپاشی شد/ دولت‌های سلطه‌گر هنوز وجود دارند

شوکران
    -     کد خبر: 4729
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/3|14:32
نخستین قسمت از برنامه «شوکران» دوشنبه شب با حضور داوود هرمیداس باوند، سخنگوی جبهه ملی ایران، روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نخستین برنامه تلویزیونی «شوکران» شب گذشته دوشنبه اول مرداد از شبکه چهارم سیما روی آنتن رفت. «داوود هرمیداس باوند» از بنیان‌گذاران انجمن علوم سیاسی و سخنگوی جبهه ملی ایران مهمان این برنامه بود و به پرسش‌های صریح «پیام فضلی‌نژاد» مجری و کارشناس برنامه پاسخ گفت.

هرمیداس باوند در پاسخ به این سوال که چرا برخی اندیشمندان علوم سیاسی مدام در چرخۀ پیش‌بینی‌های غلط و امیدهای واهی به مردم گیر کرده‌اند،‌ گفت: این افرد نظراتشان بیشتر روی مصالح و منافعِ خاص خودشان هست که ما به آن فرصت‌طلبی می‌گوییم. مثلاً خیلی از دانشجویانم وقتی به طور خصوصی با من صحبت می‌کنند، نظرات‌شان متفاوت است ولی از نظر مصالح و منافعی برخلاف باورهایشان همسو هستند، منتفع هم می‌شوند.

وی در پاسخ به  این سوال که شما پذیرش برجام را موجب رونق اقتصاد کشور دانسته بودید، گفت: مسئلۀ برجام را باید در شرایط و مقطعِ تاریخی خودش تایید کرد؛ حال اگر انتظارات از برجام تحقق پیدا نکرده، مقوله دیگری است.

باوند خاطرنشان کرد: کشورها به دنبال منافع ملی خودشان هستند، حتی در ارزش‌های جهان‌شمول هم گاهی وقت‌ها از ارزش‌هایی مثل حقوق بشر سوءاستفاده ابزاری می‌کنند. بنابراین در یک چنین جهانی ما باید از فرصت‌هایی که به نفع‌مان پیش می‌آید استفادۀ بهینه بکنیم.

هرمیداس باوند در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به سبک زندگی و تفکر لیبرالی برخی مسئولان پیشین و فعلی کشور گفت: کسانی که در ساختار سیستم و نظام هستند، به محض اینکه از گردونۀ قدرت خارج می‌شوند لیبرال می‌شوند و بدون تردید بچه‌هایشان که از ایران می‌روند هیچ، خودشان هم اگر فرصت پیدا کنند ابایی ندارند که به خارج کشور بروند و این‌ها همه نقص است.

این نظریه‌پرداز سیاسی افزود: متاسفانه جامعۀ ما در فرهنگ اجتماعی و سیاسی بیشتر در رابطه با خود است، به جای اینکه فراتر از خود باشد. این مشکلی است که ما در مملکت داریم و به همین دلیل خیلی آسان نه تنها فرار مغزها بلکه جلای وطن صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش فضلی‌نژاد که آیا گمان می‌‌‌کنید هنوز استعمار در اشکال جدید در جهان حضور دارد یا نه، خاطرنشان کرد: قدرت‌‌‌های سلطه‌‌‌گر عناوینش عوض شده، ولی هنوز وجود دارد. بنابراین تنها راهش خرد سیاسی است که شما واقعیت‌‌‌ها را تشخیص بدهید و سعی کنید از این واقعیت‌‌‌ها به نحوی استفاده بهینه و متقابل بکنید که دچارِ تحمیلاتِ قدرت‌‌‌‌‌‌های سلطه‌‌‌گر نشوید.

سخنگوی جبهه ملی ایران در بخش دیگری از گفت‌‌وگوی خود با برنامه شوکران درباره سرنوشت جبهه ملی اظهار داشت: ما آمدیم آن گروه همبستگیِ دموکراسی را ایجاد کردیم و بردیم زیر چتر جبهه ملی. به آقای ادیب برومند هم گفتیم ایشان ریاست عالیۀ آن را هم داشته باشد. یعنی با وجود اینکه آن گروهی که تشکیل شده بود و ظاهراً رهبری جبهه را به من داده بودند، ولی من عنوان رهبری را از خودم جدا کردم و به آقای ادیب برومند دادم. اما متاسفانه  دو روز بعد آقای ادیب برومند پس از مذاکره با بی بی سی و صدای آمریکا خودشان مصاحبۀ قبلی خودشان را تکذیب کردند. بنابراین ما با یک وضع غیرمنتظره‌ای مواجه شدیم؛ ما خواستیم جبهه ملی را پویا بکنیم، آقای سحابی را هم بیاوریم و آن نگاهشان که بیشتر می‌خواستند شخصیت خاصی نباشد بیاوریم و بکشانیم ولی متاسفانه از درون خودمان، خودمان دچار فروپاشی شدیم. آن برنامه‌ای که می‌خواستیم عملی نشد.

عضو هیئت موسس انجمن علوم سیاسی با تقدیر از روش چالشی شوکران در انتهای برنامه گفت: من خیلی ناراحتم که دانشجویان نه چالشی دارند نه سوالی می‌کنند و هیچی هیچی، کلاس دکتری و فوق دکتری هم همین‌طور است. بنابراین حتی ممکن است سوالاتی را مطرح کنند که جرقه‌ای برای منِ نوعی باشد که فکر نکرده بودم و بالعکس، ولی متاسفانه نیست. نوعی که شما انتخاب کردید یک راهی است که می‌تواند به جامعه کمک کند. اگر از اشخاص دعوت می‌کنید و بازتاب آن گفت‌وگوها برای جامعه و به‌خصوص جوانان مفید است.

«شوکران» محصول مشترک حوزه هنری و شبکه چهار سیما به تهیه کنندگی علی قربانی و سردبیری پیام فضلی‌نژاد است که به موضوعات سیاسی، فرهنگی  و اجتماعی می پردازد. این برنامه دوشنبه هر هفته ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود. بازپخش این برنامه نیز سه‌شنبه ساعت ۱۰ جمعه ساعت ۱۳ و یک‌شنبه‌ها ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

قسمت نخست برنامه «شوکران» را می توانید از اینجا ببینید.

 

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال