یکشنبه 5 خرداد 1398
در نشست خبری جشنواره هنر مقاومت اعلام شد:

فرهنگ‌سازی؛ مرکز ثقل پنجمین جشنواره هنر مقاومت

هنر مقاومت
    -     کد خبر: 4715
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/2|12:41
دبیر پنجمین جشنواره هنر مقاومت «جوان‌گرایی»، «تغییر رویکردها» و «اضافه‌شدن بخش‌های جدید» را مهم‌ترین تغییرات این دوره از جشنواره اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست خبری پنجمین جشنواره هنر مقاومت با حضور مسعود نجابتی دبیرکل جشنواره و دبیران بخش‌های ده‌گانه آن، دیروز در مجموعه فرهنگی- هنری اسوه برگزار شد. 
وی در ابتدای این نشست با اشاره به تغییرات جشنواره پنجم نسبت به دوره‌های قبل گفت: در این دوره رشته‌هایی را به سایر رشته‌ها اضافه کردیم تا در تقارن با چهلمین سال انقلاب کارویژه‌ای در جشنواره انجام دهیم. 

نجابتی درباره حذف قید «جهانی» از عنوان جشنواره گفت: سازمان بسیج مستضعفین به عنوان حامی جشنواره، روی فرهنگ‌سازی در داخل کشور تمرکز دارد، ضمن اینکه مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت ارز یکی دیگر از دلایل حذف این قید بود. سعی کردیم در این دوره رویکرد متفاوتی متناسب با شرایط روز داشته باشیم و رویکرد مردمی را تقویت کنیم.

دبیرکل پنجمین جشنواره هنر مقاومت اظهار داشت: امسال نفرات اول تا سوم نداریم بلکه در هر رشته چهار برگزیده داریم و در اختتامیه مجموعاً از ۴۰ هنرمند برگزیده در ۱۰ بخش تجلیل خواهد شد. بخش تجلیل از هنرمندان پیش‌کسوت را هم داریم.

نجابتی به برپایی کارگاه‌های تخصصی در مدت جشنواره به همت دبیران بخش‌های ده‌گانه اشاره کرد و دیگر اتفاق این جشنواره را تکثیر آثار فاخر در قالب محصولات فرهنگی از جمله لوازم‌التحریر و تی شرت دانست.

جشنواره امسال محصول‌محور است

سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی، دبیر بخش کارتون و دبیر اجرایی جشنواره دهم هنر مقاومت، در این نشست اظهار داشت: امسال چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است و مضامین و نوع نگاه متناسب با این رخداد است. توفیق شد خدمت مقام معظم رهبری برسیم و برخی مفاهیم و اتفاقاتی که در این دوره از جشنواره رقم می‌خورد، حاصل آن جلسه است.

شجاعی‌طباطبایی خاطرنشان کرد: دوره‌های قبل جشنواره بیشتر نمایشگاه‌محور بود، اما این دوره محصول‌محور است و قرار است یک کار مردمی صورت بگیرد. در حوزه کارتون سراغ مطالبات مردم رفته‌ایم و در حوزه کاریکاتور کار بر اساس سفارش انجام می‌شود. ۴۰ شخصیت منفور و خبیث قبل از انقلاب از جمله شاه، مسعود و مریم رجوی و... سوژه کاریکاتوریست‌ها قرار می‌گیرند.

احمدرضا دالوند، دبیر بخش علمی پژوهشی، درباره این بخش گفت: این بخش در گذشته به صورت ارسال مقاله بود، اما امسال به صورت کتاب «پیامی به تاریخ» با موضوع رویش‌های انقلاب برگزار می‌شود و به نسل جدید توجه می‌شود. این نسل با نسل‌های قبلی تفاوت عمده‌ای دارند، خیلی جوان هستند و با فضای مجازی مأنوسند.

علی حیاتی، دبیر بخش جدید پرچم و کتیبه، هم اظهار داشت: این جشنواره قرار است برای مردم و مطالبات و انقلاب آن‌ها باشد. قرار نیست نمایشگاهی باشد و بگوییم در چهلمین سال انقلاب همه چیز خوب و آرام است.

حسن قائدی، دبیر بخش عکس، هم در این نشست توضیحاتی ارائه کرد و گفت: عکاسان در همه رویداد‌ها حضور دارند و این ماهیت عکاسی است. پیشنهادم «زن مسلمان ایرانی» بود که مورد موافقت قرار گرفت. قرار هم نیست شعار بدهیم و زن ایرانی را نه فقط در پایگاه‌های بسیج و خانواده‌های شهدا بلکه در عرصه‌های مختلف نشان دهیم. 

سید محمدرضا میری، دبیر بخش پوستر جشنواره، در بخش دیگری از این نشست خبری اظهار داشت: یکی از اهداف ما بازخوانی گفتمان انقلاب و مقایسه آن با چیزی است که عده‌ای دارند آن را به عنوان انقلاب ترویج می‌کنند.

احمد عابدینی، دبیر بخش طراحی صنعتی، گفت: طراحی صنعتی یک بحث استراتژیک در طراحی کالاهاست و با توجه به شعار امسال (حمایت از کالای ایرانی)، به جشنواره هنر مقاومت اضافه شده است. متأسفانه بسیاری از کالا‌های ایرانی از ضعف طراحی رنج می‌برند. به همین جهت در بخش طراحی صنعتی پنجمین جشنواره هنر انقلاب به آن می‌پردازیم. 

عباس صانعی، دبیر بخش گرافیک متحرک (موشن گرافیک)، در این نشست گفت: تا الان متولی خاصی برای گرافیک متحرک وجود نداشته است. یکی از ویژگی‌های گرافیک متحرک این است که در یک بازه زمانی کوتاه می‌تواند اطلاعات و مفاهیم بسیاری به مخاطب منتقل کند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال