پنج شنبه 2 خرداد 1398
مسئول دفتر تئاتر بچه‌های مسجد در قم:

۲۴ مسجد در سطح استان قم میزبان دوره‎ نمایش بچه‌های مسجد است

تئاتر بچه‌های مسجد در قم
    -     کد خبر: 4711
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/2|11:48
سرویس : استانها
امین علوی‌نیا، مسئول دفتر تئاتر بچه‌های مسجد قم، گفت: تئاتر بچه‌های مسجد قم از ابتدای تابستان در ۲۴ مسجد، کانون و پایگاه بسیج برادران و خواهران مشغول فعالیت شده‌اند. در قالب این طرح نزدیک به هزار نفر تقریبا در اغلب محله‌های قم، مشغول آموزش اولیه و آماده‌سازی نمایش شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد با آغاز فصل تابستان دوباره فعالیت‌هایش را از سر گرفته و بی سر و صدا و بی‌ادعا به آموزش بچه‌های مسجدی و تولید آثار نمایشی ادامه می‌دهد. امین علوی‌نیا، مسئول دفتر تئاتر بچه‌های مسجد قم، درخصوص فعالیت‌های این دفتر گفت: دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد قم بعد از پایان اجراهای هفته هنر انقلاب در ابتدای سال 97، با برنامه‌ریزی انجام شده و هماهنگی حوزه هنری استان، دبیرخانه کانون‌ مساجد و سازمان فرهنگی ورزشی اجتماعی شهرداری، با به‌کارگیری 12 مربی خواهر و برادر که همگی از هنرجویان دوره تربیت مربی بچه‌های مسجد حوزه هنری قم هستند، از ابتدای تابستان در 24 مسجد، کانون و پایگاه بسیج برادران و خواهران مشغول فعالیت شده‌اند. در قالب این طرح نزدیک به هزار نفر تقریبا در اغلب محله‌های قم، مشغول آموزش اولیه و آماده‌سازی نمایش شده‌اند.  

علوی‌نیا با اشاره به اینکه فعالیت‌های آموزشی دفتر تئاتر بچه‌های مسجد قم در سال جدید از تیرماه کار خود را شروع کرده است، گفت: مربیان این دوره از برادران و خواهران هنرمند حوزه هنری هستند که ضمن شرکت در دوره‌های نمایش در کارگاه نمایش حوزه هنری یک دوره تخصصی مربی‌گری نمایش را با حضور استاد سید حسین فدایی حسین گذرانده‌اند. طبق زمان‌بندی، دوره آموزشی بچه‌های مسجد در تیرماه آغاز شده است و تمرین نمایش‌ها تا عید غدیر که اختتامیه کلاس‌های تابستانی مساجد خواهد بود ادامه دارد.

وی افزود: دوره‌های آموزشی تئاتر در مساجد 10 تا 12 جلسه است. در طرح درس ارائه شده، ضمن معرفی و ایجاد شناخت با مقوله تئاتر و اخلاق هنرمندی، هنرجویان مسجدی با ابزار بازیگری مانند تقویت بدن، بیان و حس نیز آشنا شده و در قالب کار کارگاهی با مراحل تولید یک نمایش آشنا می‌شوند.

علوی‌نیا ادامه داد: گروه‌های نمایشی مساجد در میانه جلسات آموزشی هستند و مربیان باتوجه به رده سنی، موضوعات روز، متون دراختیار و همچنین با اولویت قراردادن کتاب‌های شش جلدی نمایشنامه‌های بچه‌های مسجد، از ابتدای مردادماه تمرین‌های خود را آغاز می‌کنند.

وی با اشاره به گسترش فعالیت‌های تئاتر بچه‌های مسجد به تمامی نقاط استان قم گفت: در سطح استان هم فعالیت‌ها آغاز شده‌است و امسال دو گروه نمایش بخش‌ها و روستاهای قم، جعفریه برای برادران و روستای صرم برای خواهران راه‌اندازی شده‌است.

مسئول دفتر تئاتر بچه‌های مسجد قم با اعلام آغاز مجدد اجراهای تئاتر در مساجد قم گفت: دور جدید اجراها در مسجد، با اجرای نمایش «دشمن شدید» در مسجد علی بن ابی طالب (ع) شهرک زین‌الدین قم آغاز شد. این نمایش با محوریت دشمنی‌ها و کارشکنی‌های آمریکا و دشمنان ایران تولید و اجرا شد. نمایش در واقع چکیده‌ای از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره آمریکا و هم‌پیمانانش است. مربی تئاتر این مسجد که نویسنده و کارگردان نمایش هم هستند جناب آقای ونک هستند که زحمت بسیاری برای اجرای این اثر نمایشی کشیده‌اند.

علوی‌نیا در پایان از برگزاری جشنواره‌ تئاتر بچه‌های مسجد قم خبر داد و گفت: با پیشنهاد جناب آقای معلمی، رئیس حوزه هنری و رایزنی‌های انجام شده با دبیرخانه کانون‌های مساجد قم و سازمان فرهنگی، ورزشی اجتماعی شهرداری قم، جشنواره بچه‌های مسجد قم در شهریور ماه و با حضور 32 گروه نمایشی از مساجد برگزار خواهد‌شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال