سه شنبه 25 تیر 1398

باقری: «میقات وصل» با تاکید بر برائت از مشرکین برپا شد/ شجاعی: نمایشگاه «دلدادگان مشعر» چهره واقعی آل‌سعود را معرفی می‌کند

افتتاح نمایشگاه عکس «میقات وصل»
    -     کد خبر: 4674
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/27|11:14
سید احسان باقری، مدیر خانه عکاسان ایران، درخصوص نمایشگاه عکسی که این روزها در حوزه هنری با موضوع «حج» میزبان علاقه‌مندان است، گفت: «میقات وصل» نمایشگاه عکسی است که با تاکید بر رویکرد برائت از مشرکین و مرور چهره واقعی عربستان سعودی در دنیای اسلام امروزه در گالری شماره یک خانه عکاسان حوزه هنری برپا شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نمایشگاه عکس «میقات وصل» با موضوع «حج» با آثاری از مرحوم منوچهر یگانه‌دوست، شهید سعید جان‌بزرگی، علی فریدونی و رجبعلی قهرمانی در گالری شماره یک هم‌زمان با افتتاح نمایشگاه نقاشی و پوستر «دلدادگان مشعر» برپا شده است.

سید احسان باقری، مدیر خانه عکاسان ایران، با بیان اینکه نمایشگاه «میقات وصل» در آستانه آغاز اعمال عبادی حج ابراهیمی بازگشایی شده است در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: نمایشگاه «میقات وصل» در ۴۴ تابلوی عکاسی جلوه‌های زیبای بندگی را در ۴ بخش «مناسک حج»، «در آیینه تاریخ»، «سیاست» و «اقوا» به نمایش عموم گذاشته است که در بخشی از آن به حج خونین سال ۶۶ اشاره دارد.

مدیر خانه عکاسان ایران افزود: این نمایشگاه در آستانه آغاز سفر معنوی «حج» برپا شده است. «میقات وصل» نمایشگاه عکسی است که با تاکید بر رویکرد برائت از مشرکین و مرور چهره واقعی عربستان سعودی در دنیای اسلام امروزه در گالری شماره یک خانه عکاسان حوزه هنری برپا شده است.

باقری با تأکید بر اینکه در این نمایشگاه بخشی از عکس‌های تاریخی را نیز به نمایش گذاشته‌ایم که مربوط به ۸۰ تا ۱۲۰ سال قبل است گفت: بخشی از عکس‌های این نمایشگاه را عکاس ناشناس و بخشی را زنده یاد منوچهر یگانه دوست ثبت و ضبط کرده‌اند. در این نمایشگاه تصاویری از ادوار مختلف تاریخی و سیاسی حج را از عکاسان مختلفی شاهدیم؛ حج خونین سال ۶۶ را در تصاویری از علی فریدونی و حال و هوای عمومی حج را از شهید سعید جان بزرگی می‌بینیم و در تصاویری از علی فریدونی عکاس دفاع مقدس، رجبعلی قهرمانی و یدالله عبدی مجموعه‌ای از تصاویر از حال و هوای اقوام و اتفاقات تاریخی که در گذر زمان در این مراسم روی داده است را مشاهده می‌کنیم.

شجاعی: نمایشگاه «دلدادگان مشعر» چهره واقعی آل‌سعود را معرفی می‌کند

سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مرکز هنر‌های تجسمی حوزه هنری، ضمن اشاره نمایشگاه حج با عنوان «دلدادگان مشعر» در دو بخش نقاشی، گرافیک و پوستر گفت: ۴۰ اثر از ۳۵ هنرمند در این نمایشگاه وجود دارد. میان آثار این نمایشگاه تصاویر گرافیکی که به‌تازگی طراحی شده نیز وجود دارد. اما بقیه آثار از گنجینه آثار حوزه هنری و یا از سازمان‌های دیگر از جمله انجمن هنرهای تجسمی بنیاد فرهنگی روایت فتح به امانت گرفته شده است. در این آثار به فریضه عبادی حج که از واجبات است توجه شده و بحثی که بیشتر مورد توجه هنرمندان هنر‌های تجسمی قرار گرفته بحث برائت از مشرکین است.

شجاعی با اشاره به حج خونین سال ۱۳۶۶ و جنایت هولناک رژیم آل سعود که منجر به شهادت بسیاری از هموطنانمان شد، گفت: پس از رویداد خونین علیه حجاج ایرانی در مناسک حج سال ۱۳۶۶، امام خمینی(ره) پیامی منتشر کردند. ایشان در این پیام آورده‌اند که «ما اگر از صدام و اسرائیل بگذریم، از آل سعود نمی‌گذریم». روزگار امروزه نیز روابط دوستانه و  نزدیکی رژیم آل‌سعود با رژیم صهیونیستی را نشان می‌دهد.  

وی افزود: بمبارانی که هر روزه توسط هواپیما‌های رژیم آل سعود در یمن صورت می‌گیرد تفاوتی با حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به غزه ندارد. آل‌سعود چهره واقعی خود را در تمام دنیا نشان داده است. هنرمندان حوزه هنری با آثار موجود در این دو نمایشگاه این واقعیات را با زبان تصویر به نمایش گذاشته‌اند.

مرکز هنر‌های تجسمی حوزه هنری و خانه عکاسان ایران نمایشگاه نقاشی و پوستر «دلدادگان مشعر» در گالری «ابوالفضل عالی» و نمایشگاه عکس «میقات وصل» در گالری شماره یک خانه عکاسان ایران حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ، تا چهارشنبه ۷ مرداد از ساعت ۹ تا ۱۸ میزبان علاقه‌مندان هنر‌های تجسمی خواهد بود.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال