سه شنبه 28 اسفند 1397
مسئول آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گلستان:

تقویت ادبیات آیینی درگرو توجه بیشتر به هنرمندان ارزشی و متعهد است

عبدی
    -     کد خبر: 4605
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/17|12:39
سرویس : استانها
مسئول آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان گلستان با اظهار خرسندی از برگزاری کنگره ادبیات آیینی در استان خراسان شمالی، گفت: این کنگره‌ها تأثیر بسیار زیادی در شناسایی و تشویق هنرمندان ولایی و ترویج ادبیات آیینی دارد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حسین عبدی، شاعر برجسته آیینی کشور و مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان گلستان، با اشاره به برگزاری سومین کنگره ادبیات آیینی خراسان شمالی، اظهار داشت: برگزاری کنگره‌ها و تشکل‌های ادبی، دینی و انقلابی یکی از اقدامات انگیزشی هنرمندان ولایی و متعهد است.

وی با تأکید بر ارتقای وضعیت ادبیات آیینی و خدمت‌رسانی به هنرمندان ارزشی و ولایی، افزود: خدمت‌رسانی به هنرمندان آیینی و متعهد باید موردتوجه مسئولان قرار گرفته و متولیان امر در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

عبدی اضافه کرد: مسئولان فرهنگی با حمایت از تشکل‌های ادبی، دینی و انقلابی، تشویق هنرمندان نوجوان، تجلیل از هنرمندان پیش‌کسوت، حمایت از چاپ و انتشار آثار دینی و برگزاری همایش‌ها و کنگره‌های دینی می‌توانند گام‌های مؤثری در راستای توسعه هنر و ادبیات آیینی بردارند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات بدیهی مسئولان فرهنگی در ترویج و توسعه ادبیات به‌ویژه ادبیات آیینی رسیدگی به وضعیت معیشتی هنرمندان متعهد و تلاش برای رفع دغدغه‌های آن‌ها است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

عبدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت کیفی ادبیات آیینی و هنرمندان این عرصه در استان گلستان، خاطرنشان کرد: خوشبختانه هنرمندان استان گلستان نسبت به ارزش‌های دینی تعهد و اهتمام بسیار دارند و به این مقوله بیش از سایر موضوعات می‌پردازند.

وی تصریح کرد: شاعران و نویسندگان خلاق، جوان و پیش‌کسوت استان گلستان در کنگره‌های دینی و آیینی کشور همواره حائز رتبه‌های برتر می‌شوند و سطح کیفی آثار آن‌ها هم چشمگیر و موردتوجه است.

عبدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت خلاقیت در آفرینش آثار آیینی، اظهار داشت: درزمینه ادبیات آیینی، تاریخی و مستند بودن وقایع هیچ منافاتی با خلاقیت هنرمند ندارد؛ چراکه خلاقیت جزو ذات هنر و ادبیات است.

مسئول آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان گلستان، گفت: هنرمند خلاق می‌تواند این مستندات واقعی را هنرمندانه ارائه دهد؛ مانند ترکیب‌بند عاشورایی محتشم کاشانی و تابلوهای استاد فرشچیان که ازجمله موارد ارزشمند و خلاق هنر و ادبیات آیینی به شمار می‌رود.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال