سه شنبه 28 اسفند 1397
ده‌بزرگی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

امام صادق(ع) در ادبیات کشور مظلوم واقع شده‌اند

احد ده بزرگی
    -     کد خبر: 4603
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/17|11:29
احد ده‌بزرگی در آستانه سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) گفت: ادبا و شاعران آیینی کشورمان بیشتر به عاشورا پرداخته‌اند و از دیگر معصومین دور افتاده‌ایم. توقع می‌رود در کشوری که به عنوان شیعه نام گرفته است، بیش از این‌ها به امام صادق (ع) پرداخته شود.

احد ده بزرگی، شاعر پیش‌کسوت کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه درباره شخصیت و زندگی حضرت امام صادق (ع) در ادبیات کشورمان کم کاری شده است، اظهار کرد: با آنکه امام صادق (ع) را رئیس مذهب شیعه می‌دانیم، اما آن حضرت در ادبیات کشورمان مورد ظلم واقع شده‌اند.

وی ادامه داد: ادبا و شاعران آیینی کشورمان بیشتر به عاشورا پرداخته‌اند و از دیگر معصومین دور افتاده‌ایم. توقع می‌رود در کشوری که به عنوان شیعه نام گرفته است، بیش از این‌ها به امام صادق (ع) پرداخته شود. اکثر احادیث شیعه از امام صادق و امام باقر (ع) به دست ما رسیده‌اند و از این منظر می‌توان به این امامان توجه ویژه‌ای داشت.

ده‌بزرگی با تاکید بر اینکه ابعاد بسیاری از امام صادق(ع) قابل تامل، تحقیق و بررسی است، عنوان کرد: یکی از وجوه بارز آن حضرت، پایگاه علمی است که ایشان داشتند و شخصیت‌های بزرگی همچون جابر بن حیان از شاگردان ایشان بودند. متاسفانه همان‌طور که امام حسین (ع) و یارانشان را با ظهر عاشورا و آن واقعه می‌شناسیم، درباره امام صادق (ع) هم شناخت کمی داریم. امروز مملکت ما نیاز به علم دارد و به همین جهت باید به وجوه علمی امام صادق توجه بیشتری شود.

این شاعر همچنین به دعاهایی که از حضرت امام صادق(ع) به جا مانده است اشاره کرد و افزود: نیایش‌های ایشان و زندگی علمی‌شان هر دو به قدری است که اگر تا قیامت هم از این وجوه بگوییم، باز هم حرف برای گفتن وجود دارد.

گفتنی است، امام صادقه (ع) امام ششم از ائمه مذهب شیعه اثنی عشری است. مدت امامت آن حضرت 34 و عمرشان 65 سال بوده است. آن حضرت در سن ۳۱ سالگی به امامت رسید. امامت او هم‌زمان با سال‌های پایانی حکومت بنی امیه و سال‌های آغازین حکومت بنی عباس بود.

امام صادق علیه السلام در سال 148 هجرى به دستور منصور عباسى به وسیله انگور زهرآلود مسموم شد و به شهادت رسید. مدفن مطهر آن حضرت در قبرستان بقیع و در جوار ائمه بقیع قرار دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال