سه شنبه 30 بهمن 1397
شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

هنر اسلامی می‌تواند شکاف و اختلافات جهان اسلام را کم‌رنگ کند

اختتامیه سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی
    -     کد خبر: 4602
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/17|12:17
مشاور وزیر امور خارجه درباره تاثیر هنر اسلامی و انقلابی گفت: هنر یک زبان بین‌المللی است و هنرمندان با زبانی متمایز در پی انتشار پیام و دغدغه‌های خود هستند، می‌توان با بها دادن به هنر متعهد شکاف و اختلافات جهان اسلام را در میان امت اسلامی کم‌رنگ کرد.

حسین شیخ‌الاسلام، نماینده ادوار مجلس و مشاور وزیر امور خارجه، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری درباره حقوق بشر آمریکایی و نقش هنرمندان گفت: هنر یک زبان بین‌المللی است که می‌تواند با بسیاری از فرهنگ‌ها، ملت‌ها و اندیشه‌های گوناگون در جهان ارتباط برقرار کند. زمانی که یک هنرمند در شرق برای بمب‌گذاری در یکی از شهرهای اروپایی اثری خلق می‌کند بدون آنکه زبان کشور غربی را بداند قادر است پیامش را جهانی کند و این یکی از ظرفیت‌های بالای هنر به حساب می‌آید که حرفش را بدون واسطه بیان می‌کند.

وی ادامه داد: هنر یک زبان بین‌المللی است و هنرمندان با زبانی متمایز در پی انتشار پیام و دغدغه‌های خود هستند. می‌توان با بها دادن به هنر متعهد شکاف و اختلافات جهان اسلام را در میان امت اسلامی کم‌رنگ کرد. امروز دشمن در پی اختلاف‌افکنی است و با غبارآلود کردن فضا انتظار دارد که مسلمانان به دست خودشان همدیگر را نابود کنند؛ در حالی که هنرمندان می‌توانند با همان ابزار قدرتمند خود فطرت صلح‌جوی مردم را به غلیان انداخته و جریان افتراق را به اتحاد بدل کنند.

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: زمانی که صحبت از حقوق بشر می‌شود بسیاری از مردم جهان به واسطه تبلیغات رسانه‌ای تصور می‌کنند که حقوق بشر امروز به واسطه کشورهای جهان سوم، مسلمان یا فقیر زیرپا گذاشته می‌شود؛ در حالی که اگر تنها به 300 سال قبل بازگردیم و وقایع را مرور کنیم و تا امروز بیاییم، خواهیم دید چه کشتارها و نسل‌کشی‌های بزرگی توسط همین کشورهای مسیحی اروپایی انجام شده است. در دو جنگ جهانی همان‌هایی که ادعای حقوق بشر دارند دست به چه جنایاتی زدند، کسانی که به دادخواهی متفقین آلمان نازی را به دادگاه کشاندند تنها چند سال بعد در ویتنام روی هیتلر را سفید کردند.

شیخ‌الاسلام در ادامه به حقوق بشر آمریکایی و انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امروز در آستانه دهه 40 پیروزی انقلاب هستیم. چهل سال از جانب آمریکا تیر بر پیکر انقلاب نشسته است و همچنان به مسیر خود ادامه می‌دهیم. آمریکا از روز اول پیروزی انقلاب عداوت و دشمنی خودش را علیه ملت ایران آغاز کرد و از هیچ جنایتی فروگذاری نکرد. آمریکا هواپیمای مسافربری را بر فراز خلیج فارس منهدم کرد. اگر یک کشور دیگر چنین اقدامی را انجام داده بود قطعا به واسطه دادخواهی از کشور آسیب دیده حمله نظامی صورت می‌گرفت. آمریکا خود بزرگ‌ترین جنایتکار تاریخ است، تنها کشوری است که از بمب اتم علیه مردم استفاده کرده است و این حقایق را تنها یک هنرمند می‌تواند به تصویر بکشد و به دست مخاطبین جهانی برساند تا حقایق آشکار شود. امیدوارم بستر رشد و گسترش چنین جشنواره هایی گسترده‌تر شود تا بتوانیم در مسیر روشنگری سریع‌تر عمل کنیم.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال