شنبه 17 خرداد 1399
رودابه حمزه‌ای در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

فرهنگ‌سازی برای کودکان باید اولویت نخست باشد

رودابه حمزه ای
    -     کد خبر: 4596
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/17|09:50
رودابه حمزه‌ای در آستانه روز ادبیات کودک و نوجوان گفت: در تمام کشورهای پیشرفته فرهنگ‌سازی برای کودکان در اولویت است. آسیب‌های اجتماعی که امروز در جامعه شاهد هستیم، به دلیل همین موضوع است که به کودکانمان اهمیت نداده‌ایم.

رودابه حمزه‌ای، شاعر و نویسنده کودک و نوجوان، در آستانه 18 تیرماه، سالروز ادبیات کودک و نوجوان، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با بیان اینکه حال ادبیات کودک به لحاظ کمی و کیفی خوب است، اظهار کرد: همه آثار خوب تولید می‌کنند و مشکلی در زمینه تولید اثر نداریم. اما متاسفانه به لحاظ حمایت‌های دولتی همه کارها تعطیل شده است.

وی ادامه داد: بخش خصوصی به کار انتشار آثار ادبی کودک و نوجوان ادامه می‌دهد و ما این روزها با توجه به شرایط اقتصادی، شرایط کاغذ و روند سخت تولید و توزیع کتاب، مدیون بخش خصوصی هستیم.

حمزه‌ای با بیان اینکه دو سال گذشته پرفروش‌ترین آثارم را در طول سال‌های فعالیتم به بازار نشر عرضه کرده‌ام، عنوان کرد: این در حالی است که در برخی نشرهای دولتی هنوز آثارم بعد از 7 سال در دست چاپ مانده‌اند و توجهی به چاپ و انتشارشان نمی‌شود. متاسفانه اغلب نویسندگان کودک و نوجوان از بخش دولتی ناامید شده‌اند.

این نویسنده و شاعر کودک و نوجوان با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی در بخش دولتی تعطیل شده است، تصریح کرد: در ارگان‌های دولتی به مسائلی پرداخته می‌شود که اولویت نخست نیستند. به نظرم فرهنگ‌سازی برای بچه‌ها تحت هر شرایطی و در هر قالبی در اولویت است. درواقع در تمام کشورهای پیشرفته فرهنگ سازی برای کودکان در اولویت است. آسیب‌های اجتماعی که امروز در جامعه شاهد هستیم، به دلیل همین موضوع است که به کودکانمان اهمیت نداده‌‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش، با بیان اینکه در حال سرایش اشعاری برای یک نمایش به کارگردانی ناصر آویژه است، عنوان کرد: این نمایش درباره کودکان کار و مسائلی که این کودکان با آن مواجه هستند تولید می‌شود. همیشه سعی می‌کنم از کارهای جدید استقبال کنم و مسائلی را که بازخورد آن برای کودکان و نوجوانان دیده می‌شود مورد توجه قرار بدهم. معتقدم اینکه شاعر و نویسنده تنها از موضوعات مثبت و به اصطلاح از گل و بلبل برای بچه‌ها صحبت کند، تنها تخیل آن‌ها را قوی خواهد کرد؛ اما اگر بتوان مهربانی و همدلی را در کودکان بیدار کرد، می‌توانیم موفق باشیم.

حمزه‌ای همچنین گفت: از ابزار هنری می‌توان برای آگاه‌سازی و هوشیاری بچه‌ها استفاده کرد. به عنوان یک مادر و مادربزرگ، حساسیت زیادی دارم که بچه‌ها را در رابطه با ایمنی خود حساس کنیم و به آن‌ها آگاهی دهیم تا در جامعه مورد آسیب قرار نگیرند.

گفتنی است، ۱۸ تیر به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان در کشور اعلام شده؛ روزی که با سالروز درگذشت مهدی آذریزدی نویسنده و بازنویس خوب کشورمان در سال ۱۳۸۸ مقارن است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال