سه شنبه 30 بهمن 1397
گلریز در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

تاثیر هنر در آگاهی مردم بسیار حیاتی است/ هنرمند وظیفه روشنگری جامعه را بر عهده دارد

اختتامیه سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی
    -     کد خبر: 4594
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/16|12:42
سرویس : موسیقی
محمدگلریز، خواننده انقلابی، درباره نقش هنر در آگاه‌سازی مردم گفت: هنرمند باید با استعداد خود در جهت بازگویی حقایق و آگاه‌سازی مردم حرکت کند؛ زیرا این یک اثربخشی حیاتی است. از همین رو هنرمند وظیفه دارد تا جامعه را به سمت روشنگری سوق دهد.

محمدگلریز، خواننده سرودهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره نقش هنر در خنثی کردن توطئه دشمنان و آگاهی جامعه گفت: هنرمندان انسان‌های فرهیخته‌ای هستند که با استعدادی که در چنته دارند می توانند در مسیر آگاهی‌بخشی جامعه اثرگذار باشند.

وی ادامه داد: هنر یک واژه، یک معنا و یک عالم مجزا از این دنیا است؛ زیرا هر زمان که انسانی به دنیا متصل شد، می‌تواند بسیاری از تغییرات اساسی را در انسان‌ها، جامعه و پدیده‌های مختلف به وجود بیاورد. در طول تاریخ انسان به کمک هنر تغییرات و دگرگونی‌‌های بزرگی را به وجود آورده است که آگاهی‌بخشی از مهم‌ترین آن‌ها بوده است.

این خواننده تصریح کرد: هنرمند وظیفه دارد مسیری را که عقل آن را تایید می‌کند تصدیق کند و برای  آنکه مردم در بزنگاه‌ها بتوانند مسیر درست را انتخاب کنند، دست به تبلیغات هدفمند و شفاف‌سازی بزند. در ابتدای انقلاب هنر در معرض خطرات و انحرافات بسیاری بود اما با لطفی که حضرت امام خمینی به هنر و هنرمند داشتند توانستیم از این مشکلات رها شویم و به سمت تعالی حرکت کنیم.

گلزار به خاطره‌ای درباره دیدار با حضرت امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: بعد از آنکه من توفیق داشتم و سرودی را درباره شهید مطهری خواندم، حضرت امام خمینی(ره) من را پذیرفتند و به محضر ایشان رفتیم. ایشان بسیار به ما لطف داشتند و و رهنمودهای بسیار راهگشایی را به ما تاکید کردند؛ از همین رو همان محبت و لطف امام خمینی(ره) مخاطرات بسیاری را از ما دور کرد و خط اصیل هنر انقلاب توانست بعد از تولدی میمون به مسیر و حیات طیبه خود ادامه دهد.

وی تاکید کرد: دهه 60 دهه سرنوشت‌سازی بود؛ زیرا بسیاری از هنرمندان نه برای پول بلکه به خاطر دغدغه خود برای انقلاب برای جنگ و برای افزایش روحیه مردم تولید اثر کردند و آن آثار بود که توانست جامعه را با انقلاب همراه سازد و مقدمه حضور همیشگی مردم در صحنه‌های مهم باشد.

این هنرمند با بیان اینکه استکبار همیشه در حال دشمنی و توطئه است، خاطرنشان کرد: در زمان انتخابات، در بروز مشکلات دشمنان همیشه در حال دشمنی کردن هستند و این هنرمندان هستند که باید دشمنی آن‌ها را خنثی کنند. مردم نگاهشان به هنرمندان است؛ حال کسی با ساخت فیلم یا اجرای تئاتر در این مسیر حرکت می‌‌کند یا نه مانند یک خواننده با ساخت یک قطعه افکار را با خود همراه می‌سازد. دشمنان طی این 40 سال همچنان به دشمنی خود ادامه داده‌اند و آمریکا به عنوان سررشته استکبار خون هزاران نفر از ایرانیان را بر زمین ریخته است. زمانی که شعار «مرگ بر آمریکا» سر می‌دهیم باید بدانیم با چه هدفی و برای چه چیزی این فریاد را سر می‌دهیم. این مسئله نیازمند روشنگری است و این روشنگری تنها با هنر می‌تواند در جامعه بروز کند و ماندگار شود.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال