دوشنبه 16 تیر 1399
سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی به کار خود پایان داد

آیت‌الله اراکی: در نگاه غربی‌ها قدرت مبنای حق است/ از تجلیل گلریز تا رونمایی کتاب جشنواره

اختتامیه سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی
    -     کد خبر: 4585
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/12|21:56
سومین جشنواره بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری، سه‌شنبه ۱۲ تیرماه در حوزه هنری به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین المللی حقوق بشر آمریکایی، با حضور شخصیت هایی همچون محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، آیت الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب، اسماعیل آجرلو دبیر سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی، مهدی چمران رئیس سابق شورای شهر و جمعی از شاعران و چهره‌های فرهنگی، سه شنبه 12 تیر ماه در حوزه هنری برگزار شد.

حجت الاسلام جواد محرابی، معاون فرهنگی بسیج در سخنانی با بیان اینکه یکی از ابزارهای استعمار نوین، حقوق بشر است، اظهار کرد: البته منظور من همان حقوق بشر غربی و آمریکایی است؛ وگرنه همه ادیان الهی نخستین دستورشان رعایت حقوق بشر است. حقوق بشر آمریکایی یکی از ابزارهای استعمار برای تضعیف ملت‌های مستقل، توسعه لیبرالیسم و مبارزه با ادیان الهی است.

وی ادامه داد: در آستانه چهلمین سال دوران تکامل و بلوغ جمهوری اسلامی ایران، همه دشمنان دست به دست هم داده اند که ایران را سرنگون کنند. 7 ایالت آمریکا هستند که به زور در ائتلاف آمریکا نگه داشته شده اند، کسانی که ادعای حقوق  بشر دارند بسیاری از آزادی ها را از شهروندانشان سلب می‌کنند. آمریکایی‌ها، آزادی‌خواهان را سرکوب می کنند. قرار بود در سال 2019 در کالیفرنیا رفراندوم برگزار شود، تمام کسانی که پیگیر رفراندوم بودند ساکت شدند و یا دستگیر  شدند. قسمت‌های دیگر آمریکا هم با چنین مسائلی مواجه هستند.

معاون فرهنگی بسیج همچنین تاکید کرد: امسال چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است. همه دشمنان ما دست به دست هم داده اند؛ به خصوص آمریکایی‌ها می‌گویند امسال می‌خواهیم انقلاب اسلامی ایران را سرنگون کنیم. کسانی که ادعای حقوق بشر دارند، مردم را سرکوب و بازداشت می‌کنند. قرار بود در سال ۲۰۱۹ رفراندومی در کالیفرنیا برگزار شود؛ اما با کسانی که این رفراندوم را پیگیری می‌کردند، برخورد شد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از مردم آمریکا هستند که برخی ها نمی گذارند صدایشان به من و شما برسد بیان کرد: شک نکنید تا یک دهه آینده بخشی از ایالت آمریکا تجزیه خواهد شد.

محرابی با بیان اینکه نزدیک به چهل میلیون سیاهپوست در آمریکا هستند، افزود: این افراد کمترین سطح سواد و خدمات پزشکی را دریافت نمی کنند؛ از این رو برای احقاق حق آماده  حرکت هستند و به یک حامی نیاز دارند. فقط هالیوود بالای 180 فیلم علیه سرخپوستان در دو دهه گذشته ساخته است و جنبش 99 درصدی همیشه به یک درصد حاکم بر آمریکا معترض بود اما آمریکا برای تغییر ایران از دومین جریان بزرگ تروریستی جهان یعنی منافقان حمایت می کند.

 

در بخش دیگری از این مراسم، از محمد گلریز خواننده پیش‌کسوت انقلابی کشور، به پاس سال ها تلاش و ارائه آثار حماسی و انقلابی، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

محمد گلریز خواننده در این مراسم پس از تقدیر گفت: در این شرایط که در معرض هجمه‌های فرهنگی آمریکای جنایتکار و هم‌پیمانانش هستیم، متاسفانه بخشی از هزینه ها برای ترویج فرهنگ، صرف موسیقی های مبتذل می شود و برخی رسانه ها در برابر این موضوع سکوت می کنند و کارهایی را پخش می کنند که نه تنها توجیهی ندارد بلکه آن کار شعر و محتوای خاصی هم ندارد.

وی افزود: در این شرایط ایجاب می کند به سرودهای انقلاب و دفاع مقدس و سرودهایی که حس مقاومت را در مردم زنده می کند توجه بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه برای تهیه سرودش درباره مدافعان حرم با ارگان های مختلف صحبت کرد اما حمایت نشد، بیان کرد: در نهایت حوزه هنری مشهد با مشارکت آستان قدس رضوی به کمک ما در تهیه سرود مدافعان حرم آمدند.

گلریز تاکید کرد: چرا به سرودهای انقلابی کم توجه هستیم؟ اگر واقعا به قیامت اعتقاد داشته باشیم از مسئولان فرهنگی ما بازخواست می شود و می پرسند چه کاری برای انقلاب و دفاع مقدس کردید.

در این مراسم از خانم معصومی اصل، فعال فرهنگی در حوزه حقوق بشر آمریکایی تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

 

 اسماعیل آجرلو، دبیر سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی، نیز در خصوص این جشنواره گفت: سومین دوره جشنواره حقوق بشر آمریکایی با هدف بیان واقعیت متناقض‌گونه آمریکا شکل گرفت. این دبیرخانه به شکل مردمی و مستقل فعالیت خود را با حضور جمعی از فعالان فرهنگی آغاز کرد. زمانی که آغاز کردیم کسانی خرده می گرفتند این چه موضوعی است در هنگام انجام مذاکرات انتخاب کردید، اما خوشحال هستیم که می بینیم اخیرا، رهبر معظم انقلاب اسلامی چندین بار به مسئله حقوق بشر آمریکایی اشاره کرده اند و این نشان می دهد اعضای دبیرخانه راه را اشتباه نرفته اند.

وی با بیان اینکه تعداد 1881 اثر را در سومین دوره جشنواره حقوق بشر آمریکایی دریافت کردیم که سهم هنرمندان داخلی 574 اثر و خارجی حدود 600 اثر بود، ادامه داد: در این دوره شاهد استقبال بی‌نظیر هنرمندان کشورهای دیگر بودیم. از چهل کشور در این دوره جشنواره شرکت کردند و در بخش علمی سه پنل برگزار کردیم.

 

عزیزی دبیر اتحادیه جهانی تقریب نهاد حقوقدانان نیز در این مراسم گزارشی از نشست های علمی برگزار شده در این جشنواره را برای حضار ارائه داد.

 

همچنین آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سخنانی با بیان اینکه کثرت دلیل بر حق بودن نمی تواند باشد، اظهار کرد: صرف اینکه آمریکا و متحدانش اکثریتی باشند و یا قدرت داشته باشند، دلیل بر حقانیتشان نیست. متاسفانه آنچه در نگاه غربی ها مبنای حق است، قدرت است و بر همین اساس در سازمان ملل شورای امنیتی درست کرده اند و حق وتو دارند و آنچه که پنج قدرت اول جهان بگویند باید بشود، همان می شود.

وی خاطرنشان کرد: هیچ مبنای عقلانی برای حقوق غرب وجود ندارد. همچنین مبنای پایبندی غرب به قراردادها مشخص نیست. تضمینی وجود ندارد که غربی ها بر سر عهد خود باشند. در مکتب اسلام، خداوند می فرمایند که به عهد و پیمان خود وفادار باشید و کشور ما هم برگرفته از این مکتب است. اما غربی ها و آمریکایی ها به چه چیز اعتقاد دارند. تنها تضمینی که برای پایبندی آن‌ها به قرارداد وجود دارد، قدرت است و ما باید در برابر کشورهایی مانند آمریکا قدرت نشان دهیم. اگر عنصر قدرت را از قراردادها و پیمان‌ها برداریم، حتما طرف مقابل پیمان‌شکنی خواهد کرد.

آیت‌الله اراکی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پدیده مهاجرت گفت: مهاجرت حق کشورهای آفریقایی، کشورهای مظلوم و آسیب دیده آسیا و دیگر کشورهای استعمار شده جهان است. آمریکا و اروپا چگونه به این ثروت رسیده‌اند؟ آن‌ها چند صد سال، منابع دیگر کشورها را به تاراج برده اند و امروز به این جایگاه رسیده اند.

 

شایان ذکر است، در این مراسم از کتاب جشنواره حقوق بشر آمریکایی نیز رونمایی و از آذری، طراح تندیس جشنواره حقوق بشر آمریکایی تقدیر شد.

 

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال