سه شنبه 1 بهمن 1398
در نشست علمی حقوق بشر آمریکایی مطرح شد:

دفاع آمریکا از حقوق بشر، طنز تلخ جهان امروز ماست/ در هر جنایت و کشتاری ردپای آمریکا دیده می‌شود

نشست علمی بررسی ماهیت و مصادیق حقوق بشر آمریکایی
    -     کد خبر: 4583
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/12|18:50
نشست علمی بررسی ماهیت و مصادیق حقوق بشر آمریکایی با حضور جمعی از اساتید، کارشناسان و علاقه‌مندان به حوزه حقوق بشر، حقوق بین‌الملل و علوم سیاسی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نشست علمی بررسی ماعیت و مصادیق حقوق بشر آمریکایی با حضور جمعی از اندیشمندان، اساتید دانشگاه، پژوهشگران و علاقه‌مندان در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

این نشست علمی در سه پنل با موضوعات ماهیت حقوق بشر آمریکایی، نقد عملکرد حقوق بشر آمریکا در جهان و نقد عملکرد حقوق بشر آمریکا نسبت به دولت و ملت ایران و ارائه دو مقاله با موضوع رویکرد دوگانه آمریکا در تدوین و اعمال حقوق بشر آمریکا و تغییرات فمنیستی در ایران و جهان برگزار شد.

در این نشست آقایان عزیزی، شعبانی، هاشمی شاهرودی، پروین، عباسی اصل، مومنی راد، محسنی‌زاده ، طلابیگی و اصلانی به عنوان اساتید مدعو برای برگزاری پنل و محمد زاهدی و مریم معصومی اصل به عنوان پژوهشگران  منتخب برای ارائه مقاله علمی پژوهشی خود حضور یافتند.

حجت شعبانی در صحبت‌های خود به بحث لیبرال‌دمکراسی و ساختار جهانی آن اشاره کرد و گفت: امروز بیشتر سیاست‌های کلان را هژمونی و ساختار تفکری لیبرال‌دمکراسی گرفته است؛ ساختاری که تا تمامی ادیان الهی و تفکرات خوب و بد آن را از بین نبرد به کارش ادامه می‌دهد. امریکا حاکمیت خودش را در تمامی مناطق جهان تثبیت کرده است. تکلیف ما به عنوان فرهیختگان این است که نظم حقوقی لیبرال دمکراسی را بشناسیم و اگر با این نظم مخالفت منطقی و عقلانی داریم این طرح را براندازیم.

وی ادامه داد: نظام حقوقی لیبرال‌دمکراسی که با سردمداری آمریکا به پیش می‌رود، در لباس حمایت از آزادی، حقوق اظهارنظر آزادانه مردم و انتخاب ساختار سیاسی کشور توسط اکثریت در مسیر از میان برداشتن ارزش‌های انسانی و مخالفت با ادیان الهی به‌‌ویژه اسلام است. کلیسای تحریف شده و تفکرات غیر الهی نه توان مخالفت دارند و نه می‌توانند چنین تشکیلات بزرگی را از مسیر سیاه خود منحرف کنند؛ برای همین مخالفت آن‌ها با اسلام بر سر همین مسائل است و تمام تلاش خود را می‌کنند تا کشورهای اسلامی و خط اصیل آن از میان برود.

 خیرالله پروین نیز درباره بحث مبانی، مبنا و اصول و ساختار حقوق بشر در جهان امروز گفت: حقوق بشر قدمتی به میزان حیات انسان و خلقت آن دارد اما ضمانت‌های اجرایی و مسائل امروز در مسائل حقوق بین‌الملل مطرح می‌شود. اگر یک وضعیت حقوقی از مبانی استوار برخوردار نباشد نمی‌تواند در فضای پر التهاب جهانی مطرح شود و یا راهگشا باشد. اگر بخواهیم برای راه برون‌رفت از مشکلات مسئله‌ای را پیشنهاد بدهیم، نیازمند یک مبانی قوی است و اگر مبانی قوی وجود نداشته باشد یک آمال و آرزو بیشتر نیست.

وی ادامه داد: کشورها به سه دسته برخوردار، نیمه‌برخوردار و نابرخوردار تقسیم می‌شوند؛ 80 درصد کشورها جزو کشورهای نابرخوردار هستند و متاسفانه کشورهای برخوردار با زیر پا گذاشتن حقوق مردم ضعیف دست به جنایات بزرگی زده‌اند. آمریکایی‌ها که خود را ارباب جهان می‌دانند، بسیاری از پیمان‌های بین‌المللی با موضوع حقوق بشر را نپذیرفته‌اند و این خود نشان می‌دهد آن‌ها اعتقادی به مسئله حقوق بشر ندارند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر علل ناکارآمدی حقوق بشر را بررسی کنیم به مسائل گوناگونی پی می‌بریم که یکی از آن‌ها ماهیت حقوق بشر امروزی است که یک ماهیت لیبرالیزم دارد و ماهیتی نیست که یک اشتراک میان همه کشورها باشد. لیبرالیزم روح حقوق بشر را تشکیل داده است و امروز حقوق بشر جهانی برخاسته از همان تفکر غالب است.

پروین ادامه داد: حقوق بشر امروزی بر چارچوب فلسفی غربی‌ها متولد شده و رشد کرده. شاید تنها کسی که درباره حقوق بشر صحبت کرده و نسبتا مسائل را به‌دور از جانبداری تشریح کرده باشد کانت است؛ اما اگر با دقت بیشتری نگاه کنیم، خواهیم دید چیزی به عنوان حقوق بشر در تفکرات گذشته وجود ندارد و عملا حقوق بشر امروزی از دل تفکر لیبرال رشد کرده است.

در ادامه این برنامه، با ارائه مقالات منتخب، مسائلی پیرامون حقوق بشر آمریکایی مطرح شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال