جمعه 9 اسفند 1398
در نشست نقد و بررسی مستند «دیوار گِتو» مطرح شد:

اهمیت توجه به نگاه جهانی در ساخت آثار مستند/ توجه به مسئله صهیونیسم در فضای مسموم فرهنگی جای تقدیر دارد

عمار
    -     کد خبر: 4560
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/10|14:13
پانزدهمین نشست هفتگی فیلم‌سازان جوان سینمای انقلاب با نقد و بررسی مستند «دیوار گتو» به کارگردانی حجت‌الاسلام محسن نقی زاده در حسینیه هنر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، پانزدهمین گعده هفتگی فیلم‌سازان جوان سینمای انقلاب به همت دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار با نقد و بررسی مستند «دیوار گتو» به کارگردانی حجت‌الاسلام محسن نقی‌زاده، با حضور محمدحسین خوش‌بیان و علی عبدی، منتقد و کارشناسان عرصه سینما و محمدجواد طالبی، مجری- کارشناس در حسینیه هنر برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام محسن نقی‌زاده، کارگردان مستند «دیوار گتو»، با بیان اینکه ایده ساخت این مستند از اختلافات و درگیری‌های هر روزه در فلسطین و ظلم‌های رژیم صهیونیستی به ذهنم رسید اظهار داشت: «دیوار گِتو» به بررسی جایگاه قوم یهود در تاریخ می‌پردازد و اینکه آیا این قوم در سالیان گذشته دارای سرزمینی بوده‌اند یا خیر؟

وی با بیان اینکه مخاطبان ایرانی، غالباً قصه تشکیل قوم یهود را نمی‌دانند اظهار داشت: رابطه ایرانیان با قوم یهود دیگر مسئله‌ای است که در این مستند با نگاهی به تاریخ جنگ جهانی دوم و تاریخ پادشاهی کوروش به آن اشاره شده است.

حجت‌الاسلام نقی‌زاده با اشاره به فعالیت 25 کنیسه یهودیان در تهران تصریح کرد: در این کنیسه‌ها در روز سه مرتبه نماز جماعت یهودیان برپا می‌شود؛ حال سؤال اینجاست اگر روزی یهودیان در فلسطین امروزی ساکن بوده‌اند، اجازه دارند با جنگ و خونریزی آن سرزمین را پس بگیرند یا باید آزادانه به عنوان پیروان یک دین الهی در کنار مسلمانان فلسطینی زندگی کنند؟

وی با اشاره به دلیل نام‌گذاری این مستند به نام «دیوار گِتو» و با بیان اینکه رفتاری که نازی‌ها در دوران جنگ جهانی دوم با یهودیان داشته‌اند را در این سال‌ها یهودیان بر فلسطینیان روا داشته‌اند، گفت: زمانی که در برخورد با قوم یهود از واژه دیوار استفاده می‌کنیم بسیاری به یاد دیوار ندبه و محل عبادت یهودیان می‌افتند، اما یهودیان به مناطق حاشیه‌ای شهر «گِتو» می‌گویند اما این لفظ به اصطلاحی برای منطقه‌ای حاشیه‌ای در لهستان تبدیل شد که نازی‌ها در آن یهودیان را بیش از عزیمت به محل کوره‌های آدم‌سوزی آنجا نگهداری می‌کردند.

کارگردان مستند «دیوار گِتو» در ادامه تصریح کرد: دیوار گِتو در لهستان را این روزها در فلسطین اشغالی و یا غزه و کرانه باختری می‌بینیم با این تفاوت که برای هولوکاستی که سال‌ها پیش رخ داده هر روز گریه می‌کنند اما برای فلسطینیان کسی دلش نمی‌سوزد.

حجت‌الاسلام نقی‌زاده در پاسخ به محمدجواد طالبی، مجری برنامه، مبنی بر این که شما در این مستند به نوعی واقعه هولوکاست را قبول کرده‌اید، اظهار داشت: من در رابطه با این اتفاق جَدَل کرده‌ام و قصه را به گونه‌ای تصویر کرده‌ام که بر فرض اینکه هولوکاست اتفاق افتاده است این مسئله چه ارتباطی با فلسطینیان دارد و شما نیز در این سال‌ها برخوردی نظیر نازی‌ها را با فلسطینیان انجام می‌دهید.

طالبی، مجری برنامه، در بخش دیگری از سؤال خود خطاب به محمدجواد خوش‌بیان، منتقد و کارشناس برنامه، گفت: ما در رابطه با غصب سرزمین فلسطین و ماجرای های پیرامونی‌اش مستندات بسیاری را تولید کرده‌ایم و به نظر شما نقطه قوت و تمایز این مستند نسبت به کارهای قبلی چه بوده است؟

اهمیت در نظرگرفتن پیشزمینه‌های ذهنی مردم جهان در ساخت مستند

خوش‌بیان در پاسخ به این سؤال مجری برنامه اظهار داشت: مستندسازان در ساخت آثاری با موضوعاتی نظیر رژیم صهیونیستی باید پیش زمینه ذهنی جهانی را هم در نظر بگیرند؛ چرا که نگاه ایران با جهان نسبت به مسئله رژیم صهیونیستی کاملاً متقاوت است.

وی با بیان اینکه در مستند «دیوار گِتو» اگر بیست دقیقه‌ای پایانی کار حذف شود کار به شدت طرفدار یهودیان است، خاطرنشان کرد: مسئله‌ای نظیر هولوکاست و باور آن در پیش زمینه اروپائیان به سبب وجود پروپاگاندا در غرب وجود دارد و  هیتلر برای غرب یک شیطان مجسم است و اگر به تاریخ مراجعه کنید هیتلر هم برای کارهایش استدلال می‌آورد.

خوش‌بیان در ادامه بیان داشت: یهودیان پیش از سال 1890 تصمیم می‌گیرند که به سمت ارض موعود حرکت کنند و عده‌ای تصمیم می‌گیرند به آمریکا بروند و عده‌ای نیز تصمیم می‌گیرند به اورشلیم رفته و آنجا را بازسازی کنند و اکثر جنگ‌های اروپای شرقی و غربی با سرمایه یهودیان صورت می‌گرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد: در بخش عمده‌ای از مستند مخاطب به یهودیان حق می‌دهد که به فلسطین به عنوان ارض موعود بروند و اگر قرار بود مستند بی‌طرف باشد باید وجهه شیطانی هیتلر کاسته و استدلال های هیتلر در قبال یهودیان و حتی تاریخچه جنگ‌های صلیبی و نقش یهود در این آتش‌افروزی‌ها بررسی می‌شد.

این منتقد سینما با توجه به آرشیوی بودن کار نیز تصریح کرد: کارهای آرشیوی در ظاهر کاری سهل‌الوصول به نظر می‌رسند اما بازبینی یک کار آرشیوی دو برابر از یک کار معمولی است و این مسئله به نسبت میزان موجود بودن تصاویر مرتبط سخت و سخت‌تر می‌شود.

خوش‌بیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استفاده از انیمیشن در میانه کار اثر را از توازن و آن وجاهت فرمیک خارج می‌کند و به نوعی به کار لطمه می‌زند.

در بخش دیگری از نشست نقد و بررسی مستند «دیوار گِتو» علی عبدی، منتقد و کارشناس سینما، با بیان اینکه صهیونیسم ستیزی تا حد زیادی در حوزه مستند مغفول مانده و رفتن سراغ چنین سوژه‌هایی در چنین فضای مسموم فرهنگی جای تقدیر دارد، اظهار داشت: مشکل اصلی فیلم در روایت آن است؛ چرا که به نظرم نقطه آغاز روایت از جای بدی است و همین مسئله روایت اثر را دچار گسست می‌کند.

باید از کلیشه‌های پیرامون مسئله صهیونیسم رها شویم

این منتقد و کارشناس سینما بیان داشت: متأسفانه در کشور دچار کلیشه‌هایی در رابطه با صهیونیسم هستیم که اگر از این‌ها رهایی نیابیم، نمی‌توانیم به درستی مسئله را برای مخاطب تعریف و راه حل ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه در تعریف روایت جدیدی از صهیونیسم ابتدا نیاز به یک آشنایی‌زدایی داریم، اظهار داشت: داستان صهیونیسم عقبه‌ای قدیمی‌تر از هولوکاست دارد و تمرکز بر هولوکاست سبب می‌شود توازن اثرمان به هم بخورد و در زمینی بازی کرده‌ایم که خواه یا ناخواه بخش‌هایی از ادعاهای طرف مقابل را ثابت یا کفه آن‌ها را سنگین‌تر می‌کند.

عبدی آغاز شکل‌گیری قصه صهیونیسم را از نیمه دوم قرن 19 دانست و افزود: در انتهای مستند کارگردان قصه هرتسل را مطرح می‌کند، در حالی که داستان باید از حول و حوش دوران هرتسل شروع می‌شد؛ چرا که او ایده مرکزی تشکیل دولت توسط یهودیان را مطرح می‌کند.

این منتقد و کارشناس سینما در ادامه تصریح کرد: هرتسل این ایده را مطرح می‌کند که زمانی که همه ملت‌ها و اقوام دولت دارند چرا یهودیان نداشته باشند و با این تئوری بنیاد صهیونیسم پایه‌گذاری می‌شود.

وی با اشاره به آغاز شکل‌گیری دولت یهود توسط هرتسل تصریح کرد: این مسئله که به سمت ارض موعود که همان فلسطین است حرکت کنیم در تاریخ یهود همواره بوده و آن چیزی که با هرتسل آغاز می‌شود تشکیل دولت در ارض موعود است و سازمان جهانی صهیونیسم برای همین مسئله شکل می‌گیرد.

عبدی خاطرنشان کرد: اشتباهی که درباره بحث درباره گتو در لهستان صورت می‌گیرد، این است که فکر می‌شود گتو به یهودی‌ها تحمیل می‌شده است؛ در حالی که یهودیان خودشان اختیاری و با اراده خودشان در گتو زندگی می‌کردند؛ چون از نظر شرعی در یهودیت اختلاط و آمیزش با دیگران حرام است، خودشان را در مناطقی ایزوله می‌کردند که به آن‌ها گتو گفته می‌شد. الان در روایات صهیونیستی این بحث را به عنوان مظلوم‌نمایی خودشان چنین بیان می‌کنند که مجبور بودند که در گتو زندگی کنند در حالی که در کشورهای اسلامی، یهودی‌ها خودشان محلاتی برای خودشان تشکیل می‌دادند و ایزوله زندگی می‌کنند.

وی تصریح کرد: در بحث هستی‌شناسی صهیونیستی، مسئله، امنیت گتویی است یعنی گتوهای اروپایی را جمع کردند و فلسطین حالت یک گتوی بزرگی شده است و صهیونیست‌ها بین خودشان و فلسطینی‌ها دیوارهای 9 متری کشیده‌اند که عملا همان گتوهای قبلی است.

منبع: «عمار فیلم»

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال