سه شنبه 6 خرداد 1399
گلشن روغنی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

شخصیت‌پژوهی در قهرمان‌سازی و هویت‌سازی موثر است/ شهید بهشتی عشق را عامل وحدت و پاکی می‌داند

 آقای گلشنی
    -     کد خبر: 4546
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/6|14:33
یک پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی گفت: شخصیت‌پژوهی در قهرمان‌سازی و هویت‌سازی موثر است و حدود چند دهه است که توجه ویژه‌ای به این موضوع شده و البته در غرب سابقه بیشتری دارد و ما هم تابع آن هستیم.

جعفر گلشن‌روغنی، پژوهشگر، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه‌ هنری، درباره دلایل توجه تاریخ‌پژوهان به زندگی شخصیت‌هایی مانند شهید بهشتی، اظهار کرد: ابتدا باید ببینیم نسبت شخصیت‌هایی مانند شهید بهشتی که درباره آن‌ها کار تاریخی و پژوهشی انجام می‌شود با تاریخ چیست. اگر بتوانیم نسبت شخصیت‌ها را با تاریخ مشخص کنیم، دلیل اینکه چرا باید درباره‌شان پژوهش کنیم مشخص می‌شود. بخش قابل توجهی از تاریخ حاصل فعالیت‌ها، کنش‌ها و واکنش‌های افراد به‌ویژه شخصیت‌هایی است که از سطح عادی جامعه خارج می شوند. اما این نسبت کامل و تمام نیست و اگر بگوییم تاریخ انقلاب با بیان احوال شخصیت‌ها و مشاهیر گفته می‌شود، به طور حتم در اشتباه هستیم.

وی ادامه داد: شخصیت‌پژوهی در قهرمان‌سازی و هویت‌سازی موثر است. این نکته مهم در شخصیت‌پژوهی وجود دارد و حدود چند دهه است توجه ویژه‌ای به آن شده و البته در غرب سابقه بیشتری دارد و ما هم تابع آن هستیم. به تعبیری می‌توان گفت بسیاری از فیلم‌ها که می‌توانند دارای روایتی تاریخی باشند، به دنبال قهرمان‌سازی هستند؛ چرا که قهرمانان می‌توانند هویت جوانان و مردم یک جامعه را بسازند و برای یک ملت هویت‌سازی کنند. بنابراین اگر به مشاهیر یک سرزمین توجه کنیم، آن‌ها می‌توانند قهرمان‌های آن سرزمین باشند و در ابعاد مختلف مورد توجه قرار بگیرند.

گلشن‌روغنی با اشاره به اینکه مردم یک جامعه باید حس قرابت، نزدیکی و دوستی نسبت به قهرمانان داشته باشند، عنوان کرد: وقتی فردی تفاوت‌ها و ضعف‌ها را می‌گوید، در ذهنش قهرمان‌ها می‌آیند. قهرمان‌ها، بزرگان و مشاهیر و مفاخر می‌‌توانند بخشی از هویت یک جامعه را شکل دهند و به همین جهت شخصیت‌پژوهی امری ویژه و مهم است و می‌تواند در شکل‌گیری هویت هر سرزمینی موثر باشد.

این پژوهشگر همچنین تاکید کرد: ما در فعالیت‌های پژوهشی به سمت قهرما‌ن‌سازی، به شکلی که بخواهیم در آن غلو کنیم نمی‌رویم. شخصیت‌پژوهشی و تاریخ‌نگاری جایگاه آدم‌ها را بهتر مشخص می‌کند و آدم‌ها می‌فهمند که باید شخصیت‌های جامعه خود را بهتر بشناسند.

وی افزود: تاریخ‌پژوهان قرار نیست اسطوره‌سازی کنند، بلکه شخصیت‌های برجسته تاریخ به عنوان کسانی که در دوره‌های مختلف فعالیت‌های ویژه‌ای داشته‌اند شناسانده می‌شوند. به همین جهت من شهید بهشتی را اسطوره نمی‌دانم. ایشان در بسیاری از اذهان مردم، انسانی ویژه است؛ چرا که جمع سیاست و دانش را با هم دارند. جمع شناخت ایران و شناخت جهان غیر ایرانی یا همان جهان غرب است. جمع دانش جهان حوزوی و غیر حوزوی است. شهید بهشتی احساس کرد اگر می‌خواهد ایران را بشناسد و در کشورمان فعالیت کند، باید جهان غرب و دنیا را بشناسد و حتی در آنجا زندگی کند و با گوشت و پوست و استخوان آن فضا را درک کند. او دانش و ویژگی‌های مثبت غرب را نفی نکرد، بلکه آن را ویژگی‌ای دانست که باید شناخته شود.

وی شهید بهشتی را یکی از شخصیت‌های بسیار مهم کشور دانست و تصریح کرد: ایشان فعالیت‌های مذهبی، سیاسی و دانشجویی جوانان ایرانی خارج از کشور را سازمان‌دهی کرد و اتحادیه‌ای شکل داد و فعالیت‌های سیاسی‌اش علیه رژیم پهلوی را در آن قالب پیش برد. اگر دقت کنید به فعالیت‌های دانشجویان در دوران پیش از انقلاب اسلامی، می‌بینید که هر گاه محمدرضا پهلوی و خانواده‌اش به سفری خارج از کشور به‌ویژه کشورهای اروپایی می‌رفتند، اغلب تظاهراتی علیه ایشان بود و شهید بهشتی با راه‌اندازی انجمن اسلامی اروپا و آمریکا، سهم بسیار زیادی در روشنگری و ایجاد تشکیلات و سازمان یافته بودن فعالیت‌های دانشجویی در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی داشتند. اصولا شهید بهشتی را انسانی بسیار تشکیلاتی می‌بینیم. ایشان تلاش می‌کردند فعالیت‌های بنیادین و ساختارمند داشته باشند. ایشان به کار گروهی اعتقاد بسیاری داشتند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز معتقدم که حزب جمهوری اسلامی ایران در تیجه فکر و تلاش شهید بهشتی راه اندازی شد.

گلشن‌روغنی با اشاره به دیگر ابعاد وجودی شهید بهشتی، عنوان کرد: ایشان سخنرانی دارند و می گویند زندگی بدون عشق هیچ است. ایشان عشق را عامل وحدت و پاکی می‌داند. شهید بهشتی در کنار تاکیدی که به عشق به خداوند دارند، عشق زمینی را هم مدنظر قرار می‌دهد. این‌گونه نگاه شهید بهشتی به عشق و این که به زندگی انسان ها توجه دارد، بسیار مهم است. ایشان به زندگی انسان‌ها در دنیا و روی زمین توجه ویژه‌ای دارد و در سخنانش به عنوان یک روحانی، تنها به آخرت تاکید نمی‌کند. بر خلاف برخی از شخصیت‌ها که تنها به جهان آن دنیایی توجه نشان می‌دهند، سخنرانی‌های بسیاری در این زمینه داشته است. تصور من این است که شناخت مفاهیم دینی و اسلامی از یک طرف و شناخت فلسفه غرب از سوی دیگر باعث چنین نگاهی شده است؛ هر چند که شهید بهشتی انسانی است که به‌شدت عارف‌مسلک است و عشق هم به دلیل همین روحیات برای ایشان از اهمیت بالایی برخوردار است.

گفتنی است، انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در تاریخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ منجر به شهادت آیت‌الله بهشتی دبیرکل حزب و ۷۲ تن از یاران امام شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال