یکشنبه 5 خرداد 1398
مسعود‌ شعاری در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

نیاز به بازخوانی آثار قدیمی موسیقی احساس می‌شود/ نگرانی برای فروش آلبوم «افسانه روزگار» ندارم

شعاری آهنگساز و نوازنده
    -     کد خبر: 4504
    -     تاريخ انتشار : 1397/4/2|13:03
سرویس : موسیقی
تنظیم کننده آلبوم موسیقایی «افسانه روزگار» گفت: نیاز است بسیاری از آثار ماندگار قدیم را که توسط اساتید خوانده شده است، بازسازی کنیم تا عادات شنیداریمان بازگردد و ریشه هایمان را بشناسیم.

مسعود شعاری، تنظیم کننده و گردآورنده آلبوم موسیقایی «افسانه روزگار»، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با بیان اینکه در این آلبوم تلاش داشتم بخشی از تصنیف‌های ماندگار موسیقی کشور را با ارکستری متشکل از سازهای سه‌تار و از خانواده سه‌تار با رنگ صوتی جدیدی دوباره‌خوانی و بازسازی کنم، اظهار کرد: نیاز است بسیاری از آثار ماندگار قدیم را که توسط اساتید خوانده شده است، بازسازی کنیم تا عادات شنیداریمان بازگردد و ریشه‌هایمان را بشناسیم.

وی ادامه داد: در این آلبوم 9 تصنیف ارائه شده و البته تصنیف‌های بیشتری را کار کرده‌ایم و در آلبوم‌های بعدی ارائه خواهیم کرد.

شعاری درباره نوع تنظیم آثار موسیقایی آلبوم «افسانه روزگار» گفت: به دلیل اینکه نوع سازبندی و ارکستر این آلبوم با اصل آثار متفاوت بوده است، مقدمه‌هایی برای برخی از قطعات آلبوم ساخته‌ام و این موضوع هم قید شده است که مبادا با اصل آن اشتباه گرفته شده باشد.

این آهنگ‌ساز کشور همچنین خاطرنشان کرد: نگرانی از بابت فروش آلبوم «افسانه روزگار» ندارم؛ چرا که سلیقه‌ها متفاوت هستند و به اندازه کافی دوستداران موسیقی اصیل در این مملکت وجود دارند و همان‌ها این موسیقی را زنده نگه داشته‌اند. کسانی که در حوزه موسیقی ایرانی و سنتی کشور کار می‌کنند از حمایت مخاطبانشان برخوردارند وگرنه تا به این اندازه موسیقی اصیل و سنتی در این سال‌ها رشد نمی‌کرد. خیلی‌ها تشنه موسیقی اصیل و سنتی هستند. امروز موسیقی پاپ در بین مخاطبان جان دوباره‌ای گرفته است و جای خالی موسیقی اصیل ایرانی در بازار کنونی احساس می‌شود.

وی اظهار داشت: در این آلبوم همکاری با آقای سالار عقیلی با توجه به اینکه صدایشان قابلیت‌های متفاوتی دارد و قدرت این را دارند که با حس‌های مختلفی تصانیف را بخوانند، بسیار خوب بود. تصنیف‌های بازخوانی شده، هر کدام با حسی متفاوت و در دوره تاریخی متفاوتی خوانده شده است. آقای عقیلی توانستند از پس تحریرها و حس‌های آهنگ‌ها بربیایند.

آلبوم موسیقی «افسانه روزگار» که از تولیدات فاخر مرکز موسیقی است با همکاری مسعود‌ شعاری و خوانندگی سالار عقیلی و اشعار شاعرانی چون سعدی، عطار نیشابوری، خیام، عاشق اصفهانی، فروغی بسطامی، هلالی جغتایی، ملک‌الشعرای بهار، فریدون مشیری، حسین گل‌گلاب و حسین پژمان بختیاری ساخته شده است که یادآور موسیقی فاخر قدیم ایران است.

این آلبوم از 18 قطعه موسیقایی از آثار درویش‌خان، علینقی وزیری، مرتضی نی‌داوود، روح‌اله خالقی و پرویز ایرانپور به روایت علی‌اصغر بهاری و با همکاری نوازندگانی چون مسعود حبیبی (دف)، مسعود شعاری، وصال عرب‌زاده، فرزام اعتمادی، عطا ایمانی، بهرنگ حکیم‌پور، علی امیدی و سپهر شهبازی (سه‌تار)، سیامک صالحی (تنبک)، هومان رومی (کمانچه)، فرزام اعتمادی (دلربا) و سینا شعاری (عود) در قالب گروه همساز به سرپرستی مسعود شعاری تهیه شده است.

مسعود شعاری متولد دی ماه 1340 تهران است. آموزش سه‌تار را زیر نظر داریوش طلایی آغاز کرد. در 21 سالگی برای آموزش تار محضر استاد محمدرضا لطفی رسید و با هنر دستگاه‌های موسیقی سنتی ایرانی (ردیف) آشنایی کامل یافت. هم‌زمان نزد استاد بهاری هم شاگردی می‌کرد و نوازندگی قطعات قدیمی را از وی فرا می‌گرفت. شعاری سپس به کمک اساتیدی چون استاد مهدی کمالیان و محمود هاشمی به پژوهش و بازسازی مکاتب سه‌تارنوازی قدما نظیر صبا، هرمزی، فروتن، عبادی و غیره پرداخت.

علاقه‌مندان برای تهیه آلبوم موسیقی «افسانه روزگار» به صورت نسخه اصلی می توانند به مراکز معتبر فروش محصولات فرهنگی و هنری سراسر کشور و همچنین سایت beeptunes.com مراجعه کنند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال