شنبه 14 تیر 1399
پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد به کار خود پایان داد

سیدحسن خمینی: انقلاب ایران یک هنر عظیم مردمی بود/ زارعی: چشم انداز بزرگی برای همایش تئاتر خرداد درنظر داریم

اختتامیه پنجمین همایش سراسری تئاتر خرداد
    -     کد خبر: 4402
    -     تاريخ انتشار : 1397/3/13|10:48
کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در آیین پایانی پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد گفت: چشم‌انداز بزرگی برای این همایش درنظر گرفتیم و قصد داریم تا همایش خرداد به همایش تئاتر انقلاب تبدیل شده و در ایران نهادینه شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد، شب گذشته، 12 خردادماه در حسینیه جماران با حضور شخصیت‌هایی چون حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی، آیت‌الله شیخ‌علی طرفی، آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، توحید معصومی مدیر امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی، محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی، احمد درویش، غلامرضا موسوی، علیرصا رضاداد، منوچهر محمدی، عبدالرضا اکبری، سیدمجتبی حسینی، جعفر دهقان، مسعود اطیابی، خیراله تقیانی‌پور، مهدی شفیعی، شهرام کرمی، حمید نیلی، پیمان شریعتی، امیر نصیربیگی و جمع کثیری از هنرمندان سینما و تلویزیون و تئاتر برگزار شد.

زارعی: همایش تئاتر خرداد به دنبال معرفی اندیشه‌های امام(ره) در جهان است

کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در ابتدای این مراسم اظهار کرد: حوزه هنری انقلاب اسلامی یک نهاد انقلابی است. به این ترتیب وظیفه حوزه هنری است که درباره موضوعاتی همچون اندیشه‌ها و راه امام(ره)، 8 سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی آثاری را تولید کند.

وی با بیان اینکه جای برگزاری پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد در کشور خالی بود، افزود: احساس کردیم در حوزه تئاتر برای امام (ره) کاری نکرده‌ایم و به همین جهت اقدام به برگزاری این همایش کردیم. حدود 5 سالی است که این حرکت جدید را آغاز کردیم تا انقلاب اسلامی را به جهان معرفی کنیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی ادامه داد: در حال حاضر تئاتر ایران در کشورهای مختلف و در جشنواره‌های متنوع صاحب جوایز متفاوتی است که امیدوارم تئاتر ایران در مرزها و کشورهای دیگر آرمان‌های امام(ره) را معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه چشم‌انداز بزرگی برای این همایش درنظر گرفته شده است، تصریح کرد: قصد داریم تا همایش خرداد به همایش تئاتر انقلاب در ایران بدل شده و در همین راستا این همایش را در کشور نهادینه کنیم.

زارعی یادآورشد: جوانانی پا به عرصه وجود گذاشتند که اندیشه و آرمان‌ها و راه امام خمینی را ندیده‌اند؛ با برگزاری این همایش قصد داریم تا جوانان با این اهداف آشنا شوند.

به گفته این بازیگر، امسال بخش پرده‌خوانی و نقالی اضافه شده و هدف این است که بخش صحنه‌ای در سال‌های آینده پرقدرتر اجرا شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم که با رهنمودهای شما بزرگواران راه امام (ره) را در عرصه هنرهای نمایشی ادامه دهیم.

 

انقلاب اسلامی یک هنر بزرگ بود

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی میزبان مراسم اختتامیه در حسینیه جماران، طی سخنانی گفت:‌ مرکز هنرهای نمایشی سازمان حوزه هنری کار بسیار ارزشمندی را در برگزاری همایش تئاتر خرداد انجام داده که ان‌شاءالله وزارت ارشاد نیز در این کار همواره حامی و پشتوانه هنر تئاتر باشد.

نوه امام خمینی(ره) افزود: تنیدن هنر در کالبد انقلاب نیز خود یک هنر بوده است. انقلاب یک هنر بزرگ بوده و دل‌های مردم را با یکدیگر وصل کرد و یک ملت ساخته شد.

حجت‌الاسلام خمینی در ادامه گفت: انقلاب یک هنر بود که دل‌های مردم را به هم نزدیک و وحدت ایجاد کرد که در این راستا امام خمینی (ره) هنرمند بزرگی بود که توانست دل­‌ها را یکی کند. اگر امروز می‌گوییم که به هنر نیازمندیم به این معناست که به وحدت احتیاج داریم و هنرمند در ایجاد این وحدت مصونیت دارد.

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی افزود: اینکه از سراسر کشور این کار بزرگ را انجام دادند بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که تئاتر خیابانی و هنر تئاتر روز به روز موفق‌­تر باشد.

حجت‌الاسلام خمینی با بیان سخنانی در مورد هنر و هنرمند نیز در آیین پایانی پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد افزود: یک هنرمند در معرض باران طبیعی قرار دارد. بارانی که در لاله‌زار روحِ او گل می‌دهد. جان هنرمند تلخکامی دارد، اما هنرمند تلخی‌ها را می‌گیرد و گل می‌پروراند.

 

پیامبران و هنرمندان افتخار انسان هستند

وی با اشاره به تاریخ انسان­‌ساز گفت: دو نقطه تاریخ انسان را قابل افتخار می‌کند. یکی پیامبران و دیگری هنرمندان است. هنرمندان در طول تاریخ روح انسان‌ها را تلطیف کردند. همچنین اگر نهاد هنرمند آزرده‌خاطر شود تأثیر بزرگی بر زندگی انسان‌ها گذاشته می‌شود.

سیدحسن خمینی در ادامه با اشاره به تفاوت علم و هنر گفت: علم تجزیه مرکبات عالم است. فیزیکدان و شیمیدان در بررسی موجودات آنان را تجزیه تحلیل می‌کند و زیر ذره‌بین برده تا آن موجود را عمیق‌تر بررسی کند اما هنر اجزا را تلطیف می‌کند.

نوه امام خمینی(ره) ادامه داد: تمامی کلمات زیبا نیستند. اما در کنار هم قرار می‌گیرند کلامی می‌آفرینند که جان و روح را تکان می‌دهد. تک تک کلمات بار معنایی ندارد. به طور مثال کلمه شتر و آشنا بار معنایی ندارد. اما در شعر مولوی بار معنایی پیدا می‌کند و این ترکیب است که هنر تولید می‌کند. هنر روحش وحدت است و علم روحش کثرت است.

حجت‌‌الاسلام خمینی ادامه داد:‌ متحد کردن کار هنرمند است. هنرمند به خاطر این هنرمند است که متفرقات را واحد می‌کند. نقطه زیاد است اما خطاط آن را در کنار هم می‌نشاند و زیبا می‌کند. موسیقی همه‌اش ترکیب است و چگونگی ترکیب یکی را هنرمند می‌سازد. اگر بپذیریم که هنر تجزیه‌ها را ترکیب می‌کند و وحدت درست می‌کند این هنرمند است که وحدت را ایجاد می‌کند. هنرمند فردی است که در مسیر ترکیب قرار می‌گیرد و هنرمندی اگر این‌گونه است انقلاب یک هنر بود و امام خمینی(ره) دل‌ها را به هم نزدیک کرد و هنرمند بزرگی بود، او نه آواها و رنگ‌ها بلکه دل‌ها را یکی کرد.

انقلاب با هنر عجین است

وی افزود: قرآن تعبیری در مورد پیامبر (ص) دارد که اگر بداخلاق بودی مردم رهایت می‌کردند. قرآن پیامبری که اسوه حسنه است را این‌چنین مورد خطاب قرار می‌دهد. انقلاب یک هنر بزرگی بود که تشتت‌ها را وحدت یافته کرد و همه نسبت به هم مهربان شدند. به تعبیر امام همه با هم شدند یا به قول شاعر چه کسی می‌خواهد من و تو ما نشویم خانه‌اش ویران باد.

حجت‌الاسلام خمینی افزود: وظیفه ما این است هنری که این مجموعه را پدید آورد حفظ کنیم و در مسیر آن گام برداریم و آنچه ما را در برابر دشمن و از گردنه‌ها عبور داده است، این بود که همه ما بودیم و پاره پاره نشدیم.

حجت‌الاسلام خمینی در پایان گفت: انقلاب با هنر عجین است. چرا که انقلاب اسلامی ایران با وحدت همراه است. هنرمندان که در تندباد حوادث جان‌ها را لطیف کرده‌اند و گل رویاندند، ما نیز باید مانند هنرمندان گل برویانیم. هنر در رشته‌های مختلف کار بزرگی کرده است و جا دارد به سهم خودم از هنرمندان تشکر کنم. هنر با آزادی توأم است و روح هنرمند در تلاطم آزادی تولید هنر می‌کند و دوستان ما در وزارت فرهنگ و ارشاد نیز باید به این امر اهتمام داشته باشند.

در ادامه مراسم با حضور آیت‌الله سیدحسن خمینیٰ، سیدعباس صالحی، کوروش زارعی، شهرام کرمی، محسن مومنی شریف، عبدالرضا اکبری و جعفر دهقان از برگزیدگان پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی در بخش های مختلف با اهدای لوح تقدی و جوایز نقدی تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است، سیدجواد هاشمی اجرای این مراسم را برعهده داشت. همچنین مرشد میرزاعلی در این برنامه به اجرای نقالی پرداخت.

اسامی برگزیدگان پنجمین همایش سراسری تئاتر خرداد را در اینجا مشاهده کنید.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال