شنبه 14 تیر 1399
کارگردان «او می‌دانست» عنوان کرد:

رمزگشایی سخنان امام خمینی(ره) در یک نمایش خیابانی

مالک آبسالان
    -     کد خبر: 4390
    -     تاريخ انتشار : 1397/3/12|15:47
کارگردان نمایش «او می‌دانست» عنوان کرد: تلاش کردم در یک اجرای پرفورمنس، شخصیت امام خمینی(ره) را در عرصه‌های مختلف رمزگشایی کنم و بر این اساس به صحبت‌های امام(ره) در عرصه‌های مختلف رجوع کردم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مالک آبسالان کارگردان و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون که اخیرا در همایش مردمی خرداد در یک نمایش ایفای نقش و نمایش دیگر خیابانی را نیز با عنوان «او می‌دانست» کارگردانی کرده است، گفت: سه روز پیش اجرای نمایش خودم بود که با استقبال مردم در محوطه تئاتر شهر روبه‌رو شد.

وی در ادامه افزود: کل کارهای این همایش درباره حضرت امام(ره)، مبارزات و فعالیت‌های سیاسی ایشان بود و کار من نیز بین‌المللی و ضد جنگ بود.

آبسالان درباره محتوای نمایشش گفت: بر اساس فراخوان، نگاه من به این نمایش کاری که مستقیم به 15 خرداد و پیش از انقلاب خیلی مرتبط باشد نبود. تلاش کردم در فضای پرفورمنس و سوررئال یک شخصیت را بیاورم و زمان آن را بررسی کنم. این شخصیت‌ها در کارهای مختلفم از سرزمین‌های مختلف و صحبت‌های بزرگ‌مردان عرصه دین و سیاست و ... هستند.

وی با اشاره به اینکه تلاش داشته از صحبت‌های امام خمینی(ره) رمزگشایی کند، گفت: من تلاش داشتم صحبت‌های امام(ره) را راجع به عاشورا، حضرت زینب (س)، داعش و حجاج و صدام و ... بیاورم. مثلا راجع به عاشورا به بعد از «کل یوم عاشورا، کل ارض کربلا» اشاره داشتم و حضرت عباس را در این پرفورمنس نشان دادم. سپس فلسطین و دست‌های بریده بچه‌هایی که سنگ به دشمنان پرتاب می‌کردند و حجاجی که سر بریده می‌شدند.

آبسالان اظهار داشت: ویژگی‌های این کار اجرای پرفورمنس و موسیقی خاص آن بود. در یک کار دیگر هم بازی کردم. امشب هم اختتامیه همایش در جماران برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه تئاتر می تواند تأثیری بیش از سایر رشته‌های هنری بر مخاطب بگذارد، گفت: تئاتر خیابانی با اقشار بیرونی مردم از جوان تا پیر، خاص و عام و راننده و بازاری و ... ارتباط دارد. کاری پویا است و با منطق و منابع و زیبایی هنری اجرا می شود؛ چرا که طراحی،‌ اکسسوار و بازی و قصه تأثیرگذاری دارد؛ کمااینکه لازم نیست مردم بروند و بلیت بخرند و مخاطب خاص تئاتر باشند، هر کسی می‌تواند آن را تماشا کند و تأثیر بگیرد.

آبسالان با اشاره به اینکه از کارهای خیابانی همایش خرداد استقبال شد،‌ گفت: به نظرم این کارها خوب بود و توانست مردم را با فضای ارزشی قبل انقلاب و جنگ آشنا کند.

وی در پایان گفت: برنامه‌هایم هنوز خیلی مشخص نیست ولی در یک سریال و سینمایی بازی خواهم کرد و چند کار تئاتر هم در دست اجرا دارم که به‌زودی اعلام می‌کنم.

گفتنی است، آیین پایانی پنجمین همایش تئاتر مردمی خرداد امشب 12 خردادماه در حسینیه جماران ساعت 20 برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال