دوشنبه 7 بهمن 1398
در نشست معرفی کتاب «راز نگین سرخ» و «وقتی مهتاب گم شد»؛

مومنی‌شریف: تاریخ انقلاب اسلامی پر از قهرمانان گمنام است

مومنی شریف
    -     کد خبر: 4193
    -     تاريخ انتشار : 1397/2/16|15:04
رئیس حوزه هنری با تاکید بر شناساندن قهرمانان دفاع مقدس گفت: تاریخ انقلاب اسلامی پر است از قهرمانانی که هرکدام برای یک ملت کافی‌است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست معرفی کتاب «راز نگین سرخ» و «وقتی مهتاب گم شد»، از آثار حمید حسام صبح امروز 16 اردیبهشت‌ماه با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری و حمید حسام در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

مومنی شریف در این مراسم با اشاره به توانایی حسام در نگارش آثار دفاع مقدس گفت: حسام دو ویژگی دارد که آثارش را در این حوزه برجسته می‌کند؛ اول اینکه او با بایدهای نویسندگی آشناست و ذوق و قریحه لازم برای این کار را دارد. استفاده از صنایع ادبی و توصیفات در آثار او  به گونه‌ای است که تصویرسازی می‌کند. از سوی دیگر او از موضوع و فضایی می‌نویسد که این فضا را درک کرده است. او از غواصی گرفته تا فرماندهی و... در جبهه حضور داشت.

رئیس حوزه هنری با بیان اینکه سوژه‌های حسام در کارهایش افراد گمنام هستند، اضافه کرد: حسام به سراغ قهرمانان گمنام می‌رود. نویسندگان ما وظیفه دارند که این افراد را به جامعه معرفی کنند؛ هرچند در سال‌های اخیر نویسندگانی در این زمینه فعالیت کردند اما کسانی هستند که نسبت به این واقعه بزرگ بی‌اعتنایی کردند. خوشبختانه در تاریخی زندگی می‌کنیم که مملو از قهرمان است. کم نداریم کشورهایی که افسانه می‌سازند تا قهرمان‌سازی کنند. بعد از انقلاب شاهد قهرمانانی هستیم که هر کدام برای یک ملت کافی‌اند. به عنوان نمونه، خوش‌لفظ شهیدی است که حسام معرفی کرده و بسیاری از جوانان با او ارتباط برقرار کرده‌اند؛ همچنین شهیدان چیت‌سازیان و شهبازی. مردم ما با این کتاب‌ها این شهیدان را می‌شناسند. خداوند به حسام لطف کرده که توانسته این شخصیت‌ها را معرفی کند.

حسام نیز در ادامه این نشست با اشاره به کتاب «راز نگین سرخ»  و شخصیت شهید شهبازی گفت: شهید شهبازی یک دانشجوی مبارز پیرو خط امام بود که در تسخیر لانه جاسوسی و تشکیل تیپ 27 نقش اساسی داشت، بعدها در فتح‌المبین و در آستانه خرمشهر نیز نقش مهمی ایفا کرده است. اما با وجود این خدمات به اندازه دیگران شناخته شده نیست. سلوک گمنامی و مشی و مرام او که درس‌آموز مکتب نهج‌البلاغه بود، سبب شده تا این‌طور با خدا معامله کند. این گمنامی هنوز هم هست. با اولین کاری که به روایت شهید همدانی درباره این شهید نوشتم قصدم این بود که این گمنامی و مظلومیت از بین برود اما نشد. حتی در یادواره‌هایی که برای ایشان برگزار می‌شد هم از همه یاد می‌شد الا خود شهید؛ انگار خود او نمی‌خواهد. از این جهت «راز نگین سرخ» را با این نیت نوشتم.

این نویسنده با اشاره به سبک کتاب «راز نگین سرخ» یادآور شد: من 18 عنوان کتاب دارم که تعدادی از آن‌ها متفاوت از دیگر آثار نوشته شده است؛ آن هم به دلیل سبکی است که انتخاب کردم. فضای «راز نگین سرخ» با وجود تاکید بر مستند بودن مطالب، با تعلیق و جریان سیال ذهن نوشته شده است.

نویسنده کتاب «وقتی مهتاب گم شد» در پاسخ به چرایی عدم ورود داستان‌نویسان به حوزه داستان گفت: داستان‌نویس باید با خلاقیت‌هایی آشنا باشد و کار ساده‌ای نیست. بازآفرینی خاطرات کار ساده‌ای است به نظر می‌رسد کسانی که از سمت داستان‌نویسی وارد فضای خاطرات دفاع مقدس شده‌اند، موفق‌تر عمل کرده‌اند . اما کسانی که تاریخ را به ما هو تاریخ دنبال می‌کنند مصالح ناخشنودی را به مخاطب می‌دهند که امکان دارد مخاطب در همان صفحات نخست بایستند و کتاب را ادامه ندهند.
این نویسنده ضمن ارائه پیشنهادهایی برای نویسندگان جوان در حوزه ادبیات دفاع مقدس افزود: ما چه جنگ را تجربه کرده باشیم و چه نه، یک‌سری فصل مشترک داریم. یکی از این‌ها توجه به ابعاد انسانی است که اگر نویسنده‌ای این مطالب را شکار کند، مخاطب را در دوره‌های مختلف با خود همراه می‌کند. ورود به عالم درونیات انسانی دایره مخاطبان را بیشتر می‌کند.

به گفته حسام، هر کسی که می‌خواهد وارد این حوزه شود باید ابتدا تاریخ جنگ تحمیلی را بشناسد. اصل شناخت حقیقت واقعه و ماجراست. اینجا بن‌بست نیست بلکه باید با استفاده از تکنیک‌ها این واقعیت‌ها را انتقال داد. این دو با هم همراه است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال