سه شنبه 24 تیر 1399
نمایشگاه «دیار آرزوها» منتخبی از آثار «صاحب‌اختیاری» گشایش یافت

صادقی: «صاحب اختیاری» روحیه‌ای پرقدرت داشت

صادقی
    -     کد خبر: 4186
    -     تاريخ انتشار : 1397/2/15|17:59
کامیار صادقی، هنرمند نقاشی که تابلویی به مناسبت برپایی نمایشگاه «دیار آرزوها» خلق و رونمایی کرده است، گفت: «صاحب‌اختیاری» با وجود زندگی در شهری کویری همچنان که در آثار ایشان نمایان است از رنگ‌های ویژه‌ای استفاده می‌کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نمایشگاه نقاشی «دیار آرزوها» با آثاری از هنرمند فقید «ابراهیم صاحب‌اختیاری» در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری همراه با رونمایی تابلوی نقاشی با موضوع «صاحب‌اختیاری» اثر «کامیار صادقی» برپا شد.

کامیار صادقی، هنرمند نقاش مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، تابلوی نقاشی به مناسبت برپایی نمایشگاه منتخبی از آثار نقاشی مرحوم صاحب‌اختیاری در گالری ابوالفضل عالی خلق و هم‌زمان با افتتاح این نمایشگاه در نگاه‌خانه مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری رونمایی کرد.

صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری تازه‌ترین اثر خود را پرتره‌ای از چهره صاحب‌اختیاری با اشاره‌ای به روحیه شاد و فضای زندگی وی در کویر دانست و گفت: این اثر را طی 10 روز با استفاده از دو تصویر از چهره ایشان نقاشی کردم. تصاویری که به دست من رسید کمی بی‌کیفیت بود. همچنین تصاویر سال‌ها پیش از فوت مرحوم صاحب‌اختیاری تهیه شده بودند و چهره‌ای که از ایشان برای نقاشی در اختیار داشتم بسیار جوان بود. به هر حال با تکنیک‌های لازم سعی کردم تا کمی چهره‌ ایشان را مسن‌تر کنم.

وی درخصوص نقاشی خود گفت: با توجه به اینکه صاحب‌اختیاری اهل استان کرمان و سرزمینی کویری بود، در این اثر سعی شده تا نمایی از کویر نیز پس‌زمینه چهره ایشان نقاشی شود. از سویی دیگر ایشان پس از حادثه تلخ زمین‌لرزه بم که منجر به کشته شدن بسیاری از هموطنان کرمانی ما شد، دچار ضربه شدید روحی شدند. به همین دلیل نمایی از ارگ بم را پشت تصویر ایشان آورده‌ام. چرا که بسیاری از بستگان درجه یک مرحوم صاحب‌اختیاری در همین زلزله فوت شدند.

صادقی در ادامه افزود: نمایشگاه «دیار آرزوها» که امروز در گالری ابوالفضل عالی برپا شده، منتخبی از آثار زیبای صاحب‌اختیاری است. ایشان با وجود زندگی در شهری کویری همچنان که در آثارشان نمایان است از رنگ‌های ویژه‌ای استفاده می‌کرد. من هم نقاشی حاضر در نگاه‌خانه مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری را با استفاده از همان رنگ‌ها خلق کردم. چرا که من مالک این نقاشی نیستم و اثر پیش‌ رو متعلق به صاحب‌اختیاری و مخصوص افتتاحیه نمایشگاه منتخب آثار ایشان است.

صادقی در مورد آثار نمایشگاه «دیار آرزوها» گفت: نقاشی‌های به نمایش درآمده در این نمایشگاه نمایانگر روحیات منحصربه‌فرد مرحوم صاحب‌اختیاری است. ایشان همواره پرانرژی و شاد به دنیا نگاه می‌کرده و از رنگ‌های ناب و خالص همانند خودش استفاده کرده‌است. صاحب‌اختیاری به نوعی با نقاشی‌هایش خود را بیان کرده‌است. ویژگی‌های عالی شخصیتی اش می‌توان از زاویه دید ایشان یه دنیای پیرامون خودش یافت.

گفتنی است، مرحوم ابراهیم صاحب‌اختیاری، در آذرماه ۱۳۳۶ در شیراز به دنیا آمد. در پنج‌سالگی به همراه خانواده راهی تهران شد و دوران تحصیل را در این شهر طی کرد. او پس از فارغ‌التحصیلی در رشته ریاضی، علی‌رغم اشتغال به کار حسابداری، به دلیل عشق و علاقه‌ای که به نقاشی داشت برای تحصیل در دانشگاه این رشته را انتخاب کرد و در سال ۱۳۶۶ وارد دانشکده هنرهای زیبای تهران شد و از محضر اساتیدی چون ایراندخت محصص، دکتر آیت‌الهی و ... بهره برد. صاحب‌اختیاری  با شرکت در اولین و دومین بینال نقاشی ایران در سال‌های ۷۱ و ۷۳ جزو نفرات برتر این رقابت قرار گرفت و عنوان نقاش معاصر ایران را به دست آورد. نام او در بین تقدیرشدگان بینال سوم نیز به چشم می‌خورد. از سال ۷۱ تا سال ۸۸، که دار فانی را وداع گفت، در ۷۰ نمایشگاه انفرادی و گروهی شرکت کرد و همچنین به تدریس نقاشی پرداخت.

یادآور می‌شود، نمایشگاه آثار نقاشی «دیار آرزوها» از ۱۵ تا ۲۳ اردیبهشت‌ماه، شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۸ در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، پذیرای هنردوستان و علاقه‌مندان به آثار هنری است.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال