دوشنبه 23 تیر 1399
در غرفه سوره مهر در نمایشگاه؛

«شش گوشه» رونمایی شد/ روایتی از نصب ضریح سیدالشهدا(ع)

کتاب «شش گوشه»
    -     کد خبر: 4185
    -     تاريخ انتشار : 1397/2/16|10:32
کتاب «شش گوشه» شامل وقایع‌نگاری از مراحل نصب ضریح مطهر سید الشهدا(ع) که توسط حامد حجتی به رشته تحریر درآمده در نمایشگاه کتاب رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم رونمایی از کتاب «شش گوشه» شامل وقایع نگاری از مراحل نصب ضریح مطهر سیدالشهدا(ع) که توسط حامد حجتی به رشته تحریر درآمده است صبح روز شنبه ۱۵ اردیبهشت در نمایشگاه کتاب و در غرفه انتشارات سوره مهر برگزار شد.

در این مراسم حامد حجتی با اشاره به اینکه ساخت ضریح مطهر سیدالشهدا(ع) در ایران با سه دوره تاریخی مواجه بوده است، عنوان کرد: دوره اول به زمان شش ساله‌ای مربوط می‌شود که این اثر هنری در شهر قم در دست ساخت قرار می‌گیرد. دوره دوم به بیش از بیست روز سفر این ضریح از قم به کربلا اختصاص دارد و دوره سوم نیز بیش از ۵۰ روز صرف زمان برای نصب ضریح تازه مرتبط می‌شود.

وی افزود: به باور من ساخت این ضریح در ایران و شهر قم و نصب آن بزرگ‌ترین اتفاق تاریخی از ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است و به هیچ وجه نمی‌توان آن را با سایر رویدادهای هنری رخ داده در این سال‌ها مقایسه کرد. خوشحالیم که فهم هنری دوستان هیئت امنای ساخت ضریح مطهر منجر به ثبت وقایع نگاری از این رویداد شد؛ رویدادی که شاید تا هفت نسل دیگر نتوانند آن را تجربه کنند.

حجتی ادامه داد: نسل‌های آتی اگر روزی بپرسند که چرا این ضریح تعویض شد و چگونه این اتفاق رخ داد، مستندات و اسناد قابل توجهی برای این منظور در اختیار خواهند داشت؛ هرچند که زمانی که ما این کار را شروع کردیم درباره ضریح قدیمی و چگونگی ساخت آن اطلاعات قابل استنادی در اختیار ما قرار نداشت.

وی همچنین از در دست تالیف بودن کتاب دیگری به منظور بازگویی وقایع ساخت ضریح و نیز بازگویی محتویات  و اطلاعات موجود به روی ضریح خبر داد.

حجتی در پاسخ به سوالی درباره نثر خود در این کتاب نیز گفت: کتاب «پنجره‌های تشنه» و نثر آن تلاش کرده است تا به شکلی اجتماعی به رویداد انتقال ضریح نگاه بیندازد و من سعی کردم در کتاب شش گوشه به امر وقایع‌نگاری پیرامون ثبت وقایع حین نصب ضریح پایبند باشم. سعی کردم شاعرانه ننویسم و متنی را با نگاه روایت و البته با دید معرفت‌شناسانه بنویسم. در واقع با این کتاب دل به دریا زدم و دیگر هر چه هست کرامت صاحبش است و به همین خاطر بر این باورم هر چه که حضرت سیدالشهدا(ع) از این واقعه دوست داشتند در این کتاب گردآوری شده است.

در بخش دیگری از این مراسم محمود پارچه‌باف رئیس هیئت امنای ساخت ضریح مطهر حضرت سیدالشهدا(ع) نیز در سخنانی عنوان کرد: برای دریافت مجوز ساخت ضریح مطهر در ایران بیش از یکسال دویدیم و تلاش کردیم تا این اتفاق در نهایت میسر شد. این مسئله‌ای بود که بسیاری از شخصیت‌ها و کشورها به دنبال آن بودند اما حمایت مراجع و علما و کرامت حضرت سیدالشهدا به ایران و شهر قم، در نهایت این توفیق را نصیب ما کرد.

وی افزود: وقتی قرار بر ساخت این ضریح در ایران شد گروهی را برای تحقیق درباره چند و چون ساخته شدن ضریح قبلی مامور کردیم اما آن‌ها در نهایت نتوانستند بیشتر از ۶۰ صفحه مستندات گردآوری کنند و همین ما را به فکر ثبت اتفاقات پیرامون این رویداد انداخت. از آقای حجتی نیز به همین دلیل دعوت کردیم که این کار را به انجام برسانند ولی جالب است بدانید این کتاب که حاصل کار ایشان است شاید تنها بیست درصد از اتفاقی را روایت می‌کند که رخ داده است.

پارچه‌باف در پایان از آغاز ترجمه انگلیسی و فرانسوی و نیز عربی کتاب «پنجره‌های تشنه» خبر داد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال