شنبه 25 مرداد 1399
در جشن پانصدهزارمین شمارگان آثار فاضل نظری

مومنی شریف: اشعار فاضل نظری مصداق کاملی از«اقبال حقیقی مردم» است

جشن پانصد هزارمین شمارگان آثار فاضل نظری
    -     کد خبر: 4155
    -     تاريخ انتشار : 1397/2/9|22:06
در جشنی که به مناسبت پانصدهزارمین شمارگان آثار فاضل نظری برگزار شد، رئیس حوزه هنری گفت: اشعار و آثار فاضل نظری مصداق کاملی از اقبال حقیقی مردم نسبت به یک اثر فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، جشن پانصدهزارمین شمارگان آثار فاضل نظری، در فروشگاه سوره مهر حوزه هنری، واقع در میدان انقلاب،‌ برگزار شد. در این مراسم محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، حمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر، عباس محمدی مدیر دفتر موسیقی حوزه هنری و فاضل نظری، حضور داشتند، سجاد سامانی، علی مقیمی و مهدی سیار نیز در این مراسم به شعرخوانی پرداختند.

حمید قره‌داغی در ابتدای جشن پانصدهزارمین شمارگان آثار فاضل نظری گفت: امروز توفیق بزرگی است که نصیب جامعه فرهنگی کشور شده است تا در چنین مناسبتی در کنار هم جمع شویم. این جشن در عرصه ادبیات کشور شاید کم‌نظیر و در عرصه شعر بی‌نظیر است. مجموعه ۵ کتاب آقای فاضل نظری بیش از ۲۰۰ بار در اتتشارات سوره مهر به چاپ رسیده و امروز پانصدهزارمین نسخه آن برای علاقه‌مندان منتشر شده است. «گریه‌های امپراتور» ۵۳، «آن‌ها» ۴۵، «اقلیت»۴۱، «کتاب»  ۲۴ و «ضد»  ۳۶ بار تجدید چاپ شده اند که این تعداد از چاپ شعر یک رکورد به حساب می‌آید.

در ادامه برنامه محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری درباره این تعداد از شمارگان منتشر شده از آثار فاضل نظری گفت: من چاپ پانصدهزارمین نسخه از کتاب‌های آقای فاضل نظری را به این شاعر توانمند، به انتشارات سوره مهر، علاقه‌مندان به شعر و ادبیات و همه کسانی که در عرصه ادبیات کشور فعالیت می‌کنند تبریک می‌گویم. در زمانی که متاسفانه تیراژ کتاب روز به روز پایین می‌آید و فضای کتاب‌خوانی ما حال خوبی ندارد، علاقه‌مندان به شعر راستین فارسی به کارهای خوب به ویژه کارهای فاضل نظری توجه می‌کنند و اقبال نشان می‌دهند. 

وی ادامه داد: اقبال به آثار فاضل نظری یک اقبال حقیقی است. امیدوارم منتقدان، عزیز و دانشگاهیان به پدیده فاضل نظری نگاهی دوباره داشته باشند؛ زیرا باید چنین پدیده‌ای بررسی و علت این اقبال مشخص شود. اقبال واقعی و حقیقی تحت تاثیر احساسات و جریانات زودگذر نیست؛ دلیلش هم ادبیات، اشعار و مصراع‌هایی است که در زبان مردم جای گرفته و مورد توجه جوانان، علاقه‌مندان و حتی بخش عامه مردم شده است.

رئیس حوزه هنری تاکید کرد: شعر فاضل نظری هم مخاطب خاص دارد هم مخاطب عام. شاهکارها به این سبک هستند. وقتی یک اثر شاهکار شود همه از آن استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های نظری این است که گرفتار جریانات زودگذر شعری نشده است. تکیه نظری به شعر کهن فارسی است. انسان امروزی در شعرهای نظری دغدغه‌های خودش را می‌بیند. فاضل‌نظری از عشق می گوید؛ مفهومی که فراوان گفته شده است اما او با نگاهی متفاوت و جدید عشق را روایت می کند. او عشق را از زبان انسان امروزی نقل می کند. 

مومنی شریف در پایان خاطرنشان کرد: حساسیت این شاعر عزیز به زبان فارسی بسیار مهم و قابل تأمل است. هر شاعری باید پاسدار زبانی باشد که به آن شعر می گوید. از همین رو همین مسئله کار فاضل نظری را می توان بسیار گران‌قدر دانست. اهمیت به زبان فارسی این روزها در میان برخی شاعران فراموش شده است اما غنای شعر فارسی، استفاده از ظرافت‌ها در شعر فاضل نظری موج می‌زند. همین ظرافت‌ها اشعار را دل‌نشین می‌کند. اینکه شعرهای فاضل نظری بسیار شیرین و دل‌نشین است به دلیل تسلط او بر صنایع ادبی است.

فاضل نظری در این مراسم نیز ضمن تشکر و قدردانی از حضور مردم در جشن پانصدهزارمین شمارگان از آثارش گفت: جوایز بسیاری را از مسئولین دریافت کرده‌ام که آن‌ها کمترین جایزه است؛ زیرا بزرگ‌ترین هدیه و جایزه برای من توجه و استقبال مردم و جوانان به آثار من است؛ من لایق این‌همه محبت نیستم و به پاس این نعمت بزرگ خداوند را شکرگزارم. اینکه مردم به من توجه می‌کنند بسیار برای من مهم است و امیدوارم بتوانم شکرگزار آن باشم.

 

 

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال