یکشنبه 5 خرداد 1398
ایلیا منفرد در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

عدم تحکیم صنفی بزرگ‌ترین چالش موسیقی کشور است

«اتفاق ترانه» سال ۹۷
    -     کد خبر: 4118
    -     تاريخ انتشار : 1397/2/4|13:15
سرویس : موسیقی
خواننده و آهنگ‌ساز سبک پاپ درحاشیه برنامه اتفاق ترانه درباره بزرگ‌ترین چالش پیش روی موسیقی کشور گفت: نبود صنف در میان اهالی موسیقی بزرگ‌ترین آسیب و خسارتی است که به این حیطه وارد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری؛ ایلیا منفرد، خواننده و آهنگ‌ساز پاپ در گفت‌‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری درباره بزرگ‌ترین چالش پیش روی موسیقی کشور گفت: بزرگ‌ترین مشکل امروز موسیقی کشور عدم تحکیم صنفی و نبود یک انسجام حرفه‌ای است. متاسفانه بعد از گذشت این همه سال و حضور پرشمار خوانندگان، موزیسین‌ها و خانواده بزرگ موسیقی کشور همچنان مشکلات ابتدایی سد راه برای تولیدات موفق است.

وی ادامه داد: متاسفانه جلسات و نشست‌های تخصصی در عرصه موسیقی وجود ندارد و اگر این برنامه‌ها به صورت هدفمند برگزار شود، قطعا اتفاقات بزرگی در عرصه موسیقی کشور رخ خواهد داد. «اتفاق ترانه» یکی از نشست‌هایی است که اگر حضور آهنگ‌سازها، ترانه‌سراها و اهالی موسیقی بیشتر شود، قطعا شاهد رخدادهای خوبی خواهیم بود.

این خواننده با بیان اینکه ترانه‌سراها باید با جدیت بیشتری به این حرفه نگاه کنند، تصریح کرد: در برنامه‌های شعرخوانی شاعر سروده خود را روی کاغذ می‌نویسد می‌خواند اما ترانه‌سرا نمی‌تواند به همان طریق ترانه خود را اجرا کند؛ زیرا ترانه باید با موسیقی همراه باشد. کار ترانه‌سرا با شاعر فرق دارد. از همین رو باید آهنگ‌ساز در جلسه بنشیند، کارها را گوش کند، ارتباط خوبی با ترانه‌سرا برقرار کند تا بتوان خروجی کار را مثبت ارزیابی کرد.

منفرد درباره کیفیت ترانه‌ها نیز خاطرنشان کرد: یک کارگردان اول باید یک فیلم‌بین خوب باشد، یک نویسنده باید کتابخوان حرفه‌ای باشد و یک شاعر یا ترانه‌سرا باید یک شعرخوان حرفه‌ای باشد. متاسفانه این مسئله در میان ترانه‌سرایان یا شعرا وجود ندارد و حد کثیری از این عزیزان تنها به خواندن شعرهای خود بسنده می‌کنند؛ در حالی که باید با گسترش دایره مطالعه‌شان اطلاعات خود را افزایش دهند.

وی درباره برگزاری نمایشگاه کتاب و تاثیر حضور انتشاراتی‌های تخصصی در حوزه موسیقی نیز گفت: متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و مطالعه انجام نمی‌شود. تا زمانی که احساس نیاز به مطالعه در مردم ایجاد نشود، هرچقدر هم تلاشی برای انتشارات تخصصی و برگزاری نمایشگاه‌ها شود نتیجه لازم کسب نخواهد شد.

این آهنگ‌ساز در ادامه گفت: تصور کنید یک میوه‌فروشی بهترین میوه‌های خود را برای فروش عرضه کند اما اگر مشتری وجود نداشته باشد همه آن‌ها خراب می‌شود. در زمانی که کسی کتاب نمی‌خواند چاپ کتب بیشتر برای موسیقی ما را به اهدافمان نزدیک نمی کند. اگر ما به دنبال نمادی برای تهران هستیم قبل‌تر از آن باید هوا را از آلودگی پاک کنیم. اگر سرانه مطالعه پایین است حیف درختانی که برای تهیه کاغذ بریده می‌شوند.

ایلیا منفرد متولد 22 فروردین 1355 خواننده و آهنگ‌ساز پاپ است که نوازندگی را از هفت‌سالگی با نواختن گیتار آغاز کرد. وی از شاگردان استاد محمد نوری بوده و بر سازهایی همچون ویلن، کمانچه، سازهای کوبه‌ای، پیانو، کیبورد و گیتار مسلط است. وی در سال 76 با ترانه «گل ارکیده» به شهرت رسید.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال