یکشنبه 15 تیر 1399

تدارک حضور مستند نمایشی «پله‌های یک منبر» در جشنواره فیلم رضوی

تدارک حضور مستند نمایشی «پله‌های یک منبر»
    -     کد خبر: 4089
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/29|15:09
کارگردان مستند نمایشی «پله‌های یک منبر» بیان داشت قصد دارد این اثر را در جشنواره فیلم رضوی که محوریت دینی دارد رونمایی کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، اصغر عباسی کارگردان درباره تازه‌ترین فعالیت های خود گفت: تصویربرداری مستند نمایشی «پله‌های یک منبر» تیرماه ۹۶ به پایان رسید و هم‌زمان مراحل تدوین، صداگذاری و جلوه‌های ویژه در حال انجام است تا هفته آینده آماده نمایش شود. البته  رونمایی آن را برای اولین جشنواره پیش رو یعنی جشنواره رضوی گذاشتیم که هم زمان برگزاری آن نزدیک است هم محوریت دینی دارد.

وی افزود: این پروژه را در سه مقطع فیلم‌برداری کردیم؛ چون بخشی از آن لازم بود که حتما در روزهای ماه محرم و عاشورا باشد تا جمعیت وسیعی از عزاداران حسینی را در قاب تصویر داشته باشیم. این بخش عاشورای دو سال پیش جلوی دوربین رفت. در فروردین ۹۶ نیز بخش دوم را ضبط کردیم که حکایت راویان داستان است و بخش سوم که به بخش داستانی و  بازسازی روزگار گذشته از ۱۳۳۰ تا امروز مربوط می شد را اوایل تابستان ۹۶ به پایان رساندیم.

عباسی با اشاره به اینکه این اثر یک راوی کل و ۲ شاهد دارد، ادامه داد: سوژه اصلی این مستند مرد سالخورده‌ای است که بیش از ۸۰ سال سن دارد و دایی‌هایش توسط رژیم پهلوی زمان رضاخان به جرم روضه‌خوانی به قتل رسیدند. ما امروزه خیلی راحت در ایام محرم به عزاداری می‌پردازیم اما شاید جوانان و نوجوانان امروز ندانند که پشت این ماجرا چه اتفاقاتی رخ داده و خون دل‌ها خورده‌ایم.

وی که سال گذشته به عنوان چهره برتر هفته هنر انقلاب در کشور و امسال در یزد انتخاب شد، اضافه کرد: دلم می خواست در بطن پرداخت به ممنوعیت روضه‌خوانی زمان رضاشاه، سبک زندگی اسلامی- ایرانی را هم به نمایش بگذارم. قصه کربلا و واقعه عاشورا چنان در وجود ما نهادینه شده که مثل قصه‌های معاصر نیاز به پرداخت آنچنانی ندارد و همه در ناخودآگاه مان به آن ارادتمندیم اما این روزها معضلات فرهنگی زیاد است و ما نیز در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و اگر این قطار را حرکت دهیم خودش پیش می‌رود.

کارگردان این مستند بیان کرد: عنوان کار در مقطعی «نفس حق» نام داشت اما به «پله‌های یک منبر» تغییر دادم و این پله‌ها اشاره به شخصی دارد که از همان دوران کودکی روی این پله‌ها بالا رفته و امروز در نهمین دهه عمر خود مردم را از شهرهای مختلف به سوی خود جلب می کند تا به مصیبت‌خوانی او گوش فرا دهند. در زمینه داستان نقش مادر پررنگ است؛ چرا که به اعتقاد من مادر تاثیر بسزایی در شکل‌گیری شخصیت کودک و راه و رسم زندگی دارد.

اصغر عباسی گفت: برای این پروژه در همه سکانس‌ها بازیگر داشتیم که البته از استان یزد بودند. تنها شخصیت اصلی قصه ما در زمان معاصر واقعی است و نقش خود را ایفا می کند. از آنجا که کار ما پر از هنرور و بازیگر بود، دشواری خاص خود را داشت. ضبط این اثر هم‌زمان شد با سریال «سر دلبران» به کارگردانی محمدحسین لطیفی و فکر می‌کردم در حضور هنروران دچار مشکل شویم ولی می‌گفتم این کار مال امام حسین (ع) است و ایشان خود، کار را به سرانجام می رسانند که در عمل همین هم اتفاق افتاد.

مستند نمایشی «پله‌های یک منبر» محصولى مشترک از حوزه هنرى استان یزد و مرکز مستند سوره با حمایت سازمان سینمایى حوزه هنری است.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال