سه شنبه 21 مرداد 1399
نشست چهل‌وسوم «کبوتران مسجد دوردست» برگزار شد

زالی: اجرای نمایش، عامل موثر در بیان چهره واقعی کشورهای ظالم است/ ضرابی: پرواز کبوتران بر فراز مسجد الاقصی تا آزادی قدس ادامه خواهد داشت

چهل و سومین نشست «کبوتران مسجد دوردست»
    -     کد خبر: 4085
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/29|12:38
حمید زالی، فعال عضو در همایش اجتماعی جهان و برزیل۲۰۱۸ ، در تازه‌ترین نشست «کبوتران مسجد دوردست» گفت: حوزه هنری می‌تواند در همایش‌های بعد بخش نمایش‌های خیابانی را تقویت کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نشست چهل‌وسوم «کبوتران مسجد دوردست» با موضوعاتی همچون جایگاه فرهنگ و هنر مقاومت در «همایش اجتماعی جهان»، «برزیل2018» و بررسی برنامه‌های سالروز نکبت (سالروز مهاجرت اجباری مردم فلسطین و ورود یهودیان از سراسر جهان به سرزمین اشغالی و شهادت بیش از 15 هزار فلسطینی) برگزار شد.

این نشست با حضور حمید زالی، مرتضی مصطفوی، ناصر ضرابی، مهدی شکیبایی و جمعی از علاقه‌مندان عصر روز گذشته در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

ناصر ضرابی، دبیر دفتر ادبیات بیداری اسلامی حوزه هنری، در ابتدای این نشست با اشاره به فعالیت‌های نشست «کبوتران مسجد دوردست» گفت: مسجدالاقصی کبوترانی می‌خواهد تا  آزادی قدس بر فراز آن پرواز کنند و در نهایت با شهادت آسمانی شوند. چهل‌وسومین نشست «کبوتران مسجد دوردست» را با موضوع جایگاه فرهنگ و هنر مقاومت در «همایش اجتماعی جهان»، «برزیل2018» و بررسی برنامه‌های سالروز نکبت به عنوان سالروز مهاجرت اجباری مردم فلسطین و ورود یهودیان از سراسر جهان به سرزمین اشغالی و شهادت بیش از 15 هزار فلسطینی با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران در این امور برگزار می‌کنیم.

زالی: ایران تنها غرفه ضد صهیونیستی در «برزیل۲۰۱۸» بود

حمید زالی از مجمع فلسطین در این نشست در مورد همایش اجتماعی جهان گفت: تازه‌ترین فعالیت این اجلاس با حضور ما از ایران در کشور برزیل و شهر سالوادور این کشور اسفند ۹۶ برگزار شد. 

وی افزود: همایش انجمن اجتماعی جهانی به منظور ارتباط بیشتر NGOهای فعال با اهداف ضد امپریالیستی و نظام سرمایه‌داری برگزار می‌شود. این یکی از اهداف برگزاری همایش انجمن اجتماعی جهانی است. چرا که از اهمیت بالایی در رفتار‌های استعمارگری برخی کشورها برخوردار است. برخی از NGOها با ما همسو بودند و برخی هم کاملا با ما مخالف بودند. اما همه در کنار هم در این همایش فعالیت داشتیم.

زالی در مورد فعالیت‌های فرهنگی گروه حاضر از ایران در این همایش گفت: میان فعالیت‌های فرهنگی ما توزیع کاورهای پوشیدنی تبلیغاتی و سربندهایی بود که روی آن نام فلسطین به انگلیسی نوشته شده بود. با اینکه ما انتظار نداشتیم استقبال گسترده‌ای از این کار ما شود؛ اما با کمبود این کاورها و سربندها مواجه شدیم. پوشش کاورها و سربندهایی که نام فلسطین را بازنمایی می‌کرد فضای مکان هماش را به خوبی مورد پشتیبانی خود قرار داد و سهم بیشتری از فضای همایش را به ما ارائه کرد.

وی در ادامه افزود: آخرین همایش انجمن اجتماعی جهانی اسفندماه 96 در شهر سالوادور برزیل برگزار شد. یکی از عواملی که موجب شد تا این همایش در برزیل برگزار شود و غرفه ایران در این همایش مورد استقبال قرار گیرد، همدلی مردم برزیل با مردم فلسطین است. چرا که برزیلی‌ها نیز در دوره‌هایی از تاریخ و حتی امروزه مورد هجمه‌ای از فعالیت‌های نژادپرستانه و ظالمانه قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال در دوره‌ای از تاریخ، پرتغالی‌ها با حملاتشان به این سرزمین و قتل‌عام و بردگی گرفتن بومیان برزیل عقده‌هایی بی‌پایان در دل‌های آن‌ها نهاده‌اند. همین امر موجب شده تا در مورد فلسطین و مردم مظلوم آن احساس همدلی کنند و ما را در بیان واقعیات تلخ فلسطینی‌ها یاری دهند.

زالی ادامه داد: در آغاز کار ما در برزیل، تصور می‌‌کردیم فعالیتمان خیلی خوب و به‌موقع است و دیگر افکار مخالف ما در برزیل فعالیت زیادی ندارند. اما یا تحقیق‌های میدانی و پرسش‌های پیش از سفر به این کشور متوجه شدیم که صهیونیست‌ها بسیار در این کشور فعالیت‌های هدفمند را دنبال می‌کنند. آن‌ها در حال گسترش افکار خود در میان مردم برزیل و اقشار مختلف آن هستند. ما در مقابل فعالیت‌های صهیونیست‌ها بسیار کم‌کار بوده‌ایم.

وی با اشاره به نمایشی که یاسر خاسب در قالب یک تئاتر خیابانی در برزیل اجرا کرد، گفت: خاسب در این همایش به اجرای یک تئاتر خیابانی با موضوع و محتوای ظلم کشورهای استعمارگر به سرزمین‌هایی همچون برزیل و فلسطین پرداخت. اما با تمام تلاش‌هایی که این هنرمند برای اجرای تئاتر انجام داد و با توجه به ظرفیت هنر تئاتر در امکان برقراری ارتباط بیشتر با مخاطبان خود، بهتر است فعالیت در این مورد با جدیت بیشتری پیش گرفته شود. ما در این کار با مشکل عدم وجود سناریوی خوب برای اجرای نمایش در خارج از کشور روبه‌رو بودیم. حوزه هنری با توجه به توانایی‌هایی که دارد می‌تواند ما را در این امر بیشتر یاری کند.

مصطفوی: مردم برزیل با مردم فلسطین همدلی می‌کنند

مرتضی مصطفوی از NGO وارثین ، یکی دیگر از فعالان حاضر در همایش اجتماع جهان در برزیل در این نشست گفت: ما پیش از این سفر در تونس نیز چنین حضوری را تجربه کردیم. در تونس ما فعالیت‌های خوبی داشتیم. اما در برزیل با ظرفیت بالایی برای فعالیت‌های ضد صهیونیستی و ضد حکومت‌های استعمارگر مواجه شدیم.

مصطفوی در این نشست با بیان مقدمه‌ای از همایش اجتماعی جهان گفت: این اجلاس برای نخستین بار در سال 2001 میلادی در کشور برزیل آغاز به کار کرده و هدف اصلی خود را گسترش تظاهرات و حرکت‌های مدنی جهانی در مقابله با لیبرالیسم و سرمایه‌داری حاکم بر جهان که نماد آن کنفرانس داووس سوئیس است، می‌داند.

وی افزود: این همایش بزرگ‌ترین گردهمایی تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد جهان به شمار می‌رود. کثرت مخاطبین، تنوع ملیت، قومیت و کشورهای شرکت کننده، انگیزه بالای ضد امپریالیستی و سرمایه‌داری، رغبت به حرکت‌های ضد صهیونیستی، حضور اکتیویست‌ها و فعالان مدنی، توجه عامه گروه‌های شرکت کننده به موضوع فاصله طبقاتی و عدالت  اجتماعی از ویژگی‌های این اجتماع بزرگ جهانی است.

مصطفوی در خصوص برنامه‌های اجرایی گروه ایرانی در تازه‌ترین همایش برگزار شده، گفت: تعامل با گروه‌ها، سازمان‌ها و افراد همسو و تلاش در جهت همگرایی آنان با مواضع بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، برگزاری نمایشگاه عکس از جنایات آمریکا، رژیم صهیونیستی و حکومت وهابی آل سعود، توزیع اقلام فرهنگی همانند نشریه الکترونیکی، پوستر، کارت پستال، پرچم، بروشور و ...، جمع‌آوری هزاران امضا در قالب طومار برای حمایت از مردم فلسطین و یمن، دعوت به همکاری داوطلبان در قالب ایجاد کمپین‌های حمایت از کودکان و بانوان قربانی جنگ با همکاری کمیته گزارشگران صلح، هنرمندان و فعالان رسانه‌ای آزادیخواه و عدالت‌طلب، عاشقان مبارزه با صهیونیسم، توزیع فیلم‌های مستند ضداستکباری تولید شده توسط مرکز فرهنگی میثاق، ارائه مقاله و سخنرانی در پنل‌ها، تهیه مستند تلویزیونی و گزارش تصویری از همایش، فعالیت‌های نمادین میدانی یادبود شهدا و ...، مصاحبه افراد اعزامی با شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی، پذیرایی از میهمانان و حاضران در غرفه با سوغات ایران و حضور فعال در مراسم راهپیمایی در سطح شهر از جمله فعالیت‌های انجام شده در این انجمن بود.

مصطفوی افزود: عمده فعالیت‌های ما در برزیل در دو جهت گسترش ارتباط‌ با دیگر ارگان‌ها و انجمن‌های فعال در این زمینه و همچنین از جهت کارهای تبلیغی و هنری بود. در این همایش بیش از 1050 گروه شرکت کننده از سراسر جهان حضور داشتند که تنها غرفه ضد امریکایی و ضد صهیونیستی غرفه کشور ایران بود.

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: از آنجایی که مردم برزیل از سوی کشورهای استعمارگر مورد ظلم قرار گرفته‌اند، احساس بی‌خانمان بودن و بی‌سرزمینی دارند. به این ترتیب دل‌هایشان به دل‌های مردم فلسطین بسیار نزدیک است. به طور طبیعی فقر و روحیه مبارزه با نژادپرستی و زورگویی در وجود مردم برزیل به صورت گروه‌های مبارز که عقده‌هایی نسبت به حاکمیت کشور دارند موجب همراهی بیشتر ما در این همایش شد.

شکیبایی: باید بار دیگر مسئله فلسطین در بُعد جهانی زنده شود

مهدی شکیبایی، مدیرعامل خبرگزاری قدسنا و جانشین دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین، با توجه به سالگرد روز نکبت در این نشست با بیان مقدمه‌ای از این روز تاریخی گفت: روز نکبت یا همان یوم‌النکبة نامی است که برای اشاره به سالگرد بیرون راندن صدها هزار فلسطینی و پایه‌ریزی رژیم جعلی اسرائیل در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۲۷ استفاده می‌شود.  از نظر فلسطینی‌ها این روز یادآور روزهای تلخ یعنی اشغال سرزمین‌شان و مصادره اراضی و اولین موج آوارگی و اخراج بیش از ۸۰۰هزار فلسطینی از خانه و کاشانه‌شان است. روز نکبت یک مسئلهٔ جهانی برای اشغال فلسطین است. چرا که جدا کردن این منطقه مهم و حیاتی از پیکره کشورهای اسلامی و عربی و واگذاری آن به مهاجران یهودی موجب شده تا هر ساله به عنوان یادآوری فعالیت‌های خصمانه کشورهای زورگو و استعمارگر در فلسطین راهپیمایی‌هایی برگزار شود. در این راهپیمایی فلسطینی‌ها با حرکت به سوی سرزمین‌های اشغالی یادآور چنین فاجعه‌ای در جهان بوده و خواستار پایان اشغال سرزمین‌های خود از سوی رژیم صهیونیستی می‌شوند.

شکیبایی در پایان گفت: روز نکبت در سال 97 با شرایط متفاوتی روبه‌رو است. چرا که مدت‌ها با تمرکز جهانی روی اقدامات داعش در سوریه و عراق و تحولات یمن مسئله فلسطین کم‌رنگ شده بود. اما با توجه به پاک‌سازی داعش و ایجاد شرایط لازم روز نکبت زمان مناسبی برای اعلام مجدد جنایات رژیم صهیونیستی به همکاری کشورهای همدست خود است. انتظار می‌رود در این روز بار دیگر توجهات را به سوی فلسطین جلب کنیم. چرا که صهیونیست‌ها با همکاری آمریکا و سعودی‌ها سعی در عادی‌سازی روابط رژیم اشغالگر قدس و با فلسطین و دیگر کشورهای دنیا دارند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال