دوشنبه 3 تیر 1398
با نامزدهای چهره هنر انقلاب آشنا شوید/۵

مهدی نقویان، چریک سینمای مستند کشور

مهدی نقویان
    -     کد خبر: 4030
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/26|12:51
مهدی نقویان، کارگردان و مستندساز جوان کشور، در سال‌های اخیر با آثار جنجالی خود در تلویزیون و فستیوال‌های مختلف، خوش درخشید و مستندهای انقلابی را بار دیگر به میان مردم آورد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، اهمیت تولید و عرضه درست مستند در سال‌های اخیر و با هجمه‌ای که رسانه‌های معاند بر نظام جمهوری اسلامی ایران وارد کردند، بیش از گذشته مشخص شده است؛ تا جایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز، سال گذشته و در منشوری بر لزوم توجه به هنر مستندسازی از سوی مسئولان و هنرمندان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تاکید کردند.

در این بین، مهدی نقویان، کارگردان جوان و مستعد کشور، از جمله شخصیت‌هایی بود که عملکردی درخشان در سال‌های اخیر از خود به جای گذاشت و با مستندهای کاوشگرانه‌اش، تحلیلی دقیق از مسائل نظام ارائه کرد و در عین حال، با نگاه هنرمندانه‌اش، توانست مخاطب را بار دیگر با مستند آشتی دهد و روایتی صادقانه از تاریخ معاصر و به ویژه تاریخ انقلاب اسلامی ارائه کند.

«خارج از دید»، «برادران»، «در برابر طوفان»، «پول و پورن»، «ارثیه پدری»، «ساحره سوزان»، «بازی» و «من تکنوکرات هستم»، «خوشه‌های خشم» مجموعه‌هایی هستند که مهدی نقویان مستندساز جوان کشورمان آن‌ها را تولید کرده است.

بسیاری از این مستندها به روایت جزء به جزء آنچه که در جریان انتخابات سال 1388 و آشوب‌های پس از آن به وقوع پیوست، می‌پردازند و بارها از رسانه ملی پخش شده و همچنین با استقبال مخاطبان مواجه شده‌اند.

نقویان درباره ساخت مستند با موضوع حوادث سال 88 و اینکه برخی او را فیلم‌ساز فتنه می‌نامند، گفته است: اتفاقات سال ۸۸ یکی از موضوعات جدی تاریخ ما است که باید دست به تولید آثاری درباره آن زد. بعضی ها به من می‌گویند که چرا آنقدر درباره سال ۸۸ فیلم می‌سازم؟ من هم در پاسخ به آن‌ها می‌گویم که چرا دیگران نمی‌سازند؟ به هر حال در آن دوران یکی از اتفاقات بزرگ تاریخ معاصر رقم خورده است و باید به آن پرداخت. البته اتفاقات آن زمان مناقشه‌برانگیز است اما این دلیل نمی‌شود که درباره موضوعات مناقشه‌برانگیز فیلم نسازیم. با این وجود فیلم‌سازان ما با احتیاط به سمت چنین موضوعاتی می‌روند و نمی‌خواهند موضع خود را نشان دهند اما من برای خودم این مراقبت‌ها را ندارم.

وی به همراه جمعی از مدیران و مستندسازان کشور، 22 دی‌ماه سال 96 در دیدار صمیمانه‌ای با رهبر معظم انقلاب اسلامی از دغدغه‌هایشان گفتند و همچنین بیانات معظم له، چراغ راهی برای این فعالان فرهنگی و هنری جبهه هنر انقلاب اسلامی بود.

مهدی نقویان در کنار هنرمندانی چون «حسن روح‌الامین» نقاش، «محمدرضا دوست‌محمدی» کارتونیست، «حمید حسام» نویسنده تاریخ شفاهی، و «محمدحسین مهدویان» فیلم‌ساز، کاندیدای دریافت عنوان چهره سال هنر انقلاب است.

گفتنی است، اختتامیه ویژه‌برنامه هفته هنر انقلاب اسلامی ساعت 17 و 30 دقیقه یک‌شنبه 26 فروردین‌ماه در تالار سوره حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ برگزار می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال