پنج شنبه 2 خرداد 1398
با نامزدهای چهره هنر انقلاب آشنا شوید/۴

محمدحسین مهدویان و قهرمانان انقلابی‌اش

محمدحسین مهدویان
    -     کد خبر: 3998
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/23|11:05
محمدحسین مهدویان کارگردان جوان کشورمان است که در مدت کوتاه تجربه فیلم‌سازی خود، توانسته با آثار انقلابی‌اش، جوایز بسیاری را از آن خود کند و توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، محمدحسین مهدویان متولد ۱۳۶۰، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس کشورمان است که در سال‌های اخیر آثاری تاثیرگذار و دیدنی را روانه پرده سینماها کرده است و توانسته جوایز و افتخارات زیادی را از آن خود کند.

او دارای مدرک کارشناسی سینما (گرایش کارگردانی) از دانشگاه سوره و همچنین کارشناسی ارشد تهیه‌کنندگی از دانشگاه صداوسیما است.

محمدحسین مهدویان برای ساخت فیلم «ایستاده در غبار» مورد تحسین قرار گرفت. این فیلم برای حضور در بخش نگاه نو سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر انتخاب شد. ایستاده در غبار به خاطر خلاقیت‌های کم‌نظیر سازندگانش، مورد توجه عموم و منتقدین قرار گرفت و سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۴ را از آن خود کرد.

«ایستاده در غبار» زندگی حاج احمد متوسلیان، فرمانده جاویدالاثر لشکر محمد رسول الله (ص) از دوران کودکی تا سال‌های حضور در جبهه‌های جنگ و مفقود شدنش را روایت می‌کند و مهدویان در این اثر توانسته با نگاه مستندگونه خود؛ اثری قابل پذیرش و به دور از کلیشه های رایج آثار سینمایی دفاع مقدس ارائه کند.

وی برای فیلم «ماجرای نیمروز» نیز برای دومین بار سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۵ را دریافت کرد. فیلم به ترورهای سال ۱۳۶۰ به دست گروه‌های منافقین می‌پردازد و برهه ای حساس از تاریخ انقلاب اسلامی را به تصویر می‌کشد.

فیلم سینمایی «لاتاری» نیز، به کارگردانی محمدحسین مهدویان سومین اثر سینمایی این کارگردان است که در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر به نمایش درآمد. این فیلم با موضوع اجتماعی داستان یک دختر و پسر جوان را روایت می کند که قصد ازدواج دارند و در این راه با مشکلاتی مواجه می شوند. این اثر سینمایی در نوروز ۹۷ روی پرده سینماها رفته است.

مهدویان، از جمله کارگردانان جوان کشور است که در مدت کوتاهی توانست آثار درخشانی بیافریند و بار دیگر سینمای ناب انقلابی را بر سر زبان‌ها بیندازد. آثار وی در کنار ارائه مضامین پر شور انقلابی، الگوهایی از انسان شاخص انقلاب اسلامی را در برابر دیدگان مخاطبان قرار می‌دهد. هنرمندی این کارگردان جوان از بعد قهرمان‌سازی، آن هم با سبک و سیاق ایرانی – اسلامی ستودنی است و از این حیث او را می‌توان هنرمندی صاحب سبک دانست.

مهدویان با رزومه موفقی که از خود بر جای گذاشته، نشان داده است که سینمای انقلاب اسلامی، با عبور از نسل‌ها، هنوز زنده است و هنر انقلاب، مکتبی همیشگی است و محدود به نسل‌ها و دوران‌ها نخواهد شد.

«محمدحسین مهدویان» در کنار هنرمندانی چون «حسن روح‌الامین» نقاش، «محمدرضا دوست‌محمدی» کارتونیست، «حمید حسام» نویسنده تاریخ شفاهی، و «مهدی نقویان» مستندساز کاندیدای دریافت عنوان چهره سال هنر انقلاب است.

گفتنی است، برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی از روز دوشنبه 20 فروردین‌ماه در حوزه هنری آغاز شده و این برنامه‌ها تا 26 فروردین‌ماه ادامه خواهد داشت. اختتامیه ویژه‌برنامه هفته هنر انقلاب اسلامی نیز ساعت 17 و 30 دقیقه یک‌شنبه 26 فروردین‌ماه در تالار سوره حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ برگزار می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال