شنبه 10 آیان 1399

دوست‌محمدی: هنرمند نباید انتظار تشویق و دیده‌شدن داشته باشد/ هنرمند انقلابی جامعه خود را بشناسد

محمدرضا دوست محمدی
    -     کد خبر: 3970
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/21|13:34
محمدرضا دوست‌محمدی معتقد است که هنرمند نباید توقع تشویق و دیده‌شدن داشته باشد چون در این صورت بازنده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمدرضا دوست‌محمدی طراح گرافیک، تصویرساز و کارتونیست که به عنوان نامزد چهره سال هنر انقلاب معرفی شده است درباره لزوم معرفی چهره سال هنر انقلاب گفت: فکر می‌کنم معرفی چهره سال هنر انقلاب بیشتر جنبه تشویقی و تبلیغی دارد و جنبه انگیزشی این موضوع بیشتر برای نسل جدید است؛ چون اگر امثال من بخواهیم منتظر چنین اتفاقاتی باشیم و در ذهن دغدغه این را داشته باشیم که سال بعد باید منِ نوعی معرفی شوم، قافیه را باخته‌ایم و به نظرم مجموع این افکار، حاشیه‌ای است و نباید درگیر آن شویم.

وی با بیان اینکه اعلام چهره سال هنر انقلاب در هفته هنر انقلاب بجا است، تاکید کرد: به نظر من معرفی چهره سال هنر انقلاب از نظر تبلیغی اهمیت دارد و اینکه هنرمندان بدانند مسئولان به آن‌ها توجه می‌کنند، خوب است و به طور کلی با آن موافقم.

دوست‌محمدی با اشاره به اهمیت اینکه هنرمند باید وظایف خود را بشناسد و درصدد انجام آن‌ها باشد، بیان کرد: هنرمند باید وظیفه خود بداند به مسائل روز جامعه خود بپردازد و دغدغه آن‌ها را داشته باشد و در این مسیر مهم نیست اثرش دیده شود یا نشود و تشویق شود یا نشود. هنرمند نباید توقع تشویق و دیده‌شدن داشته باشد چون در این صورت بازنده است.

وی در پاسخ به اینکه وظیفه یک هنرمند انقلابی در زمان حاضر چیست، گفت: هنرمندان انقلابی باید درصدد افزایش تخصص‌های هنری‌شان باشند و با حرف، ادعا و شعار نمی‌توان کار کرد و این تخصص‌ها باید به‌روز باشند. همچنین هنرمند انقلابی باید فعال و پُرکار باشد و خموده و افسرده نباشد.

نامزد چهره سال هنر انقلاب ادامه داد: از طرف دیگر هنرمند انقلابی باید جامعه را بشناسد و مسائل را کلیشه‌ای نبیند. برای مثال اگر بحث مبارزه با استکبار مطرح می‌شود باید معنی آن را متوجه شود و آن را در شعارها خلاصه نکند و مصادیق اجتماعی آن را بشناسد.

دوست‌محمدی توضیح داد: من فکر می‌کنم هنرمندی که به فکر مردم و جامعه‌اش است و دغدغه رفع معضلات و آسیب‌های اجتماعی دارد، هنرمندی انقلابی است نه آن هنرمندی که صرفا در عرف جامعه و ذهن مردم ظاهر انقلابی دارد. با اینکه ظاهر انقلابی هم شرط است، اما گاهی اوقات ظواهر بیشتر پررنگ و باقی موارد مغفول واقع می‌شود.

وی در پایان گفت: هنرمند انقلابی باید فارغ از جناح‌بندی و مسائل سیاسی حرف خوب را از هر طرف بشنود و حرف بد را از هر جناحی مورد نقد قرار دهد. اگر هنرمندی بتواند این موارد را رعایت کند، به نظر من یک هنرمند انقلابی و ایران‌دوست است.

چهره سال هنر انقلاب اسلامی در پایان هفته هنر انقلاب توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی معرفی می‌شود. حمید حسام، محمدرضا دوست محمدی، حسن روح‌الامین، محمدحسین مهدویان و مهدی نقویان نامزدهای امسال هستند.

«منبع: خبرگزاری مهر»

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال