چهارشنبه 30 مرداد 1398
هفته هنر انقلاب/ ۲۵

مومنی‌شریف: در چهملین سال انقلاب به اندیشه‌های حضرت امام(ره) رجعتی دوباره کنیم/ شهید آوینی یک متفکر خودساخته بود

محسن مومنی شریف
    -     کد خبر: 3962
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/21|12:07
رئیس حوزه هنری در حاشیه تجدید میثاق هنرمندان و مدیران حوزه هنری با آرمان‌های امام درباره هفته هنر انقلاب گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی باید به اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) رجعت کنیم و فرمایشات ایشان را در باب هنر بار دیگر بازخوانی کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری؛ محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در حاشیه تجدید میثاق جمعی از هنرمندان و مدیران حوزه هنری با آرمان‌های امام راحل(ره)، درباره هفته هنر انقلاب اسلامی و چهملین سالگرد پیروزی انقلاب، گفت:  انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین اتفاق و رخدادی بود که در عالم هنر به وقوع پیوست. این انقلاب نوع نگاه انسان را به عالم هستی دگرگون کرد و این مسئله‌ای بی‌مانند و بسیار مهم است.

وی ادامه داد: یکی از برکات انقلاب اسلامی در عرصه هنر توجه هنرمندان به آرمان‌های اسلام عزیز و مکتب اهل بیت(ع) بود، قبل از انقلاب هنرمندان به ویژه هنرمندانی که به هنرهای نوین گرایش داشتند با دین بیگانه بودند اما با وقوع انقلاب، آن‌ها نیز به سمت موضوعات دینی گرایش پیدا کردند.

رئیس حوزه هنری با بیان اینکه چهملین سال پیروزی انقلاب فرصت خوبی برای بازگشت به عملکرد گذشته و نقد آن است، گفت: امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم و بهترین زمان برای رجعتی دوباره به بیانات و رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) اندیشه‌ها و اهداف تعیین شده ایشان در حوزه هنر است. من به همه هنرمندان و سیاست‌گذاران فرهنگی و هنری توصیه می کنم که فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) به‌ویژه توصیه‌های ایشان در سال‌های پایانی عمر شریفشان را مجددا بازخوانی کنند.

مومنی شریف با بیان اینکه نظریه فرهنگی امام خمینی(ره) یکی از راه‌های گشایش و خروج از مشکلات است، تصریح کرد:  حضرت امام خمینی(ره) مسئله ای را مطرح کردند که امروز راه خروج از مشکلات و تنگناهای فرهنگی است. پرداختن به موضوع اسلام ناب محمدی(ص) در برابر اسلام آمریکایی یکی از مهم‌ترین مسائلی بود که ایشان به آن پرداختند و اگر این مسئله بازخوانی شود ریشه بسیاری از مشکلات شناسایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: حضرت امام خمینی(ره) در نظریه فرهنگی خود به خوبی اسلام حقیقی و ناب محمدی(ره) را ترسیم کرده و شاخصه های آن را بر می شمرند؛ از طرفی توضیح می دهند که اسلام آمریکایی چیست و چگونه با دروغ، نفاق و فریب جای اسلام حقیقی را گرفته است.

رئیس حوزه هنری در ادامه تاکید کرد: اگر نظریه فرهنگی امام خمینی(ره) و بحث اسلام ناب و اسلام امریکایی را بازخوانی کنیم علت بسیاری از مصیبت ها و مشکلاتی که امروز مردم سوریه، عراق و یمن درگیر آن هستند روشن خواهد شد که همه این مشکلات ریشه در اسلام آمریکایی دارد. حضرت امام خمینی(ره)، افشاگر اسلام آمریکایی بود و این مسئله می تواند یکی از نکات مهمی باشد که هنرمندان باید بر روی آن تاکید کنند.

مومنی شریف با بیان اینکه هنرمندان باید حقیقت اسلام را و اسلام اهل بیت(ع) را معرفی کنند، خاطرنشان کرد: هنرمند یک متفکر است و باید تفکر مطلوبش را به مخاطبینش انتقال دهد. امیدوارم هنرمندان به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشند و اسلام حقیقی و اسلام اهل بیت(ع) را معرفی و ابعاد و مصادیق آن را معرفی کنند.

وی به تعریف حضرت امام خمینی(ره) درباره هنر اشاره کرد و تصریح کرد: حضرت امام تعریفی جامع و مانع از هنر ارائه دادند که بیانگر حقیقت هنر است. حضرت امام (ره) می فرمایند که «هنر، دمیدن روح تعهد به انسان‌هاست». این جمله نشان می دهد هنر برای اغفال و سرگرمی و فریب صرف نیست بلکه هنرمند اثری را خلق می کند برای تذکر، هشدار دادن به  انسان که متوجه کارها و مسئولیتی که بر عهده اش قرار گرفته باشد.

رئیس حوزه هنری به سالگرد شهید آوینی در بیستم فروردین ماه نیز اشاره کرد و این شهید والامقام را یکی از برکات و رویش های انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: شهید آوینی یک هنرمند بود اما فقط یک هنرمند نبود؛ او انسانی متفکر و بصیر نیز بود. هرچند که همه هنرمندان متفکر نیز هستند اما آثار این انسان وارسته و تفکراتش در عرصه تفکر رسمی جایگاه ارزنده ای دارند.

مومنی شریف با بیان اینکه شهید آوینی انسانی خودساخته بود، تصریح کرد: آوینی هنرمندی متعهد بود که قبل از انقلاب وارد وادی هنر شد و قبل از آنکه  نامش مطرح شود خودساختگی بزرگی را در زندگیش رقم زد. اندیشه های او برای هنر انقلاب اسلامی و ادبیات انقلاب سرمایه‌ای بسیار بزرگ است که امیدوارم جوانان، نظریه‌پردازان و هنرمندان عرصه انقلاب راه این شهید بزرگ را ادامه دهند.

 

گفتنی‌ است، در سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و آغاز هفته هنر انقلاب، جمعی از مدیران و هنرمندان حوزه هنری با حضور در مرقد مطهر امام راحل(ره) و مزار شهید آوینی، با امام امت و شهیدان والامقام تجدید میثاق کردند.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال