شنبه 10 آیان 1399
هفته هنر انقلاب/ ۳۸

شجاعی: هنرمندان واقعی شهدا هستند

شجاعی
    -     کد خبر: 3956
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/23|10:48
سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، در افتتاحیه نمایشگاه «طلایه» گفت: هنرمندان واقعی ایران شهدای انقلاب هستند که با دل و جان پا در میادین هشت سال دفاع مقدس نهادند و یا برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) جان خود را تقدیم کردند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در افتتاحیه نمایشگاه «طلایه» و نمایشگاه هنر مفهومی «روایت شیدایی» که هم‌زمان با آغاز هفته هنر انقلاب در حوزه هنری برپا شده است در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: 20فروردین به عنوان روز هنر انقلاب است. روزی که به اسم و نشان هنرمند سرشناس شهید آوینی مطرح شده است. حوزه هنری هم هر ساله به مناسبت همین روز یک هفته را به آن اختصاص داده است تا علاوه بر برنامه‌های ویژه‌ای که در این هفته دارد از چهره‌های فعال هنر انقلاب تقدیر شود. تمامی سعی حوزه هنری در این هفته این است که هر آنچه تاکنون از سوی هنر انقلاب ظهور کرده به نمایش گذارد. مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری نیز با برپایی نمایشگاه «طلایه» به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، علاوه بر نمایش آثار نقاشی، نگارگری، خوش‌نویسی و مجسمه‌سازی، آثاری کمتر دیده شده از نسخه‌های اصل و چاپی پوسترهای دهه اول و دوم انقلاب از هنرمندان معاصر ایران را نیز در معرض دید مخاطبان قرار می‌دهد.

شجاعی ادامه داد: این نمایشگاه در نوع خودش پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی اولین بار است که برگزار می‌شود. همچنین در کنار این نمایشگاه و در نگاه‌خانه سوره مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری نمایشگاه عکس مفهومی «روایت شیدایی» که شامل تصاویر چهره شهدا با اجرایی جذاب و اثرگذار برپا شده است. هنر مفهومی معنای جدیدی از هنری است که می‌تواند ارتباط مستقیم و جدی بین مخاطب و اثر برقرار کند. این کار هنری نمایشی از چهره‌های شهدای انقلاب اسلامی است که به همراه صدای شهید آوینی و قاب‌هایی از آیینه‌ها نشان از تجلی ایشان داشته و مخاطب را از چند زاویه با خود همراه می‌سازد.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری افزود: در این نمایشگاه که تا بیست‌وهفتم فروردین‌ماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری دایر است، بیش از 150 اثر از هنرمندانی همچون محمدعلی رجبی، مرتضی ممیز، سارنج، مرتضی کاتوزیان، کاظم چلیپا، ابوالفضل عالی، مصطفی گودرزی، سید حمید شریفی، حسین خسروجردی، حبیب‌الله صادقی، نادر قشقایی، قدرت‌الله معماریان، ملک دادیار گروسیان، علی‌اصغر یوزباشی، عبدالحمید قدیریان، عفت صلواتی، علی وزیریان، ناصر پلنگی، مرتضی افشاری، مصطفی ندرلو، ایرج اسکندری، مرتضی اسدی، مسعود صالحی و تعدادی دیگر از هنرمندان در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

شجاعی در مورد هنر و هنرمندان انقلاب گفت: به تصویر کشیدن باورهای دینی که برگرفته از قرآن است و همچنین بیان هنری مفاهیمی که از چهره‌های شاخص دینی کشور همانند مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره) ظهور و بروز یافته است یکی از کارهای هنرمندان انقلاب است. هنرمندان انقلاب در این چهل سال پس از انقلاب با هنر خود به مدد انقلاب آمده و آثار قابل توجهی را در زمینه‌های مختلف هنری خلق کرده‌اند. بسیاری از هنرمندان انقلابی امروز کشور جوان هستند و در کنار هنرمندان انقلابی پیش‌کسوت کشور به فعالیت هنری می‌پردازند. ما به وجود این هنرمندان افتخار می‌کنیم.

وی افزود: هنرمندان واقعی ایران شهدای انقلاب هستند که با دل و جان پا در میادین هشت سال دفاع مقدس نهادند و یا برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) جان خود را تقدیم کردند. پس تا می‌توانیم باید به شهدای انقلاب بیشتر بپردازیم.

شجاعی ادامه داد: هفته هنر انقلاب در چهلمین سال پیروزی آن آغاز فعالیت دوباره ما هنرمندان است. فعالیت‌هایی که در حوزه هنری در پی یافتن تمامی نشانه‌هایی از هنر انقلاب است که به ما کمک خواهد کرد تا مفهوم هنر انقلابی را درک کنیم و آن‌ را به مخاطبان خود ارائه کنیم. این فعالیت‌ها سلسله اقدامات جدی برای هنر انقلابی در سال جدید است که به یاری خدا مسیر مشخص و نورانی را برای ما ترسیم می‌کند.

گفتنی است، نمایشگاه «طلایه» و نمایشگاه هنر مفهومی «روایت شیدایی» عصر روز گذشته، بیستم فروردین‌ماه، در اولین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی در سال97 ساعت 16 در گالری ابوالفضل عالی و نگاه‌خانه سوره حوزه هنری افتتاح شد.

مراسم افتتاحیه هفته هنر انقلاب روز گذشته در تالار سوره حوزه هنری با تقدیر از ۲۰ هنرمند جوان انقلابی از سراسر کشور و اهدای جوایز برگزیدگان داستان انقلاب اسلامی تحت عنوان جایزه مرحوم امیرحسین فردی برگزار شد.

خاطرنشان می‌شود هفته هنر انقلاب با برگزاری نمایشگاه‌های عکس و تجسمی، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی، اکران فیلم و اجرای تئاتر از 20 تا 26 فروردین‌ماه در حوزه هنری برگزار می‌شود.

لازم به یادآوری است هفته‌ جشن هنر انقلاب با هدف معرفی چهره‌‌های هنر انقلاب و مرور برخی از آثار فرهنگی و هنری مربوط به این مفهوم در یک سال اخیر، هم‌زمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی برگزار می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال