جمعه 16 خرداد 1399

مرتضی، آیینه هنر انقلاب

سید مرتضی آوینی
    -     کد خبر: 3942
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/20|17:57
بیستم فروردین هر سال سالروز شهادت مردی است که به معنای واقعی کلمه آیینه هنر انقلاب اسلامی است و شرح زندگی و زمانه سیدمرتضی آوینی در کتاب «مرتضی آیینه زندگی‌ام بود» از زبان همسرش مریم امینی، خالی از لطف نیست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، شهید سیدمرتضی آوینی کلمه «روزمرگی» را زیاد به کار می‌برد و چقدر پرهیز می‌کرد که گرفتار این روزمرگی نشود. این‌ها را همسرش مریم امینی می‌گوید در گفت‌وگویی که با مرتضی سرهنگی و هدایت‌الله بهبودی انجام داده است، در همین کتاب «مرتضی آیینه زندگی‌ام بود». 

شاید به همین خاطر است که در این کتاب هم ردپای چندانی از روزمرگری‌های زندگی مشترک آن‌ها نیست و امینی بیشتر به سیر و سلوک همسر شهیدش و اندیشه‌های او پرداخته است. حتی وقتی صحبت از ازدواج آن‌ها می‌شود، به سادگی می‌گوید: «چیز خاصی ندارد که بشود به آن اشاره کرد. خیلی معمولی بود. سال 1354 بود که نامزد شدیم و خردادماه سال 1357 بود که ازدواج کردیم.» بعد، دیگر هر چه هست، بیشتر احوالات شهید آوینی است در مقاطع مختلف و در برخورد با آدم‌ها و مقولات گوناگون.
 

به عنوان مثال امینی از حالات آوینی در ایام انقلاب می‌گوید و آشنایی وی با امام راحل که نقطه پایانی بوده است بر جست‌وجوهای بی‌پایان و التهاب روحش. گرایش آوینی به سینما، قوام مذهبی او، سواد و مطالعات شهید و البته احساس مسئولیت‌ در برابر کارهای خانه، از دیگر موضوعاتی است که امینی به آن‌ها می‌‌پردازد. نظرات سید شهیدان اهل قلم درباره شهادت و جاودانگی، به همراه روایت به شهادت رسیدن راوی «روایت فتح» هم از فرازهای خواندنی این کتاب است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال