جمعه 16 خرداد 1399
نشست خبری هفته هنر انقلاب

برنامه‌های حوزه هنری خراسان رضوی در هفته هنر انقلاب اسلامی اعلام شد

میثم مرادی بیناباج
    -     کد خبر: 3922
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/20|11:19
سرویس : استانها
اولین نشست خبری حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی در سال ۹۷ در خانه یک زوج هنرمند مشهدی برگزار شد که تمام اقلام خانه‌ آن‌ها از کالاهای ایرانی تهیه ‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، صبح امروز اولین نشست خبری حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی در سال 97 در خانه یک زوج هنرمند مشهدی برگزار شد که تمام اقلام خانه‌ آن‌ها از کالاهای ایرانی تهیه ‌شده است. 
میثم مرادی بیناباج در ابتدای این نشست گفت: با توجه به شعار سال یعنی «حمایت از کالای ایرانی» تصمیم گرفتیم در حرکتی نمادینی اولین نشست خبری سال جدید را در منزل زوج هنرمندی برگزار کنیم که تمام وسایل منزل‌شان از کالای ایرانی انتخاب‌ شده است. 

وی افزود: این مهم است که هنرمندان ما به این موضوع توجه کنند. بی‌تردید امر فرهنگ‌سازی از مسیر هنر و رسانه عبور می‌کند. این زوج هنرمند علاوه بر اینکه خودشان به آنچه باور دارند عمل می‌کنند، با استفاده از هنرشان نیز این فرهنگ را تسری می‌دهند.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی در ادامه خاطرنشان کرد: این زوج می‌توانند برای سلبریتی‌ها نیز الگو باشند و نشان دهند که همراهی چهره‌های هنری با شعار سال، باعث می‌شود مردم نیز همراه شوند. امیدواریم این دو هنرمند که در عرصه فیلم‌سازی نیز فعال هستند، چالش‌های تشکیل زندگی یک زوج با کالای ایرانی را به مستندی داستانی تبدیلی کنند و تا انتهای سال آن رابه مرحله تولید برسانند.

حمایت از کالای ایرانی وظیفه‌ای بدیهی است
در ادامه نشست، محمد برومند اظهار کرد: در بحث حمایت از کالای ایرانی کار خاصی انجام ندادیم، ما تنها وسایل موردنیازمان را از کشور خودمان خریدیم. اگر خوب نگاه بکنیم باعث تأسف است که رهبری برای حمایت از کالایی ایرانی مجبور به انتخاب عنوان برای سال شده‌اند. حمایت از کالای ایرانی وظیفه بدیهی همه ماست. متأسفانه دولت‌ها در این زمینه کوتاهی کرده‌اند.

آتنا حسین‌پور دیگر هنرمند مشهدی نیز گفت: از سال 89 کار هنری را شروع کردم و مستند «شوق زندگی» را با موضوع حمایت از کالای ایرانی ساختم. متأسفانه فرهنگ استفاده از کالای ایرانی خیلی جا نیفتاده است. زمانی که مشغول تهیه جهیزیه کالای ایرانی بودم به خاطر فرهنگ غلطی که میان فروشندگان وجود دارد با مشکلات مواجهه شدیم.
 

احیای ادبیات و هنر حماسی در سال 97
در ادامه این نشست، میثم مرادی گفت: چند سالی است که 20 فروردین سالروز شهادت مرتضی آوینی به‌عنوان هفته هنر انقلاب اسلامی نام‌گذاری شده است. شهید آوینی منشأ رویکردهای نو در ساحت انقلاب اسلامی بود و با تولیدات رسانه‌ای خود خط نویی در هنر انقلاب اسلامی به وجود آورد. مجموعه «روایت فتح» برای همیشه در تارک هنر انقلاب می‌درخشد و هنوز نمونه مشابهی در میان سایر آثار تولید شده در تراز «روایت فتح» سراغ نداریم. لذا این وظیفه ماست که یاد این شهید را گرامی بداریم.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی افزود: یکی از اهداف اصلی حوزه هنری در سال پیش‌رو احیای ادبیات و هنر حماسی ذیل گفتمان انقلاب اسلامی است. خراسان مهد حماسه است و فردوسی بزرگ‌ترین شاعر حماسه‌سرای جهان خراسانی است. این پیشینه بزرگ ما باعث شده تا این راهبرد را برای حوزه هنری در نظر بگیریم.

وی افزود: فردوسی از هویت ایرانی در مقابله با هویت بیرونی دفاع کرد، چیزی که به تعبیر دیگری در شعار سال نیز به آن می‌پردازیم. اگر از داشته‌های خودمان در مقابل هجمه بیرونی دفاع کنیم موفق می‌شویم. فردوسی سراغ فرهنگ مردم رفت و آن‌ را سرود، او توجه به داشته‌های درون کشور داشت و در کار خود موفق شد. هنرمندان امروزی نیز نباید این اصل فراموش را کنند. ما نیز در حوزه هنری تلاش می‌کنیم ذیل این راهبرد تولیداتی را در سال 97 پیش‌بینی کنیم.
 

اعلام برنامه‌های هفته هنر انقلاب
همچنین اعلام برنامه‌های حوزه هنری در هفته هنری انقلاب اسلامی بخش اصلی این نشست خبری بود. در همین رابطه میثم مرادی بیناباج اعلام کرد: 14برنامه در هفته هنر انقلاب اسلامی داریم. شروع این برنامه با نمایشگاهی از آثار هنرمندان مهاجر در نگارخانه اشراق است. این هنرمندان به موضوع حماسه فاطمیون در سوریه پرداختند و بیش از 30 اثر در حوزه هنر تجسمی تولید کردند که در این برنامه اکران می‌شود.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی افزود: دیگر برنامه‌ای که پیش‌بینی ‌شده با همکاری آموزش‌وپرورش برگزار می‌شود. برنامه «زنگ هنر انقلاب» را در برخی مدارس برگزار می‌کنیم، در این برنامه تعدادی از قاب‌های انقلاب را به دانش آموزان مقطع متوسطه نشان می‌دهیم. این برنامه همراه با بازی و فعالیت‌های جذاب طراحی ‌شده است. همچنین هفت عنوان مستند فاخر نیز در سینما هویزه با حضور عوامل اکران و بررسی خواهد شد.

وی افزود: نشست «شعر مهمان» در شهرستان جغتای با حضور جمعی از شاعران مشهدی و شب خاطره «هنرمندان انقلاب» نیز در سبزوار برگزار می‌شود، این شهر مهد هنرمندان انقلابی در استان بوده است. این برنامه برای گرامیداشت خاطره شاعر بزرگ «حمید سبزواری» خواهد بود و از نماهنگ ویژه یک گروه روستایی در همین رابطه نیز رونمایی خواهد شد.

مرادی در ادامه گفت: دیگر برنامه هفته هنر انقلاب برگزاری مراسم اختتامیه «چله نمایش ما» است. این رویداد تئاتری به مدت 40 روز از 12 بهمن تا 22 اسفند برگزار شد و 40 گروه نمایشی از هنرمندان عرصه نمایش مشهد در مساجد، مدارس و محله‌های مختلف سطح شهر 200 نوبت اجرا داشتند. آثار منتخب شرکت‌کننده در این رویداد فرهنگی در مراسم اختتامیه معرفی و تقدیر خواهند شد.

رئیس حوزه هنری ضمن اعلام خبر از مراسم رونمایی 8 عنوان کتاب درباره اساطیر خراسان به برنامه غبارروبی از آرامگاه شهدای مدافع حرم اشاره کرد و گفت: در این مراسم از تابلو نقاشی اثر محسن روح‌الامین با حضور این هنرمند رونمایی می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال