دوشنبه 12 خرداد 1399
هفته هنر انقلاب/ ۱۵

یار احمدی: هنر انقلاب، گفتمانی از جنس مکتب حسینی است

یار احمدی
    -     کد خبر: 3913
    -     تاريخ انتشار : 1397/1/19|11:34
داوود یار احمدی معتقد است که هنر انقلاب، شاکله‌ای از رویکرد و خاستگاه یک ملت بلندمرتبه است که طی ۳۹ سال سربلندتر از همیشه توانسته در دنیا، گفتمان خود را که عاریه گرفته از مکتب حسینی است درقالب، فرم، فضا، نشانه، رنگ و شکل برای ارتباط با مخاطب در کارکرد هنری متبلور و به جهانیان عرضه کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، داوود یاراحمدی از هنرمندان فعال در عرصه‌های روزنامه‌نگاری، گرافیک، عکاسی، کاریکاتور و فیلم‌سازی درباره هنر انقلاب گفت: هنر انقلاب شاکله‌ای از رویکرد و خاستگاه یک ملت بلندمرتبه است که طی 39 سال سربلندتر همیشه توانسته در دنیا، گفتمان خود را که عاریه گرفته از مکتب حسینی است در قالب، فرم، فضا، نشانه، رنگ و شکل برای ارتباط با مخاطب در کارکرد هنری متبلور و به جهانیان عرضه کند. اینکه سال‌هاست غرب سعی بر این داشته مقوله – هنر برای هنر- را در جامعه هنری کشور گسترش دهد، بر کسی پوشیده نیست. اما این مهم که چقدر توانسته به اهداف خود برسد جای تامل و بررسی دارد.

او ادامه داد: هنرمندان حوزه هنری طی سال‌های گذشته تا به امروز خوشبختانه توانسته‌اند ضمن عبور از این عرصه (هنر برای هنر)، به نگاهی برسند که خود حامل یک شاخص و ایدئولوژی باشد؛ تحت عنوان هنر انقلابی که دیگر نگاه‌های هنرمندان ستم‌دیده جامعه جهانی را در ادامه راه خود به دنبال داشته باشند.

این هنرمند عکاس گفت: همان‌طوی که رهبر معظم انقلاب عنوان کردند «هر اندیشه‌ای که در قالب هنر نگنجد ماندنی نیست»، باید همه مسئولان جامعه اسلامی به این مهم برسند که اگر قرار است مشکلات جامعه حل شود، جز پرداختن به مقوله «فرهنگ» و «هنر» این امر میسر نخواهد شد. «فرهنگ» روح یک جامعه است. جامعه وقتی حیات پیدا خواهد کرد که روح در کالبد آن جریان پیدا کند. و این کالبد هیچ چیزی غیر «هنر» نیست که روح «فرهنگ» در آن جاری و ساری شود تا از این همه تهدیدات روزافزون که از سوی دشمنان قسم‌خورده انقلاب اسلامی طی سال‌های گذشته تا به امروز به‌وجود آمده است در امان بماند و به سرمنزل مقصود برسد. زین سبب هست که هر ساله در چنین روزی، ضمن یاد روزی از سید اهل قلم مرتضی آوینی که الحق خود بیرق‌دار هنر ناب انقلاب بود، میثاق دوباره‌ای می‌بندیم با بنیان‌گذاری انقلاب حضرت امام خیمنی(ره) که شاکله یک انقلاب فکری را در بین پیر و جوان جامعه جهانی رقم زدند.

داوود یاراحمدی که رئیس حوزه هنری استان سمنان است، درباره برنامه های هنری طی هفته هنر انقلاب گفت: حوزه هنری استان سمنان در همین راستا سعی بر این داشته که برنامه‌هایی در شان و منزلت هنر و مردم اخلاق‌مدار استان سمنان آماده و عرضه کند.

این هنرمند مستندساز ادامه داد: غبارروبی مزار شهدا به همراه کارمندان و هنرمندان حوزه هنری استان، نشست هنرمندان با نماینده ولی فقیه حضرت آیت‌الله شاهچراغی، نشست دوستانه هنرمندان با جناب چاوشی استاندار محترم، بازدید از خانواده‌های معظم شهدا، تقدیر از هنرمندان برتر استان، رونمایی از سه آلبوم موسیقی، رونمایی کتاب، اجرای نمایش‌های خیابانی در چندین نقطه شهر، نقد و بررسی کتاب و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف تجسمی برخی از برنامه‌هایی است که در هفته هنر انقلاب قرار است در سطح استان با همراهی هنرمندان و مردم خوب سمنان اجرا شود.

این گرافیست و کارتونیست در ادامه تاکید کرد: امید است در سال جاری که مزین است به چهل سالگی انقلاب پر برکت اسلامی، به‌سان سال‌های پیشتر ما را در رسیدن به اهداف والای انقلاب و منویات پیر و مراد جهان اسلام رهبر معظم انقلاب همراهی کرده تا گام‌های موثرتری در عرصه فرهنگ و هنر استان سمنان برداریم.

 

گفتنی‌ست؛ هفته هنر انقلاب در تهران و در سایر مراکز استانی در روز بیستم ساعت ۱۷:۳۰ آغاز می شود. در تهران مراسم افتتاحیه در تالار سوره حوزه هنری با تقدیر از ۲۰ هنرمند جوان انقلابی از سراسر کشور و اهدای جوایز برگزیدگان داستان انقلاب اسلامی تحت عنوان جایزه مرحوم امیرحسین فردی  آغاز می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال