سه شنبه 6 آیان 1399
مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد:

دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد راهش را محکم و اثرگذار ادامه می‌دهد

محراب محمدزاده
    -     کد خبر: 3829
    -     تاريخ انتشار : 1396/12/20|15:40
محراب محمدزاده، مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری، معتقد است: دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و سایر دفاتر استان‌ها با گام‌هایی محکم و اثرگذار به راه خود ادامه داده و رفته‌رفته تئاتر را به‌عنوان مقوله‌ای فرهنگ‌ساز و اثرگذار به مردم معرفی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محراب محمدزاده مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری در رابطه با فعالیت‌های این دفتر گفت: جریان «تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» به‌عنوان حرکتی خودجوش، برآمده از خواست و نیاز گروه‌های نمایش مسجدی هست که می‌تواند با سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی و همچنین آموزش و نظارت دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و سایر دفاتر استان‌ها، با گام‌هایی محکم و اثرگذار به راه خود ادامه داده و رفته‌رفته، هم تئاتر را به‌عنوان مقوله‌ای فرهنگ‌ساز و اثرگذار به مردم معرفی کند و هم جریان نمایش مردمی بچه‌های مسجد را به‌عنوان گونه‌ای مهم و قابل اعتنا از نمایش، توسعه و گسترش دهد.

محمدزاده با بیان اینکه تاکنون 26 دفتر استانی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد افتتاح شده است، اظهار داشت: روند افتتاح دفاتر استانی که از سال گذشته آغاز شده است اکنون در مرحله اقدامات مناسب و اولیه است؛ یعنی خوشبختانه پس از دو سال فعالیت مداوم در سال 96 فعالیت دفاتر استانی به واقع اجرایی‌تر شد و شاهد اجراهای عموم در ایام مختلف سال بودیم. کما اینکه برخی استان‌ها از جمله مازندران، قزوین، قم، خراسان رضوی، هرمزگان، گیلان، خراسان جنوبی و فارس ضمن اجرای عموم، اقدام به برگزاری جشنواره‌های استانی کردند و برخی دیگر هم در هفته هنر انقلاب اسلامی در سال آتی اقدام به برگزاری می‌کنند.

مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه های مسجد افزود: استان مازندران در سال جاری دومین جشنواره استانی خود را با 26 اثر در مرحله بازبینی و 10 اثر در مرحله نهایی برگزار کرد و در حاشیه آن نیز طی یک دوره 9 ماهه اقدام به تولید نمایشنامه‌های مسجدی کرد که حاصل آن نیز به‌زودی از سوی استان مورد حمایت چاپ و انتشار قرار می‌گیرد و خوشبختانه مازندران فعال‌ترین استان کشور در عرصه بچه‌های مسجد است. در همین راستا حوزه هنری خراسان رضوی نیز چله نمایش ما را با هدف گسترش تئاتر انقلاب در شهر را در آستانه چهال سالگی انقلاب برگزار کرد، جریانی که همچنان در مشهد مقدس ادامه دارد و 40 روز است که مساجد، مدارس و نقاط مختلف شهر از جمله حرم مطهر امام رضا(ع) درگیر تئاتر انقلابی هستند.

وی ادامه داد: در استان قزوین نیز پنج نمایش به مناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی در 9 مسجد شهر قزوین اجرا شدند که خوشبختانه استقبال مردم بی‌نظیر بود. در استان قم نیز شش نمایش از دهه فجر تا پایان ایام فاطمیه در مساجد و مدارس اجرا شدند. دیگر استان‌ها نیز هم با اجراهای عموم این فعالیت‌های مناسبی را داشتند.

محمدزاده با اشاره به اینکه نزدیک به 300 گروه نمایش بچه‌های مسجد در سراسر کشور شناسایی شده است، اظهار داشت: تلاش ما در مرحله بعد از شناسایی، فعال‌سازی اصول این گروه‌ها بوده است که خوشبختانه و بدون اغراق بیش از نیمی از آن محقق شده است و تلاش داریم در هفته هنر انقلاب اسلامی سال 97 در تمامی استان‌های کشور شاهد اجرای عموم نمایش‌های مسجدی باشیم.

مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد افزود: تئاتر مردمی بچه‌های مسجد این قابلیت و ظرفیت را دارد که برخلاف روند معمول و متداول به‌جایِ ماندن در محیط محدود سالن اجرا و انتظار کشیدن برای مراجعه مخاطب، همان‌گونه که از مردم برآمده، به میان مردم رفته و در محیط بکر و مهیایی مثل مسجد، متناسب با خواست و نیاز مخاطب مسجدی، به طرح موضوعات و مسائل روز و مورد نیاز جامعه پرداخته و علاوه ‌بر انجام رسالت مهم آگاهی‌بخشی و طرح معضلات و مشکلات اجتماعی، راه‌گشای مسائل و دغدغه‌های فراوان مردم و افراد جامعه باشد. البته ما در راستای موضوعیت و قابلیت نمایش‌های مسجدی اجرای مدارس را در دستور کار خود قرار داده‌ایم که خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی مدارس نیز روبه‌رو شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه مجموعه شش جلدی نمایشنامه‌های بچه‌های مسجد مدتی است منتشر شده اظهار داشت: اولین مجموعه نمایش نامه‌های بچه‌های مسجد با آثار نمایشنامه‌نویسانی همچون سعید تشکری، سیروس همتی، سیدعلی موسویان، حامد مکملی، رضا بیات، محمد نباتی مقدم، ندا ثابتی و... اکنون در کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور موجود است و علاقه‌مندان می‌توانند آن را تهیه کنند. البته تلاش داریم تا زمان برگزاری سیزدهمین همایش سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد مجموعه دوم این نمایشنامه‌ها را نیز منتشر کنیم.

مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد افزود: سال آینده ضمن برگزاری دوره سیزدهم همایش تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، فعالیت‌های ویژه‌ای را در اجرای عمومی مساجد خواهیم داشت و در این راستا برنامه مناسبی نیز برای مدارس داریم که به‌زودی جزئیات آن را نیز اعلام می‌کنیم. همچنین سومین همایش تئاتر مردمی اربعین نیز با رویکردهایی تازه برگزار خواهیم کرد.

محمدزاده در پایان اظهار داشت: جریان تئاتر مردمی بچه‌های مسجد به‌واقع یک تنها یک جریان تئاتری و یا یک اقدام تک‌بعدی از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی نیست و نیاز است در این راه نهادهایی همچون مرکز رسیدگی به امور مساجد، کانون فرهنگی هنری مساجد وزارت ارشاد، سازمان بسیج مستضعفین، بنیاد فرهنگی روایت و بسیاری نهادهایی دیگر که در این امر به نوعی مسئول هستند و دغدغه‌مند وارد میدان شده تا بتوانیم اتفاقی مستمر و پویا داشته باشیم، کما اینکه در دو سال گذشته اگر حمایت‌های بی دریغ و دلسوزانه کوروش زارعی نبود، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری شرایط فعلی را نداشتیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال