جمعه 4 مهر 1399
مصحف نفیس قرآن کریم در حوزه هنری رونمایی شد

مومنی‌شریف: هنرمندانی که در خدمت قرآن بوده‌اند، جاودان شده‌اند/ عبدالرضایی: باید به نشر فرهنگ قرآنی کمک کنیم

رونمایی مصحف نفیس قرآن کریم در حوزه هنری
    -     کد خبر: 3781
    -     تاريخ انتشار : 1396/12/13|17:51
مصحف نفیس قرآن کریم با حضور خانواده‌های معزز شهدای مدافع حرم، مسئولین کشوری و لشکری و فعالان قرآنی و فرهنگی در حوزه هنری رونمایی و برای اهدا به آستان مقدس امامین جوادین (ع) در کاظمین منتقل شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مصحف نفیس قرآن کریم که حاصل تلاش مشترک ستاد کتابت نور در سایه شمس‌الشموس و ۳۰ کاتب برگزیده دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن کریم است، ۱۳ اسفندماه با حضور خانواده‌های معزز شهدای مدافع حرم، مسئولین کشوری و لشکری، فعالان قرآنی و فرهنگی و نمایندگانی از اعتاب مقدس عراق در حوزه هنری رونمایی شد.

محسن مومنی‌شریف، رئیس حوزه هنری، در ابتدای این مراسم ضمن تبریک به کاتبان قرآن کریم، اظهار کرد: خوشا به حال کاتبانی که این اثر ارزشمند را نگاشتند و ذوقشان را در خدمت قرآن قرار دادند.

وی ادامه داد: هنرمندانی که در خدمت قرآن بوده‌اند، جاودان شده‌اند؛ همچنان که شهدای عزیز هم بنا بر شهادت قرآن کریم، جاودانه هستند.

علیرضا قزوه، شاعر و مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری نیز در این مراسم به شعرخوانی پرداخت.

همچنین اسماعیل رهدار، رئیس ستاد کتابت نور در سایه شمس‌الشموس، گزارش کوتاهی درباره چگونگی تولید مصحف نفیس قرآن کریم و همکاری با کاتبان برجسته قرآنی کشور در این راستا ارائه کرد.

احمد عبدالرضایی، استاد برجسته خوش‌نویس و از کاتبان قرآن کریم و استاد دارالکتابة مرکز طبع و نشر قرآن جهوری اسلامی ایران، نیز در این مراسم حکایتی از مثنوی مولانا را برای حضار و خطاب به خوش‌نویسان نقل کرد و گفت: توفیقی به کاتبان قرآن کریم داده شده است که گویی کوزه زر را زودتر از موعد به ما داده‌ باشند. توفیق نگارش قرآن به ما داده شده  است. کاتبان قرآن باید به خود افتخار کنند.

وی همچنین گفت: از سوی دیگر، ایام محرم که می‌شود، در فضاهای مجازی می‌بینیم که گفته می‌شود این هزینه های زیاد برای نذری دادن و گرفتن برای چیست و این هزینه‌ها به مستمندان باید داده شود. من معتقدم در رابطه با فرهنگ کوتاهی کرده‌ایم و فعالیت‌هایی همچون راه‌اندازی «دارالکتابه» دیر صورت گرفت. باید بیش از این‌ها برای فرهنگ کشورمان خرج کنیم.

عبدالرضایی خاطرنشان کرد: باید حق بدهیم که بخشی از ناهنجاری‌های موجود در جامعه به این دلیل است که برای فرهنگمان خرج نکرده و قرآنی زندگی نکرده‌ایم. اگر قرآنی زندگی می‌کردیم وضعمان خیلی بهتر از این می‌شد. اگر به خیّری گفته شود که برای ایام محرم، 10 هزار پُرس غذا بده، می‌دهد، اما اگر بگویند 10 هزار تومان به کار فرهنگی کمک کن، این کار را نمی‌کند.

این کاتب قرآن کریم اظهار داشت: باید به نشر فرهنگ قرآنی کمک کنیم و تنها نام قرآن بر سر زبان بودن، کفایت نمی‌کند.

 

دکتر سرابی، قائم مقام مرکز طبع و نشر قرآن کریم، نیز در سخنان کوتاهی از مسئولان و کاتبان قرآن کریم که این اثر مصحف و نفیس را گردآوری کردند، تقدیر و تشکر کرد.

در پایان این مراسم، کاتبان برگزیده مصحف نفیس قرآن کریم معرفی و تقدیر و تجلیل شدند که اسامی این هنرمندان قرآنی به شرح زیر است:

برگزیدگان اول:

عذرا عبدالله‌پور، الهام میرطلایی

برگزیدگان دوم:

حبیب‌الله اسلامی، حمید میکانیک

برگزیدگان سوم:

علیرضا یوسفی، نعیم جوادی

شایسته تقدیر ویژه:

خانم میبدی به پاس حضور در کتابت مصحف شریف قرآن

دیگر شایستگان تقدیر:

عبدالله عبدالله‌زاده، امیر پژمان، علی‌اصغر نظری، محبوبه جیرانی، سحر فرید، زهرا کشتکار

همچنین از دیگر دست‌اندرکاران و کاتبانی که در نگارش قرآن کریم همکاری داشتند، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

در پایان مراسم، با حضور و تقدیر و بزرگداشت خانواده شهدای مدافع حرم، از مصحف نفیس قرآن کریم رونمایی شد.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال