یکشنبه 4 اسفند 1398
تازه‌ترین نشست «کبوتران مسجد دوردست» برگزار شد

آجرلو: امام موسی صدر معتقد به مقاومت برنامه‌ریزی شده بود

نشست کبوتران مسجد دوردست
    -     کد خبر: 3747
    -     تاريخ انتشار : 1396/12/9|17:54
آجرلو، کارشناس علوم سیاسی و پژوهشگر، گفت: امام موسی صدر با گروه‌های فلسطینی به گونه‌ای برخورد می‌کرد که جلوی زیاده روی‌هایشان را بگیرد و همچنین تاکید می‌کرد مبارزه‌ها و مقاومت‌هایشان در برابر اسرائیل باید برنامه‌ریزی شده باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، تازه‌ترین نشست «کبوتران مسجد دوردست» با سخنان دکتر حسین آجرلو کارشناس و پژوهشگر مسائل سیاسی منطقه این دوره از برنامه‌های «کبوتران مسجد دوردست» با موضوع «شرف قدس در ادبیات امام موسی صدر» چهارشنبه 9 اسفندماه در حوزه هنری برگزار شد.

آجرلو با بیان اینکه هر روز حرف از خون و کشتار و جنگ در منطقه است، اظهار کرد: صلح  در منطقه خاورمیانه کالای کمیابی شده است. ان‌شاءالله روح لطیف هنرمندان کمک کند تا کمی از این فشارها کاسته شود و رنگ صلح را ببینیم.

وی با اشاره به اینکه امام موسی صدر شخصیتی چند وجهی است، عنوان کرد: هر کسی پیش ایشان تشریف می‌بردند، بعدها در خاطراتشان می‌گفتند هیچ‌کس مانند من به آقا موسی صدر نزدیک نیست. چرا که ایشان به گونه‌ای با مردم صحبت می‌کرد که همه احساس نزدیکی و دوستی داشتند. او شخصیت و کاریزمای عجیبی داشت و همه افراد را به خود جذب می‌کرد. کسی نبود که اختلاف‌های عمیق با امام موسی صدر داشته باشد. در دهه 70 میلادی که چپ و ناسیونالیسم عربی در حال گسترش بود، امام موسی صدر با طرفین ارتباط برقرار می‌کرد.

این کارشناس علوم سیاسی خاطرنشان کرد: شخصیتی که به این اندازه برای همه دوست‌داشتنی بود، جدی‌ترین مواضع را علیه رژیم صهیونیستی اتخاذ می‌کند. ایشان سخنرانی در کاشان دارند و درباره شخصیت حضرت علی(ع) می‌گویند که در مقابل دشمنان اسلام سختگیر بوده‌اند. خود امام موسی صدر هم اسرائیل را شیطان می‌دانست و در کنفرانسی در آلمان غربی آن دوران، در برابر دوربین‌های غربی، مسئله فلسطین را به درستی برای مخاطبان تشریح می‌کند و ظلم صورت گرفته علیه فلسطینی‌ها را با بیان و زبان قابل فهم برای طرف غربی تشریح می‌کند.

وی همچنین گفت: امام موسی صدر هر جا که می‌رفت، انسان‌ها را جذب می‌کرد. فقدان ایشان برای جهان اسلام احساس شده است. انقلاب اسلامی ایران اگر شخصیتی مانند امام موسی صدر را همچنان داشت، مشکلات امروز را شاهد نبود. امام موسی صدر با گروه‌های فلسطینی به گونه‌ای برخورد می‌کرد که جلوی زیاده‌روی‌هایشان را بگیرد و همچنین تاکید می‌کرد مبارزه شما باید مبارزه برنامه‌ریزی شده باشد. امروز حزب‌الله لبنان این مسئله را رعایت می‌کند. جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، از خیلی جریان‌های مقاومت حمایت کرده است؛ اما موفق‌ترین آن‌ها حزب‌الله لبنان است؛ چرا که بستر‌سازی آن‌ها توسط امام موسی صدر صورت گرفته است.

امام موسی صدر جمله معروفی دارد که می‌گوید «شرف قدس» اجازه نمی دهد این سرزمین به دست غیر مومنین آزاد شود. معادل فارسی شرف را می‌توان به عنوان «آبرو و پاک و شریف» معنا کرد  و این جمله بدان معناست که قدس به قدری شریف است که به انسان‌های بدون اعتقاد اجازه نمی‌دهد برای آزای اش اقدامی کنند.

آجرلو نخستین مسئله‌ای که امام موسی صدر درباره صهیونیسم اظهار می‌کرد را مبحث نژادپرستی آن‌ها عنوان کرد و افزود: ایشان می‌خواست این را برساند که ما تنها با کشوری متجاوز روبه‌رو نیستیم، بلکه با ایدئولوژی نژادپرستانه روبه‌رو هستیم. همچنین ایشان معتقد بود که صهیونیسم مورد حمایت قدرت‌های بزرگ است و مقامات آمریکایی هر روز می‌خواهند تنازل ما را ببینند. همچنین ایشان توسعه طلبی رژیم صهیونیستی را نقد می‌کرد و می‌گفت این توسعه‌طلبی به سرزمین فلسطین ختم نمی‌شود و اگر جلوی آن گرفته نشود، حتما روزی خواهد رسید که دیگر مناطق را هم درگیر خواهد کرد.

این برنامه با اجرا و مدیریت ناصر ضرابی برگزار شد.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال