سه شنبه 24 تیر 1399

عباس امانی: نقش گالری‌ها در دیدن و انتشار برخی سبک‌های هنری پُررنگ است

عباس امانی هنرمند نقاش
    -     کد خبر: 3730
    -     تاريخ انتشار : 1396/12/8|18:00
سرویس : استانها
یک هنرمند نقاش از استان چهارمحال و بختیاری معتقد است: خلاقیت و ارزش‌های هنری معیار مهم‌تری برای ارزش‌گذاری یک اثر هنری است و در این راستا گالری‌ها در انتشار برخی سبک‌های هنری و دیده شدن دسته‌ای از آثار نقش دارند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، عباس امانی هنرمند نقاش از استان چهارمحال و بختیاری که آخرین فعالیت‌های هنری وی برگزاری یک نمایشگاه نقاشی در دی‌ماه بوده، گفت: موضوعات دینی، مفهومی و اجتماعی بیشترین موضوعات آثار این نمایشگاه را تشکیل می‌داد و تکنیک کارم نیز بیشتر اکرولیک و اکولین بود.

این هنرمند با بیان اینکه حوزه هنری و وزارت ارشاد در این شهرستان تنها اماکنی هستند که می‌توانند در برگزاری نمایشگاه با هنرمندان همکاری کنند‌ افزود: بازدیدکنندگان نیز به دلیل محل نه چندان مناسب برگزاری نمایشگاه‌ها بیشتر افراد مدعو و علاقه‌مندان واقعی هنر هستند. یکی از وظایف هنرمندان این است که جامعه را با سبک‌های نوین و عرصه‌های جدید حوزه هنر آشنا کنند. اگر هنرمندان نتوانند با آثار خود این آشنایی را به وجود بیاورند تغییرات لازم ایجاد نمی‌شود. در حقیقت ارائه این آثار این انگیزه و سوال را برای مخاطب پیش می‌آورد که جریانات هنری را بیشتر دنبال کنند.

امانی در ادامه توضیح داد: بخشی از آثار هر هنرمند با توجه به فرهنگ بومی آن محل خلق می‌شود که این مسئله باعث ارتباط بیشتر مخاطب با آثار می‌شود. بنابراین توجه به فرم و محتوا هر دو در این آثار لحاظ می‌شود تا طیف‌های مختلف مخاطبان را پوشش دهد.

این هنرمند با بیان اینکه سعی می‌شود با توجه به آگاهی هنری مردم نسبت به خلق اثر اقدام کنیم‌، افزود: البته این قضیه مربوط به استفاده از فرم‌های مختلف می‌شود. به عنوان مثال آثار آبستره ممکن است در برخی مواقع به‌خوبی درک نشوند یا مخاطبین کمتری را به خود جلب کنند.

وی ادامه داد: کارکرد گالری‌ها هم در این زمینه موثر است؛ چون گالری‌داری با توجه به فروش آثار صورت می‌گیرد. بنابراین ممکن است پذیرش آثاری با تکنیک یا فرم‌های خاص بیشتر مورد عرضه و در نتیجه دیده شدن قرار بگیرند.

امانی با بیان اینکه وحدت رویه در ارگان‌های متولی هنر نتیجه بهتری خواهد داشت، افزود: حوزه هنری تخصصی‌تر با مقوله آثار هنری برخورد می‌کند و در شهرستان‌ها این نقش برجسته تر هم خود را نشان می‌دهد. کارکرد هنر در جامعه ما بیشتر در جهت ارتقای عمومی فرهنگ مردم حرکت می‌کند. به بیان دیگر هنرمند سعی می‌کند آگاهی لازم را کسب کند و اندیشه‌اش را بر اساس دانشی که کسب کرده ارائه دهد و ارتباطی که لازم است را با مخاطب برقرار کند.

این هنرمند در پایان افزود: خلاقیت و ارزش‌های هنری معیار پررنگ‌تری برای ارزش‌گذاری یک اثر هنری است. چون استقبال مخاطب به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن‌ها آگاهی‌های هنری جامعه مخاطب است و باعث می‌شود یک کار مورد استقبال عموم قرار بگیرد اما کار دیگری نه. بنابراین نمی‌تواند ملاک ارزش‌گذاری آثار هنری قرار داده شود.

گفتنی است عباس امانی بنی متولد ۱۳۴۷در شهر بن شهرکرد، مدرس هنر، در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های بسیاری شرکت کرده است و رتبه سوم نقاشی رنگ روغن دانشجویان کشور سال ۷۵اصفهان، رتبه اول کشور طراحی زغال فراخوان ریاست جمهوری پرسش مهر، رتبه اول طراحی قلم فلزی کشور پرسش مهر، رتبه دوم پرسش مهر ۱۶ نقاشی اکولین، شرکت در ۵دوره جشنواره برفی کشوری استان چهارمحال و کسب رتبه‌ در هر ۵دوره، اول، دوم و یک رتبه سومی و ... را در کارنامه هنری خود دارد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال