جمعه 4 مهر 1399
کتاب خاطرات «پزشک پرواز» رونمایی شد

دکتر خرسندی: خود را بدهکار مردم می‌دانم/ حریرچی: جامعه پزشکی در شرایط سخت دفاع مقدس در کنار مردم بود

رونمایی از کتاب «پزشک پرواز»
    -     کد خبر: 3617
    -     تاريخ انتشار : 1396/11/24|18:38
کتاب خاطرات «پزشک پرواز» مجموعه خاطرات محمدتقی خرسندی با حضور حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، دبیر جامعه جراحان و جمعی از متخصصان در تماشاخانه مهر حوزه هنری رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، آیین رونمایی از کتاب «پزشک پرواز» مجموعه خاطرات محمدتقی خرسندی از پزشکان دوران دفاع مقدس که به قلم فاطمه دهقان نیری نوشته شده است، ظهر امروز در حوزه هنری رونمایی شد. 

در ابتدای این مراسم، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی ضمن خیرمقدم به مهمانان این برنامه، گفت: جای خالی کتابی همچون «پزشک پرواز» در ادبیات دفاع مقدس احساس می‌شد. بیش از 800 کتاب درباره دفاع مقدس و خاطرات اقشار مختلف جامعه از این برهه تاریخی را منتشر کرده‌ایم؛ اما جای خاطرات پزشکان کشورمان خالی بود.

وی ادامه داد: ما از پزشکان عراقی که در دوران جنگ تحمیلی در کشورمان اسیر بودند، 2 کتاب منتشر کرده‌ایم؛ اما پزشکان عزیز کشورمان که نیمی از سلامتی رزمندگانمان را مدیون آن‌ها هستیم، تلاش‌شان در حوزه ادبیات و هنر دیده نشده است.

مومنی‌شریف همچنین گفت: معمولا بخشی از خاطرات و کتاب‌هایی که منتشر می‌شود از پزشکانی است که در جنگ‌ها حضور داشته‌اند؛ اخیرا رمانی در آمریکا منتشر شد با محوریت خاطرات پزشکی که در جنگ‌های شمال و جنوب داخل آمریکا شرکت داشت؛ در حالی که این پزشک اعتقادی به آن جنگ نداشت و تنها بر مبنای وظیفه حضور یافته بود.

وی ضمن تشکر و قدردانی از دکتر خرسندی، گفت: ایشان  لطف کردند و با بیان خاطراتشان جای خالی پزشکان در کتاب‌های دفاع مقدس را پر کردند. امروز می‌توانیم با افتخار اشاره کنیم که چنین اثری منتشر شده و امیدوار هستیم توسط شما اندیشمندان و پزشکان محترم که حقی دارید بر گردن دفاع مقدس و دیگرانی که در این مجلس تشریف ندارند این راه ادامه پیدا کند.

رئیس حوزه هنری اظهار داشت: نکته‌ای که در خاطرات آقای دکتر خرسندی وجود دارد و خوشحالی ما را بیشتر می‌کند، شخصیت انسانی و اخلاقی ایشان است. چنین شخصیتی می‌تواند الگو و اسوه مناسبی برای همه مخاطبان این کتاب به‌ویژه جوانان جامعه پزشکی که در این عرصه جویای نام هستند، باشد. شخصیت دکتر خرسندی و شخصیت‌هایی مانند ایشان که ان‌شاءالله به‌زودی معرفی خواهند شد، حتما مغتنم هستند و فرصت بسیار خوبی در حوزه بحران هویت است.

مومنی‌شریف با تاکید بر اینکه جوانان هویت خود را در شخصیت‌هایی مانند دکتر خرسندی بجویند، عنوان کرد: لازم می‌دانم تشکر کنم از آقای دکتر خاتمی رئیس محترم قطب تروما و همچنین آقای دکتر عرب‌خردمند که اگر تلاش این‌ها نبود چنین کتابی هم شکل نمی‌گرفت. در واقع آقای دکتر خردمند وقت گذاشتند و ده‌ها ساعت مصاحبه کردند تا بالاخره این اتفاق بیفتد. به هر حال وقت پزشک بسیار ارزشمند است؛ ولی ایشان انصافا این کار را کردند و از دو سال پیش پیگیری داشتند.

پزشکان در دوران دفاع مقدس قواعد جنگ را درهم شکستند

دکتر محمد خاتمی، دبیر انجمن ترومای ایران، در ادامه برنامه گفت: هشت سال دفاع مقدس، حادثه‌ای بسیار گسترده‌ از نظر ابعاد و تاثیرگذاری بود. باید هرازچندگاهی این واقعه مهم مرور شود تا جان‌فشانی بسیاری از عزیزان فراموش نشود. اگر دفاع مقدس را بازخوانی کنیم، هر روز با ابعاد تازه‌ای روبه‌رو می‌شویم و شاید بسیاری از ابعاد آن ناشناخته مانده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، کشوری با ارتش منظم و ادوات مشخص به کشوری حمله می‌کند که از نظر بنیه دفاعی در شرایط بسیار ضعیفی است، در آن انقلاب رخ داده، نیروهای نظامی آرایش دقیقی ندارند، و بیش از چهل کشور به کشور متخاصم کمک تسلیحاتی می‌کنند. 

وی اضافه کرد: در کنار فعالیت‌ها و مجاهدت‌هایی که اقشار مختلف مردم برای دفاع از کشور انجام دادند، جامعه پزشکی به اندازه همه اقشار و گاهی بیش از همه تلاش‌های بسیاری را انجام دادند که شاهد خلق صحنه‌هایی از ایثار و ازخودگذشتگی باشیم. ما امروز جانبازان پزشکی داریم که دچار عارضه شیمیایی هستند و خودشان در حلبچه در خط مقدم جبهه حضور داشتند. طبق قواعد جنگ‌های کلاسیک پزشک باید جایی امن دست به مداوا بزند تا آسیبی به او نرسد، اما با شجاعتی که پزشکان در دوران دفاع مقدس از خود نشان دادند همه این مرزها شکسته شد و قواعد کلاسیک جنگی زیر سوال رفت. 

دبیر انجمن ترومای ایران با نقل خاطره ای درباره حضور یک پزشک زن در سپاه شیراز، ادامه داد: من در زمان آغاز جنگ در سپاه شیراز بودم. وقتی صدام به ایران حمله کرد، یک پزشک زن وارد محوطه شد و گفت جنگ شروع شده است و ما باید چه کار کنیم؟ این قشر فداکار،‌ اولین گروهی بودند که خود را به خطوط جنگی رساندند و به درمان مصدومان رسیدگی کردند. در کنار رزمندگان امدادگرها حضور داشتند تا با بروز هر نوع عارضه ای فورا به خطوط پشت جبهه منتقل شوند. جامعه پزشکی دوشادوش همه اقشار ایستاد و مجاهدت کرد.

جامعه پزشکی در شرایط سخت دفاع مقدس در کنار مردم بود

در ادامه برنامه، ایرج حریرچی قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درباره رونمایی از خاطرات محمدتقی خرسندی گفت: شهید مصطفی علمدار کارشناس آزمایشگاه بود و بعد از کلی استقامت و مقاومت به شهادت رسید. این شهید بزرگوار بیش از ۱۵۰ بار به اتاق عمل رفت و جراحی شد اما هیچ‌گاه ناامیدی نشان نداد و شکایتی نکرد و هیچ ترسی به خود راه نداد. این شهید ۸ سال در جبهه ها حضور داشت اما متاسفانه هیچ‌گاه خاطراتش ثبت نشد و امروز دست ما از آن‌ها کوتاه شده است. این نسل طلایی در حال دوردست شدن هستند و زمان ثمردهی آن‌ها می‌گذرد و اگر خاطرات آن‌ها ثبت نشود این سرمایه‌ها از دست خواهند رفت.

وی ادامه داد: من طی دو روز کتاب «پزشک پرواز» را مطالعه کردم و بسیار استفاده کردم. از دکتر خرسندی بسیار خیر و ذکر شنیده بودم. بخشی از کتاب ایشان توجه‌ام را به خود جلب کرد، آنجایی که ایشان گفتند من خود را بدهکار مردم می‌دانم و برای خدمت‌رسانی باید شبانه‌روز تلاش کنم، جامعه پزشکی ما با تلاش فراوان و پیشرفت های شگرف علمی، زمینه‌ خدمات پزشکی برای ۸۰ میلیون ایرانی را فراهم کرد و نیاز اعزام بیمار به خارج از کشور امروز از میان رفته است. جامعه پزشکی ما در شرایط سخت دفاع مقدس در کنار مردم و همراه مردم بود. جامعه پزشکی در کنار ناملایتی‌های اقتصادی که نفت به ۷ دلار و ۸ دلار رسیده بود و بسیاری از خدمات برای آن‌ها مقدور نبود مجاهدانه ایستادند و نگذاشتند خللی به روند درمان بیماران وارد شود. 

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: جامعه پزشکی ما حق دارد نسبت به بعضی از مشکلات گله‌مند باشد اما با دیدن امثال دکتر خرسندی، درخواهیم یافت که جامعه پزشکی چه انسان‌های شریفی را در دل خود دارد و این انسان‌ها باعث افتخار هستند و امیدوارم چنین الگوهایی در جامعه پزشکی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند و نسل‌های بعدی از آن‌ها پیروی کنند. 

در ادامه برنامه سیاوش صحت، دبیر انجمن جراحان ایران، ضمن تشکر از دکتر خرسندی به خاطر تلاش‌ها و خدمات شبانه‌روزی که در حوزه بهداشت و درمان انجام داده‌اند از طرف ایرج فاضل رئیس انجمن جامعه جراحان، به دلیل عدم حضور در این جلسه عذرخواهی کرد و پیامی را از طرف وی خطاب به دکتر خرسندی قرائت کرد.

وی در بخشی از پیام گفته است: جامعه پزشکی ایران مفتخر است شخصیت‌های برومندی که منشأ آثار ماندگار بوده‌اند را به جامعه تقدیم کرده است. آنچه که این افراد را شایسه تقدیر می کند دانش روز، اخلاق انسانی، گذشت، عشق به خدمت به مردم و عشق به تربیت دانش‌پژوهان است که زینت‌بخش زندگی آنان است. برای این شخصیت فرهیخته تندرستی و توفیق الهی و سربلندی آرزو مندم.

امیدوارم خاطرات سایر پزشکان هم ثبت شود

فاطمه دهقان نیری، نویسنده کتاب، نیز در سخنانی کوتاه، با تشکر از دکتر محمدتقی خرسندی پیرامون همکاری برای نگارش این کتاب، گفت: «پزشک پرواز» کاری بود که از طرف دفتر ادبیات پیشنهاد داده شد. جلسه نخست با هماهنگی خدمت دکتر خرسندی رسیدیم. حدس زدم کار خوبی خواهد شد،‌ کار شروع شد، این کار ۲۰ ساعت مصاحبه شد. امیدوارم گوشه ای از خدمات بسیار زیاد دکتر خرسندی را توانسته باشم ثبت کنم. زمان بسیار کم بود و معمولا پزشکان علاقه‌مند هستند به درمان بیماران بپردازند تا اینکه به خاطرات خود بپردازند؛ اما دکتر خرسندی بسیار همکاری کردند. در جنگ، پزشکان حماسه‌های بزرگی خلق کردند و این خاطرات در سینه پزشکان، پرستاران و کادر درمانی جنگ است و باید ثبت شود  تا جایی که توان من بود این کار را به سرانجام برسانیم اما امیدوارم خاطرات سایر پزشکان هم ثبت شود تا این تاریخ انقلاب و دفاع مقدس برای نسل های بعدی ماندگار بماند.

خود را بدهکار مردم می‌دانم

دکتر محمدتقی خرسندی به عنوان آخرین سخنران در جایگاه حضور یافت و با تشکر و قدردانی از همه کسانی که در این برنامه شرکت کردند، برگزاری چنین برنامه‌ای را افزایش بدهکاری خود به مردم دانست و گفت: با برگزاری چنین برنامه ای من امروز به مردم بدهکارتر شدم و قطعا با تلاش بیشتری در مسیر خدمات‌رسانی به مردم تلاش خواهم کرد. تشکر ویژه دارم از همه دست‌اندرکاران و مسئولین حوزه هنری، که زحمت کشیدند و این برنامه را ترتیب دادند، تشکر بسیار از دکتر عرب به خاطر اینکه اگر تلاش این فرد بزرگوار نبود هیچ‌گاه این کتاب نوشته نمی‌شد. من خدماتی را که انجام داده‌ام در حدی نمی‌دانم که باید به صورت کتاب منتشر شود، به این حد نبوده است، اما ایشان صرار داشتند که باید این خاطرات ثبت و ضبط شود. 

وی ادامه داد: آن چیزی که به من مدد رساند تا امروز در این جایگاه قرار گیرم، عشق و احساس بدهکاری بود. با این کاری که انجام شد من بدهکارتر هستم. از خدا می خواهم توان بیشتری بدهد تا از نظر فیزیکی نسبت به سنم، تلاشی بیشتر از گذشته انجام دهم. خوشحالم اگر حدود ۳سال در جنگ حضور داشتم و هرجایی که می رفتم اعلام می کردم که خداوند تنها به من یک استعداد داده است و آن تریاژ بیماران است. من بیماران را نسبت به درجه مجروحیت طبقه بندی می کردم و بسته به طبقه ای که بودند برای اتاق عمل آماده می‌شدند. من را سر چهارراه قرار دهید؛ زیرا در هدایت بیماران پلیس خوبی هستم.

دکتر خرسندی اضافه کرد: انتخاب بیماران استعداد من بود، من حدس می زدم که چقدر این بیمار فرصت دارد تا عمل بشود؛ برای همین همیشه کنار بیماران در اورژانس بودم. درس خواندم و یک درصد از امکانات جبهه استفاده نکردم. همه دوران را مانند افراد جبهه نرفته انجام دادم، یک سند در پرونده من درباره جبهه پیدا نخواهید کرد. فرزندان من هردو به خدمت سربازی رفتند در حالی که می توانستند معاف شوند. همه این‌ها به خاطر احساس بدهکاری است، من هم مانند همه پزشکان در خط مقدم حضور داشتم، اساتید ما به ما یاد دادند که همیشه باید برای مردم تلاش کنیم و خود را بدهکار مردم بدانیم.

وی در ادامه تاکید کرد: دکتر فاضل، دکتر صحت،‌ دکتر دوایی این‌ها کسانی بودند که برای ما شاخص و معیار بودند. هر زمان که این‌ها حرکت می‌کردند ما درمی‌یافتیم که عملیاتی شده است. جوان‌تر بودیم و زمانی که می دیدیم این اساتید این‌گونه تلاش می کنند دو برابر از حد معمول تلاش می کردیم. در حلبچه همه این عزیزان در خط مقدم حضور داشتند. در خط مقدم اگر رزمنده ای مجروح می‌شد ۲۰ دقیقه بعد روی تخت جراحی بود، این یک رکورد است و کمتر جایی می توان چنین رخدادی را مشاهده کرد. بسیار قدرت می‌خواهد در خط مقدم تنها ۲۰ دقیقه فاصله زمانی باشد. 

دکتر خرسندی با نقل چند خاطره از جبهه‌های جنگ، ایثار و از خود گذشتگی رزمندگان را شرط پیروزی بر ارتش عراق دانست و در این‌باره گفت: دشمنی که تا چند دقیقه قبل روی ما آتش می‌گشود، بعد از جراحت و اسارت، توسط پزشکان درمان می شد و از این نوع صحنه‌ها در جبهه به وفور مشاهده می شد. گنجی که از جنگ و ماندن در ایران برای من حاصل شد هیچ‌گاه در آمریکا به دست نمی‌آمد. من می‌خواستم به آمریکا بروم تا متخصص شوم و برگردم اما امروز خوشحالم که در ایران ماندم، در دفاع مقدس حاضر شدم و امروز برای کشور سربازی خادم و انسانی خدمتگزار هستم. 

در پایان این مراسم نیز، از کتاب «پزشک پرواز» رونمایی و هدایی هم به فاطمه دهقان نیری و دکتر محمدتقی خرسندی از طرف جامعه پزشکی کشور اهدا شد.

شایان ذکر است کتاب «پزشک پرواز» که فاطمه دهقان نیری آن‌ را به نگارش درآورده و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده  و شامل خاطرات دکتر محمدتقی خرسندی از پزشکان دوران دفاع مقدس است.

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال