سه شنبه 1 مرداد 1398

بشکنید اما لااقل بی‌صدا!

سید احسان باقری
    -     کد خبر: 3325
    -     تاريخ انتشار : 1396/10/23|12:39
مدیر خانه عکاسان ایران در یادداشتی به سخنان دبیر هنری دهمین جشنواره تجسمی فجر نقدهایی را وارد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید احسان باقری مدیر خانه عکاسان ایران نقدی بر سخنان جمشید حقیقت‌شناس دبیر هنری و مجتبی آقایی دبیرکل دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر داشته که در قالب یک یادداشت بیان شده است.

این مطلب را در زیر می خوانید:

«بشکنید اما لااقل بی‌صدا!

جناب آقای جمشید حقیقت‌شناس دبیر محترم هنری دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در نشست خبری این جشنواره (به نقل از ایلنا) فرموده‌اند: «در این چند ساله سعی کرده‌ایم رویکرد زیباشناسانه و هنرمندانه به مفهوم ذات هنر داشته باشیم تا رویکرد ارزشی. هنر در شهرهای ما به اشکال مختلفی نمود پیدا کرده الا چیزی که خود هنر است.»

‏ضمن احترام به جایگاه ایشان در هنر و زحمات مجموعه برگزارکنندگان این رویداد، باید پرسید مگر رویکرد ارزشی چه عیبی دارد و چرا به این رویکرد توجه ندارید؟ شاید لازم باشد کمی به عقب برگردیم و هدف و مقصد را مرور کنیم. سی و نه سال پیش در این کشور انقلاب اسلامی پیروز شد و سال‌هاست قرار است در جشن پیروزی این انقلاب که در واقع پیروزی حاکمیت ارزش‌های فرهنگی و دینی این مرز و بوم بوده است، جشنواره‌های هنری داشته باشیم و هنر زاییده این ارزش‌ها را به نظاره بنشینیم. اما ظاهرا هنوز بعد از گذشت این‌همه سال اصل قضیه فراموش شده و این جشنواره‌ها هدف خویش را همچنان گم کرده و به شعارهای نمایشی غربی که در خود غرب نیز بدان عمل نمی‌شود، چنگ می‌زنند!

‏چطور می‌شود در سالگرد پیروزی انقلاب_بخوانید پیروزی ارزش‌ها_ جشنواره هنر برگزار کرد و دم از رویکرد زیباشناسانه و هنرمندانه به مفهوم ذات هنر زد؟! و از توجه به ارزش‌ها تبری جست؟ چطور می‌شود با بودجه‌ای که از خزانه بیت‌المال به نهادی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد داده می‌شود تا هنر برخاسته از ارزش‌های این مرز و بوم را حمایت کند، دم از هنر برای هنر زد؟ و در کجای جهان حکومتی حاضر می‌شود هزینه‌های یک جشنواره هنری را از جیب مردم بپردازد و برگزارکنندگان جشنواره داد بزنند که ما به ارزش‌های مورد احترام مردم بی‌توجهیم؟!

مگر نه آنکه هنرمند پیش از هنرمند بودن انسان است و انسان با ارزش‌هایش انسان است وگرنه با حیوانات بی تفاوت است؟ و مگر نه آنکه یک انسانِ هنرمند درواقع با هنرش می‌خواهد غذایی در مقابل روح یک انسان دیگر قرار دهد و این تعهد او را چندین برابر می‌کند که در قالب و محتوای هنر  بکوشد تا روح انسان‌های دیگر را تعالی بخشد و این مهم جز با توجه به ارزش‌ها محقق نمی‌شود؟

‏دبیرکل محترم جشنواره تجسمی فجر نیز در نشست خبری اشاره کرده‌اند که «در ۲۶ استان جشنواره را برگزار خواهیم کرد!»

اگر قرار است نگاه ارزشی وجود نداشته باشد و صرفا رویکرد زیباشناسانه و هنرمندانه به مفهوم ذات هنر(!) مورد توجه قرار گیرد، چه چیز تغییر خواهد کرد و اصلاح خواهد شد؟ و چه تفاوتی دارد که این اتفاق در تهران بیفتد یا در کل جهان؟ جز سرایت ویروس هنر بدون تعهد و بالیدگیِ نخ‌نمای توجه به ظرفیت استان‌ها در بیلانِ کار! ایشان در بخشی دیگر از سخنان خود فرموده‌اند: ‏«امسال برای نخستین‌بار نگارخانه‌هایی به جشنواره فجر می‌پیوندند و هنرمندانی را به این جشنواره معرفی می‌کنند. در این دوره ۱۲ گالری انتخاب شدند که قرار است هر کدام یک هنرمند را به جشنواره معرفی و از او حمایت کنند.»

آیا کم است ۳۹ سال فعالیت گالری‌دارانی که اکثرا یا با فاصله‌گذاری بین ارزش‌ها و هنر و یا با بی‌توجهی و حتی تمسخر ارزش‌های فرهنگی، سیاسی و دینی حاکم بر جامعه و تولید هنر اگزوتیک و توجه به آنچه غرب می‌پسندد، هنر این مرز و بوم را صادر کرده‌اند که حالا باید در جشنواره تجسمی فجر نیز حاضر باشند؟

ایشان در قسمتی دیگر از سخنانشان فرموده‌اند: «بخشی تدارک دیده شده تا هنرمندان تجسمی‌ که در رقابت‌های جهانی در یک سال گذشته کسب مقام کرده‌ و حضور داشته‌اند، نمایشگاهی از آثارشان برگزار می‌شود» لابد این بخش نیز با رویکرد زیباشناسانه و هنرمندانه به مفهوم ذات هنر! برگزار می‌شود. مگر صرف حضور در جشنواره‌های خارجی ارزش محسوب می‌شود؟ بماند که بیشترین آمار انتشار آثار و برگزیده شدن در جشنواره‌های خارجی متعلق به گفتمان ضدانقلاب اسلامی و تخریب چهره ایران است.

حداقل در مورد جشنواره‌های عکس که مسلما چنین است. اعدام، اسید پاشی، وهن باورهای دینی، فقر و فساد و فحشا و هرچه بتواند چهره ایران را مخدوش کند. آن هم با بزرگ‌نمایی و دروغ‌پردازی و تحریف واقعیت آن‌ سان که به مذاق غرب خوش بیاید.

در دنیایی که جاهلیت مدرن موج میزند و انسان به مثابه کالا مبادله می‌شود و جان و مال انسان‌ها به تاراج می‌رود چطور می‌شود نشست و از هنر بدون توجه به ارزش‌ها سخن گفت؟ چرا در دنیایی که جشنواره‌های معتبر آن برای ترویج فساد و تباهی انسان و اصالتِ لذت طلبی، سهمیه های ویژه باز می‌کنند و در مدح همجنس‌گرایی و انحرافات جنسی و فکری هزینه‌های هنگفت می‌کنند، جشنواره فجر باید تا این حد منفعل و پیرو باشد؟ اگر به دنبال ارزش‌ها نیستیم به دنبال چه هستیم؟ جلوه‌فروشی و شهرت‌پرستی؟ یا ساختن وجهه دموکراتیک بین غرب و غرب‌زدگان؟

اگر جشنواره فجر نباید به هنر مقاومت و توفیقات بی‌نظیر انقلاب اسلامی در جهان بپردازد کدام بینال خارجی باید بپردازد؟ اگر جشنواره فجر افتخارِ کم کردن شر غده سرطانی داعش را از منطقه و جهان توسط فرزندان غریب انقلاب اسلامی با زبان هنرمندانه جشن نگیرد، پس چه کسی باید جشن بگیرد؟

اگر جشنواره فجر نباید نگاه به درون را در مردم تقویت کند چه کسی باید چنین کند؟ و چه کسی باید امید را در روح مردم تزریق کند؟ و چه کسی باید با زبان هنر، نقاط قوت جامعه را نشان داده و به عوامل فروپاشی اخلاق و اقتصاد و فرهنگ و سبک زندگی نقد سازنده وارد کند؟ اگر مردم چنین انتظاری از هنر داشتند که جشن هنر شیراز بود و نیازی به انقلاب اسلامی نبود تا در سالگرد پیروزی‌اش دم از جشنواره بی‌توجه به ارزش‌ها زده شود! هر چند همان جشنواره نیز ارزش‌هایی را ترویج می‌کرد و همه جشنواره‌ها و اتفاقات هنری دنیا چنین است. این معلق‌بازی‌ها فقط عرصه را برای غلبه ارزش‌های شکست خورده حاکم بر غرب هموار می‌کند و هرگز به شعار «رویکرد زیباشناسانه و هنرمندانه به مفهوم ذات هنر» ختم نخواهد شد.

فجر چه به لحاظ معنای لغوی و چه به لحاظ مسمای به‌کارگیری، به انقلاب اسلامی ایران تعلق دارد و معمار این انقلاب نیز فرموده است: «هنر عبارت است از دمیدن روح تعهد در انسان‌ها» و این مهم دست نمی‌یابد جز با ترویج ارزش‌ها در قالب هنر اما ظاهرا قرار است نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران همچنان به ارزش‌های این مرز و بوم بی‌توجه باشند. پس اگر می‌خواهید در جشن-واره فجر که در روزهای غرورآفرین پیروزی انقلاب اسلامی و برای آن برگزار می‌شود، ارزش‌ها حضور نداشته باشد، اقلا آن را فریاد نزنید چرا که مصداق نمک خوردن و نمکدان شکستن است! نمکدان را بشکنید اما لااقل بی صدا!»

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال