جمعه 4 مهر 1399
دبیر علمی دهمین جشنواره داستان انقلاب:

انقلاب موضوعی آشنا برای همه نسل‌هاست

منیژ آرمین
    -     کد خبر: 3202
    -     تاريخ انتشار : 1396/10/4|13:44
دبیر علمی دهمین جشنواره داستان انقلاب حوزه هنری معتقد است: انقلاب موضوعی نیست که با آن بیگانه باشیم؛ زیرا تغییرات و تحولاتی را که بر جامعه دارد، در زندگی‌مان حس کرده‌ایم و به ایجاد ذهنیتی برای جوانان منجر شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، منیژه آرمین دبیر علمی دهمین جشنواره داستان انقلاب درباره رویکرد این جشنواره ادبی به موضوع انقلاب گفت: به نظرم انقلاب اسلامی ایران کلیتی است که باید شناخته شود. ما باید جایگاه انسان را در این رویداد مشخص کرده و به لایه‌های وجودی او پی ببریم. در جشنواره داستان انقلاب هم این رویکرد مورد توجه قرار دارد.

وی افزود: تجربه دوره قبلی جشنواره داستان انقلاب نشان داد خوشبختانه داستان انقلاب طیف گسترده‌تری از سوژه را شامل می‌شود و تنها محدود و منحصر به سال‌های 57 و 58 نیست. اگرچه ممکن است روایت تاریخی همچنان در قصه‌ها وجود داشته باشد، اما دیدیم که در داستان‌های شرکت کرده در جشنواره سال گذشته زمینه‌هایی که منجر به انقلاب شده است، نیز مطرح شده بودند.

آرمین ادامه داد: در واقع دو عنصر زمان و مکان در داستان‌ها توسعه یافته‌اند و این اتفاق باعث شده سوژه‌ها و قصه‌های بهتری از دل رخداد انقلاب خلق شوند.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به فاصله گرفتن از سال‌های انقلاب، آیا نسل جدید نویسندگان و جوان‌ترها نیز نظیر نویسندگان قدیمی به موضوع انقلاب در آثار خود توجه دارند یا نه، بیان کرد: بله، به نظرم نویسندگان جوان مایل به داستان‌نویسی درباره انقلاب هستند. انقلاب بخشی از تاریخ ماست و تاریخ، دغدغه بسیاری از نویسندگان در داستان‌نویسی است. یک داستان‌نویس نیز نباید هیچ‌وقت از فضای جغرافیایی و دوره زمانی که در آن حضور دارد، غافل بماند.

این نویسنده با اشاره به اینکه انقلاب موضوعی آشنا برای همه نسل‌هاست، توضیح داد: انقلاب موضوعی نیست که با آن بیگانه باشیم. زیرا تغییرات و تحولاتی را که بر جامعه دارد، در زندگی مان حس کرده‌ایم و به ایجاد ذهنیتی برای جوانان منجر شده است. حال آن‌ها می توانند این ذهنیت را با تحقیقات میدانی و کتابخانه‌ای برای درک بیشتر رویداد دنبال کنند.

نویسنده رمان «شانزده‌سال» با تاکید بر دسترسی کنونی به منابع و اسناد تاریخی برای پرداخت بهتر به موضوعات انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان کرد: امروزه دسترسی به منابع تصویری و مکتوب برای پرداختن به داستان انقلاب زیاد است و این دست نویسندگان جوان را در پرداختن به چنین سوژه‌هایی باز می‌گذارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا در دهمین جشنواره داستان انقلاب، شعار یا رویکرد محوری خاصی در ارتباط با انقلاب مطرح است یا نه، بیان کرد: خیر، نمی‌خواستیم نویسندگان را محدود به موضوع خاصی کنیم. شاید مسیر حق‌طلبی که در هر انقلابی نهفته است، گسترده‌ترین موضوعی باشد که بتوان از یک داستان انقلابی توقع داشت.

گفتنی است دهمین جشنواره داستان انقلاب فروردین 97 هم‌زمان با هفته هنر انقلاب در حوزه هنری برگزار می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال