جمعه 24 مرداد 1399
رئیس حوزه هنری در نشست مسئولان آموزش و پژوهش مراکزاستانی:

تبیین مکتب ادبیات هنر انقلاب اسلامی یکی ازکارهای مهم در حوزه پژوهش است

رئیس حوزه هنری درنشست مسئولان آموزش و پژوهش مراکزاستانی
    -     کد خبر: 3145
    -     تاريخ انتشار : 1396/9/27|20:20
سرویس : استانها
محسن مومنی شریف با حضور در جمع مسئولان آموزش و پژوهش مراکز استانی پیرامون فعالیت‌های پژوهشی و اهمیت آن سخنرانی کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محسن مومنی شریف با حضور در جمع مسئولان آموزش و پژوهش مراکز استانی حوزه هنری انقلاب اسلامی به ابعاد مختلف فرایند‌های پژوهش اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با توجه به گزارش‌هایی که از سوی اداره کل امور استان‌ها به بنده رسیده، شاهد اتفاقات مبارکی در حوزه پژوهش بوده‌ایم. اما قطعآ تا نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم. لذا باید در این زمینه کار زیاد صورت بگیرد.

وی با مهم دانستن فعالیت‌های پژوهشی در‌ سطح استان‌ها خاطرنشان کرد: سال آینده مصادف با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است و ما در این زمینه مباحث زیادی را مطرح کردیم که بدون شک توسط روسای مراکز استانی به سایر همکاران نیز اعلام شده است. لذا همکاران حوزه هنری هرکار زمین مانده‌ای را در این مسیر دیدند باید در انجام آن درنگ نکنند.

مومنی ادامه داد: یکی از کارهای مهم در حوزه پژوهش تدوین و تبیین مکتب ادبیات هنر انقلاب اسلامی است؛ چرا که انقلاب اسلامی در سطح جغرافیای وسیع به وقوع پیوسته و در نوع خود بی‌نظیر است؛ چون که در تمامی شهرها ما اثر انقلاب اسلامی را مشاهده می‌کنیم. به همین دلیل، باید نقش انقلاب اسلامی و مکتب هنر انقلاب در فعالیت‌های ما به شکل ویژه در نظر گرفته شود.

رئیس حوزه هنری کشور به پیشرفت‌های هنر انقلاب طی سال‌های گذشته اشاره داشت و افزود: در برخی از رشته‌های هنری مانند شعر و ادبیات پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم و صاحب مکتب هنری انقلاب در این بخش‌ها شده‌ایم.

وی سپس به موفقیت‌های مراکز استانی حوزه هنری در بخش پژوهش اشاره کرد و گفت : به عنوان مثال، سمنان با بیش از40 پایان‌نامه تخصصی هنر انقلاب کار بزرگی را در این بخش آغاز کرده است. همین کار در بخش دفتر ادبیات انقلاب و آقای کمری در حال انجام است؛ به طوری که در گزارش این دفتر آمده بود، در نوشتن  و مشاوره پایان‌نامه‌ها با موضوع هنر انقلاب اسلامی، 42 پایان‌نامه دکتری را در مراحل تدوین و تکمیل آن مشارکت داشته‌اند.

مومنی شریف با تاکید بر خالی نبودن فعالیت‌های این بخش در سطح مراکز استانی حوزه هنری ادامه داد: مراکز استانی ما باید بدانند که با حمایت واحد‌های ستادی می‌توانند مکتب هنر انقلاب را در جامعه و حتی جهان نهادینه و معرفی کنند.

وی به نمونه آثار پژوهشی بعد از انقلاب اشاره کرد و افزود: برخی از این آثار آن‌قدر موثر تولید و منتشر شده‌اند که پس از ترجمه آن رویکرد موثری در ارسال پیام انقلاب داشته‌اند مانند کتاب «دا» که پس از انتشار توسط پرفسور پال اسپراکمن استاد دانشگاه راتگرز آمریکا به زبان انگلیسی ترجمه و باعث شد تا جریان جنگ را از نگاه ایرانی‌ها و روایت آن‌ها ببینند؛ چرا که قهرمانان داستان و اتفاقات در آن برای مخاطبان خارجی تازگی داشت.

مومنی ادامه داد: ترجمه کتاب دا در دانشگاه‌های آمریکا دست به دست می‌شد و مورد بررسی محققان قرار می‌گرفت و اثر خود را می‌گذاشت و دلیل آن هم پژوهشی بود که خود راوی در وسط میدان جنگ حاضر بود و آن را تبدیل به یک روایت موثر کرد.

رئیس حوزه هنری در پایان با تاکید بر فعالیت‌های موثر حوزه‌های هنری در سال آینده خاطرنشان کرد: برای فعالیت‌های پژوهشی در صورت دعوت افرادی چون دکتر کمری شرایطی را فراهم کنید تا ایشان بتوانند در سطح دانشگاه‌های مراکز استان‌ها در امر پژوهش سخنرانی و کارگاه برگزار کنند.

نشست مسئولان آموزش و پژوهش تا 27 آذرماه ادامه داشت و با‌ آیین رونمایی بیش از60 اثر تازه منتشر شده پژوهشی از تولیدات مراکز استانی حوزه هنری در تماشاخانه مهر حوزه هنری به کارخود پایان  داد.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال