چهارشنبه 9 بهمن 1398
عباس بخشی در جلسه رونمایی از کتاب «عقلانیت و دین در تفکر فلسفی ابن سینا»:

جامعه به عقلانیت و معنویت توأمان نیاز دارد

جامعه به عقلانیت و معنویت توامان نیاز دارد
    -     کد خبر: 3144
    -     تاريخ انتشار : 1396/9/27|16:59
سرویس : استانها
همسان‌سازی عقلانیت فلسفی و دیانت وحیانی دو آسیب عمده دارد؛ اگر از جامعه عقلانیت را بگیریم جامعه توده‌وار و اگر از جامعه معنویت ستانده شود جامعه ذره‌وار خواهد شد

رونمایی کتاب «عقلانیت و دین در تفکر فلسفی ابن سینا» با حضور: استادان حوزه و دانشگاه در حوزه هنری قزوین برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این جلسه «استاد محمدعلی علیپور» - استاد دانشگاه- گفت: این کتاب علی‌رغم حجم اندک از 330 منبع داخلی و خارجی استفاده کرده و یا خواننده را با منابع راهنمایی کند.

این استاد فلسفه تاریخ افزود: با وجود آنکه آثار ابن‌ سینا ترجمه شده و اندیشمندان بسیاری به شرح اندیشه های این دانشمند مسلمان پرداخته اند، اما نویسنده این کتاب توانسته به‌خوبی در حد مقدور با استفاده از منابع به حوزه عقل و دین در آرای ابن سینا بپردازد.

در ادامه جلسه، حجت الاسلام نعمت اللهی به اهمیت مقوله عقل در منابع دینی پرداخته و گفت: قرآن کریم مکررا بر جایگاه تعقل تاکید کرده است.

وی یادآور شد: با توجه به شبهاتی که در سطح جامعه مطرح می شود به‌شدت نیازمند آنیم که استادان در شاخه های مختلف علوم انسانی به‌ویژه معرفت‌شناسی مباحث دینی و عقلی را با بیان قابل فهم برای نسل جوان بازگو کند.

وی گفت: مولف این اثر با قلمی روان و شیوا و زبان دانشگاهی و فاخر توانسته طرح بحث کرده که این می تواند سرآغاز بحث های مفید در فضاهای علمی در قزوین باشد.

در این جلسه، استاد عباس بخشی به سه دسته انتظار از یک متن پرداخته و گفت: اول آنکه نویسنده نظریه جدید بیان و از آن دفاع کند. دوم به آرای پیشینیان با رعایت اسلوب علمی نقد بزند. سوم نویسنده خوانش جدید ارائه کند یا یک خوانش را از میان قرائت های مختلف تقویت کند که این اثر به دیدگاه سوم نزدیک‌تر است.

استاد مدرس دانشگاهی خاطرنشان کرد: فلسفه نه «فراورده» که «فرایند» است. به همین دلیل همه آنانکه به خوانش اشراقی، ایمانی و عرفانی ابن سینا استناد می کنند در پی همسان‌سازی هستند. همسان‌سازی عقلانیت فلسفی و دیانت وحیانی دو آسیب عمده دارد. اگر از جامعه عقلانیت را بگیریم جامعه توده‌وار و اگر از جامعه معنویت ستانده شود جامعه ذره‌وار خواهد شد. جامعه به عقلانیت و معنویت توأمان نیاز دارد.

گفتنی است در پایان این نشست با حضور: علی هوشمند رئیس حوزه هنری قزوین، حجت الاسلام نعمت اللهی و محمدعلی علیپور از کتاب «عقلانیت و دین در اندیشه های فلسفی ابن سینا» رونمایی شد و با اهدای لوح از عباس بخشی تقدیر به عمل آمد.

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال