یکشنبه 4 اسفند 1398
رئیس حوزه هنری یزد:

جشنواره «امید» آوردگاهی برای ظهور خلاقیت فیلم‌سازان جوان است

رئیس حوزه هنری یزد
    -     کد خبر: 3048
    -     تاريخ انتشار : 1396/9/18|16:51
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری استان یزد برگزاری جشنواره ملی فیلم کوتاه «امید» در یزد را فرصتی ارزشمند برای آموزش مردم و تبیین و ترویج روش‌های مقابله با بحران دانست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمدصادق کوچک زاده رئیس حوزه هنری استان یزد درخصوص برگزاری نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه امید به میزبانی این شهرجهانی گفت: جشنواره «امید» نقش مهمی در شناخت مردم از بحران و افزایش امید در جامعه دارد.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این جشنواره، علاوه بر شناسایی و معرفی استعدادها و خلاقیت‌های تصویری و سینمایی استان یزد می‌تواند آوردگاهی برای ظهور و بروز نبوغ‌ و خلاقیت فیلم‌سازان جوان کشور در حوزه مدیریت بحران باشد، خاطرنشان کرد: این اتفاق هنری همچنین هم‌افزایی و هم‌اندیشی اهالی هنر هفتم با دست‌اندرکاران و برنامه‌ریزان حوزه مدیریت بحران‌ را به دنبال دارد. به یقین برگزاری این رویداد سینمایی به میزبانی شهر جهانی یزد تأثیر بسیار زیادی در زمینه آموزش و آشنایی قشرهای مختلف مردم با پدیده بحران خواهد داشت و علاوه بر آن فرصت مغتنمی را در اختیار هنرمندان یزدی قرار می‌دهد تا ظرفیت‌های استان و توانمندی‌های خود را از طریق فیلم به نمایش بگذارند.

او گفت: امروزه با ظهور فناوری‌های نوین و فضای مجازی زمینه آموزش و اطلاع‌رسانی رویدادها، حوادث و وقایع گوناگون فراهم شده به نحوی که یک عکس، یک فیلم کوتاه، نماهنگ، انیمیشن، نمایش، کاریکاتور، نقاشی و پوستر می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر انبوه مخاطبان جهانی بگذارد و حامل پیام‌های مورد نظر سازندگان آن باشد.

کوچک‌زاده سپس به نقش مؤثر و انکارناپذیر سینما، تلویزیون و به‌خصوص تلفن‌های همراه و فضای مجازی در انتقال پیام و اطلاعات اشاره کرد و یکی از بهترین و مؤثرترین شیوه‌ها برای انتقال فرهنگ‌ها و آموزه‌های اجتماعی از جمله پیشگیری و مقابله با حوادث، بلایای طبیعی و غیر طبیعی را تولید فیلم‌های کوتاه و 100ثانیه‌ای و توزیع و انتشار گسترده آن در این بستر برشمرد.

وی با بیان اینکه آثار برگزیده جشنواره باید از طریق تلویزیون و فضای مجازی منتشر شود، اظهار کرد: تولید فیلم‌های کوتاه با موضوع و رویکرد جشنواره امید، نقش بسزایی در کاهش ریسک حوادث، ترویج فرهنگ ایمنی و پیشگیری، کاهش خطرپذیری بلایای طبیعی و ارتقای سطح آگاهی و دانش عمومی جامعه در مدیریت بحران خواهد داشت.

رئیس حوزه هنری یزد با اشاره به اینکه فیلم‌ساز می‌تواند با استفاده از زبان فراگیر هنر در قالب فیلم دغدغه‌های خود و مشکلات، چالش‌ها و پیامدهای ناشی از حوادث احتمالی و وقایع نامطلوب را نشان دهد، توضیح داد: این کار به افزایش ایمنی مردم، کاهش خطرات و خسارات‌ و همچنین سالم‌سازی وضعیت بعد از وقوع بحران به مردم و برنامه‌ریزان مدیریت بحران کمک می‌کند و ایمنی، امنیت، امید و آرامش را به خانواده‌ها و جامعه هدیه می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه باید به اهداف و کارکرد این جشنواره به عنوان یک فرصت ارزشمند برای ارائه و تبیین روش‌های مقابله با بحران‌های مختلف استانی و منطقه‌ای به ویژه بحران آب و خشکسالی که مهم‌ترین مسئله استان یزد و کشور به شمار می‌آید، نگاه شود، تصریح کرد: در این میان نباید از نقش بی‌بدیل پیش‌کسوتان و فعالان عرصه سینما و اصحاب رسانه غافل ماند. می‌توان با بهره‌گیری از دانش و تجارب ارزنده آنان با نقد منصفانه و عالمانه و با الهام از فرهنگ غنی اسلامی ـ ایرانی مسیر رشد و تعالی جشنواره را هموار ساخت و این حرکت فرهنگی، هنری و اجتماعی را به رویدادی جهانی تبدیل کرد.

رئیس حوزه هنری استان یزد در پایان از تلاش همه هنرمندانی که در این رویداد سینمایی آثاری ارزشمند آفریدند و همچنین از دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان جشنواره قدردانی کرد.

نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه امید با موضوع حوادث، آگاهی از مخاطرات، ارتقای تاب آوری جامعه، افزایش امید، ترویج فرهنگ ایمنی، کاهش خطرپذیری بلایای طبیعی، مدیریت بحران و رفتار انسان‌ها در بحران به همت سازمان مدیریت بحران کشور با همکاری اداره کل مدیریت بحران استان یزد و برخی نهادها از جمله حوزه هنری یزد از سوم تا پنجم دی‌ماه سال جاری در یزد برگزار می‌شود. همچنین هنرمندان کشور با ارسال 694 اثر در بخش‌های داستانی، مستند، ویژه تولیدات آموزشی و تلویزیونی و فیلم‌های غیرحرفه‌ای مردمی از نخستین دوره این جشنواره استقبال کردند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال